Ministarstvo poljoprivrede: Cena sirovog mleka je dobra i biće ga u rafovima

08.10.2022

07:41

0

Na tržištu sirovog mleka je došlo do preraspodele posla ali mleka ima i situacija će se stabilizovati i u prodavnicama, kažu u Ministarstvu poljoprivrede

Ministarstvo poljoprivrede: Cena sirovog mleka je dobra i biće ga u rafovima
pexels-hamza-khalid-1913785 - Copyright Pexels

Došlo je do preraspodele na tržištu sirovog mleka, ko od koga kupuje mleko za preradu, ali mleka ima dovoljno i narednih dana ponuda mleka će se u prodavnicama stabilizovati, rekao je savetnik ministra poljoprivrede Goran Ðaković.

- Farmeri koji hoće da kažu istinu reći će da je cena sada odlična i da oni veoma dobro zarađuju. Cena je 65 do 70 dinara za litar sirovog mleka. Na to država daje još 15 dinara u ovom kvartalu. Isplata je počela pre sedam, osam dana i već je isplaćeno oko dve milijarde dinara - istakao je Ðaković.

Podsetio je da je i tržište mleka oslobođeno, jer cene više nisu ograničene, već samo trgovačka marža na 10 odsto.

- Ja mislim da je tako najbolje, jer ako želimo da imamo domaće mleko, treba i da ga platimo. Plaćaćemo realnu cenu mleka i najbolje je da tako i bude, a sada je ta cena oko 200 dinara za litar i po mleka - rekao je Ðaković.

Čemu priča o zejtinu?

Đaković je rekao da mu nije jasno zašto se stalno priča o jestivom ulju, kad ga ima i cena je već danima od 189 do 194 dinara za litar.

- Nije to malo, ali nije ni mnogo ako imate u vidu da je u Francuskoj četiri evra a na Malti pet evra. Mi smo zemlja koja proizvodi suncokret i imamo dovoljne količine ulja. Mislim da nema nikakvih problema, ako imate u vidu da prosečna porodica troši litar, do dva ulja mesečno - ocenio je Ðaković.

On kaže da smo ove godine proizveli 750.000 tona suncokreta što je rekord.

- Otprilike trećina toga će otići u proizvodnju ulja, što je sasvim dovoljno ne samo za nas nego i za izvoz. Isto tako, imamo dovoljno šećera i mleka, iako je turbulentno na tržištu - rekao je Ðaković za RTS.

Naglasio je da su ispunjeni svi zahtevi proizvođača suncokreta i naveo da svi koji su ga proizveli i predali uljarama mogu od 14. oktobra do 14. novembra da se prijave za dobijanje subvencije.

Ðaković je rekao da je NBS odobrila moratorijum na kredite koje su poljoprivrednici uzeli kod banaka do godinu dana i pozvao proizvođače da se već od ponedeljka obrate svojim bankama i dogovore o odlaganju.

Napomenuo je da na moratorijum neće imati pravo oni koji su do sada imali kašnjenje u isplati zajmova duže od 90 dana.

Ima svega, samo košta

Savetnik ministra poljoprivrede kaže da semena i đubriva ima dovoljno i da đubrivo košta oko 150 dinara za kilogram a cena semenske pšenice je 88 dinara za kilogram.

Ocenio je da to nije jeftino, ali je dodao kako su cene u svetu mnogo više.

Ðaković očekuje da će se ove jeseni više sejati pšenica, jer prodavci semena kažu da je potražnja za 30 odsto veće nego prošle jeseni.

Objašnjenje po njemu treba tražiti u tome što je zbog suše kukuruz dosta podbacio, pa poljoprivrednici žele da gubitak kompenzuju pšenicom.

On je potvrdio da je izvoz voća iz Srbije ove godine bio vredan blizu 630 miliona evra i da je povećanje izvoza voća 14 procenata, najviše zahvaljujući malini.

Dodao je da je i izvoz povrća veći za 14 procenata i ocenio da je to sve posledica dobre agrarne politike koja je obezbedila našim proizvođačima nova tržišta.

BONUS VIDEO

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: Tanjug

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike