Skuplji pilići, šećer i mleko..: Građani zabrinuti, a za neke proizvođače već kasno

30.09.2022

17:35

0

Šta donose izmene uredbi koje se tiču cena osnovnih životnih namirnica, koliko će one poskupeti i da li više neće biti nestašica

Skuplji pilići, šećer i mleko..: Građani zabrinuti, a za neke proizvođače već kasno
Ilustracija - Copyright 24sedam/Profimedia

Nakon najava tokom nedelje da neke cene moraju da se koriguju, što u Srbiji obično znači poskupljenje, a neki proizvodi skinu sa liste ograničenja danas je Vlada i formalno izmenila uredbu o ograničenju cena osnovnih životnih namirnica.

Ograničenje je za većinu ostalo, važenje uredbe je produženo do 31. oktobra, ali je i državnog mešanja u tržište oslobođeno mleko, pa se tako njegova cena više ne mora da bude najviše 129 dinara (UHT mleko, 1 litar).

Agroekonomski analitičar Milan Prostran kaže za 24sedam da je skidanje mleka sa liste ograničenja indikativno za celo tržište poljoprivrednih proizvoda.

- Nemoguće je održati proizvodnju kada vam inputi poskupljuju a neko vma ograničava po koliko taj svoj proizvod možete da prodajete. To smo videli kod mleka koje je bilo „jeftino“, odnosno ograničene cene, ali ga nije bilo na rafovima već smo morali da ga uvezemo iz inostranstva. Jednako tako nema logike ni da se drži neka cena svinjskom mesu ili još više šećeru. Ako hoćemo dobro snabdeveno tržište jedini regulator mora da bude kupovna moć, odnosno cena koju je spreman da plati kupac. Jeste da građani brinu da će mleko poskupeti, ali i uvozno plaćamo skuplje nego što smo "odredili" – ukazuje Prostran.

Prostran kaže da režim regulisanja cena predugo traje, uveden je  krajem prošle godine, i da je Vlada počela da uvažava rastuće disproporcije između troškova proizvodnje i prodajnih cena. Zbog toga se došlo do toga da se od aprila ove godine tri puta „korigovala“ (naviše) cena mleka i šećera, po jednom svinjskog i pilećeg mesa. Brašno i zejtin nisu menjali cenu, s tim da jestivom ulju cena ni nije određena nominalno, već u uredbi stoji da kod trgovca mora da bude koliko je bila 15. novembra 2021. godine.

- Nervoza kod proizvođača je velika a ni kod trgovaca nije manja. A proizvodnja hrane, pogotovo u stočarstvu gde nam je svinjarstvo u velikoj krizi a loše stanje u govedarstvu se odražava i na produkciji mleka, je i kompleksna i skupa i treba naći način da se pomogne a ne odmogne. Standard građana mora dase štiti na neki drugi način – kaže Prostran.

Ilustracija: 24sedam/G.M.Š.
 

A kako je to kada su trgovci nervozni jer im se dira u profit, pokazuje i stanje u pojedinim rafovima ovog septembra gde su bile prazne police s mlekom, šećerom, povremeno i brašnom.

Simptomatično je da je mleka počelo da nestaje ubrzo nakon što maloprodajne marže odlukom nadležnih za mleko u septembru oborene sa 12 odsto na samo pet. Sada je mleko „oslobođeno“ regulisanja cene a marža nije, ali je ona podignuta na 10 odsto.

Za neke „korekcija“ stigla suviše kasno

Podizanje cene piletine, tj. celog obrađenog pileta (trupa) sa 300 na 319 dinara, možda će doneti „neki dinar više“ i primarnim proizvođačima, a ne samo klanicama i trgovcima. Međutim, za neke je to već kasno.

- To će možda pomoći onim većim proizvođačima, koji imaju 5.000 ili 10.000 pilića u turnusu. Malima to ne znači mnogo, jer niska otkupna cena ih je već pozatvarala u velikom broju . Ja sa svojih 1.000 do 1.200 komada nisam mogao više da se nosim sa visokim troškovima hrane za živinu i struje a sve skučenijim tržištem. Sada već i veći proizvođaći „prodaju po kućama“ pa sa 25 do 30 dinara zarade po piletu za male ni tu više nema mesta – kaže za 24sedam Jovica Radovanović, koji je do prošle zime  imao farmu pilića „Kutlovo“ kod Kragujevca.

BONUS VIDEO

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Možda vas zanima

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike