„Enjub“ se hvalio da je na izgorelom tržnom centru postavio protivpožarnu fasadu!? Ko sada upravlja ovom firmom?

14.08.2021

18:45 >> 19:28

0

Autor: Lj. K.

Enjubu je račun već treću godinu u blokadi i ima samo dvoje zaposlenih

„Enjub“ se hvalio da je na izgorelom tržnom centru postavio protivpožarnu fasadu!? Ko sada upravlja ovom firmom?
24sedam/Goran Sivački - Copyright 24sedam/Goran Sivački

Kada je pre 16 godina preduzeće „Enjub“ izgradilo tržni centar u novobeogradskom bloku 70, pohvalili su se tada da je ovaj objekat na 10.000 kvadratnih metara, obloženo protivpožarnim fasadnim oblogama i istim takvim krovom, a juče je u nezapamćenom požaru do temelja izgoreo.

I pre nego je 2005 godine ovaj tržni centar pušten u rad, iz Enjuba je tada saopšteno da su svi lokali, njih dve stotine, već rasporadati, da je deo kupila jedna firma iz Grčke, a da su ostatak kupovali pojedinci, ne precizirajući tad da li su to bili Kinezi.

Pročitajte još

Račun preduzeća „Enjub“ već treću godinu se nalazi u blokadi, sa osam menica za prinudnu naplatu, i svega dvoje zaposlenih.

Šta je uzrokovalo jučerašnji stravični požar u Kineskom tržnom centru utvrdiće istraga, ali su mnogi, dok se na zgarištu još pušio dim, posumnjali da će ova atraktivna lokacija doživeti sudbinu nekadašnjeg „Depoa“ u Bulevaru kralja Aleksandra, gde, nakon požara, niče luksuzni poslovno-stambeni kompleks.

24sedam/Danilo Krša

Ne želeći da ulazimo u to da li su ovakve sumnje opravdane ili ne, iznećemo samo kratku analizu vlasničkih struktura vezanih za „Enjub“, koji su 1989. godine osnovali „Energoprojekt“ i „Jugobanka“, kao preduzeće za razvoj lokacija, sa osnivčakim ulogom od  59 odsto.

Ban­ka je tre­ba­lo da fi­nan­si­ra pro­jek­te, a “Ener­go­pro­jekt” da obez­be­đu­je lo­ka­ci­je i gra­di. Ta­ko­đe, kao osni­vač­ki ulog “Ener­go­pro­jekt” je uneo i pro­stor u ko­jem je sme­šten “En­jub”, sta­ri Mer­ka­tor. U me­đu­vre­me­nu je “Ju­go­ban­ka” pro­da­la svoj udeo fir­mi “Ku­li­na” doo Beograd.

Pre četiri godine direktor “Napred razvoja” Dobroslav Bojović postao je većinski vlasnik najveće srpske građevinske kompanije „Energoprojekt.“

Tada je deponovano 16,62 odsto akcija, čime je sa prethodnik 35,37 odsto svojih akcija, Bojović postao većinski vlasnik ovog giganta, koji je, u vreme dok je bio u vlasništvu države, izgradio, između ostalog, hidroelektranu „Đerdap“ u Kladovu, kao i hidroelektrane u Iraku i Panami, Perućicu u Crnoj Gori i termoelektranu „Nikola Tesla A“ u Obrenovcu, hotel „Hajat Ridžnsi“ u Beogradu, Ju biznis centar, zgradu NIS-a u Novom Sadu, ministarski kompleks u Kuvajtu…

Ju biznis centar

Država koja je vlasnik 33,58 odsto akcija Energoprojekta nije prodala svoj udeo.
Energoprojekt čine Energoprojekt Holding a.d. kao matična kompanija i 9 zavisnih kompanija u svojim branšama.

Promenom vlasničke strukture u „Energoprojektu“, firma „Napred“ postaje i suvlasnik „Enjuba“.

Bojovićeva „Napred gradnja“ u Beogradu je izgradila više poslovnih i stambenih objekata, a na Novom Beogradu poseduje nekoliko primamljivih lokacija, čak i u blizini izgorelog tržnog centra.

Na sajtu Beogradska berza mogu se videti podaci o realnom teretu na imovinu „Energoprojekta“, hipoteke upisane na teret društva gde je, između ostalog navedeno da je odlukom Skupštine akcionara Energorpojektu Holding a.d. od 14. januara 2020. godine stavljena hipoteka na poslovnu zgradu Energorpojekta uzimanjem kredita u Erste banci u iznosu od 32 miliona evra.

Pročitajte još

U najmanje dva navarata, 2001. i 2006. godine, policija je hapsila rukovodioce „Enjuba“ zbog finanijskih malverzacija, a hapšen je i direktor ove firme Đura Pavlović zbog sumnje da je sa dvojicom saradnika sa računa „Enjuba“ na račune fiktivnih firmi prebacio početkom 2000-te 47 miliona dinara.

24sedam/Goran Sivački

Prve procene razarajućeg požara u kineskom tržnom centru: Šteta od preko 20 miliona evra!

“Ukoliko se šteta računa samo u lokalima, moja procena je onda oko 10 miliona evra, a ako na to dodate i uništenu robu, cifra sigurno ide i preko 20, 30 miliona”, rekao je za 24sedam Goran Rodić iz Građevinske komore Srbije, povodom nesreće koja je načinjena u kineskom tržnom centru, nakon požara koji je izbio juče oko sedam sati.

– Pitanje je da li je taj restoran što se zapalio imao protivpožarnu zaštitu, ali i kakve su instalacije bile unutar njega. Saznao sam da nisu radili protivpožarni detektori, jer da jesu, vatrogasci bi ranije intervenisali i šteta ne bi bila ovolika – kaže on za 24sedam.

24sedam/Danilo Krša

Tržni centar ima četiri sprata, a na 10.000 metara kvadratnih nalazi se 200 poslovnih jedinica.

 

 

.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike