Žene predsednika koje su svoju ulogu uspele da iskoriste na pravi način: Ovo su najuticajnije prve dame Amerike

29.01.2021

08:00 >> 10:06

0

Jedna je zaslužna za osnivanje biblioteke u Beloj kući, druga za očuvanje mnogih dragocenosti od nacionalne vrednosti, a nekoliko njih je svojim društvenim

Žene predsednika koje su svoju ulogu uspele da iskoriste na pravi način: Ovo su najuticajnije prve dame Amerike
Copyright Profimedia/Pixabay

U ulozi prve dame Amerike našlo se, tokom skoro dva i po veka postojanja Sjedinjenih Američkih Država, mnogo žena različitog temperamenta. Neke su ostale u pozadini, ne želevši da se ističu, dok su druge imale važnu ulogu u administraciji svojih muževa. Uloga prve dame menjala se tokom godina, a svaka od žena sa naredne liste iskoristila je svoju poziciju i uticaj da napravi određene promene u svojoj zemlji.

1) Doli Medison

Wikimedia/Gilbert Stuart

Supruga četvrtog predsednika SAD Džejmsa Medsiona, Doli, bila je 17 godina mlađa od svog muža i jedna je od najvoljenijih prvih dama Amerike. Ona je aktivno osmišljavala društvene događaje i zabavljala velikodostojnike i građane. Tokom rata iz 1812, kad su Britanci napali Vašington, Doli je razumela vrednost nacionalnog blaga smeštenog u Beloj kući i odbila je da ode iz nje pre nego što spase sve što je mogla. Zahvaljujući njoj, sačuvane su mnoge dragocenosti koje su mogle da budu uništene kada su Britanci spalili Belu kuću.

2) Sara Polk

Profimedia

Sara Čildres Polk bila je poznata po dobrom obrazovanju, jer se edukovala na jednoj od nekoliko institucija namenjenih ženama. Kao prva dama, koristila je svoju obrazovanost da pomogne suprugu Džejmsu Polku, 11. predsedniku Amerike. Ona mu je sastavila brojne govore i bila je zadužena za njegovu korespondenciju. Svoje dužnosti shvatila je ozbiljno, pa se savetovala i sa Doli Medison. Zabavljala je zvaničnike obeju partija i bila je poštovana u celom Vašingtonu.

3) Abigejl Filmor

Wikimedia

Abigejl Pauers je, pre nego što su se venčali, bila jedna od učiteljica Milarda Filmora, 13. predsednika SAD, na akademiji Nju Houp, bez obzira na to što je bila samo dve godine starija od njega. Volela je da saznaje nove stvari, pa je zahvaljujući njoj nastala biblioteka Bele kuće. Ona je učestvovala u odabiru knjiga koje će se tamo naći, a biblioteka do tog vremena nije postojala, jer se Kongres plašio da bi mnogo znanja moglo da učini predsednika previše moćnim. Ipak, popustili su 1850, kada je Filmor došao na vlast, i odvojili su 2.000 dolara za nju.

4) Idit Vilson

Profimedia

Idit Vilson je bila druga žena Vudroa Vilsona, 28. predsednika SAD. Njegova prva žena Elen Luiz Akston umrla je 1914, tokom njegovog prvog mandata, a Idit se udala za njega već u decembru 1915. Kada je on doživeo moždani udar 1919, Idit je praktično preuzela njegove dužnosti predsednika. Odlučivala je o čemu će se obaveštavati Vudro, a o čemu ne, i za šta će se tražiti njegovo mišljenje. Ako je nešto smatrala nevažnim, to ne bi došlo do njega, zbog čega su je mnogi kritikovali. Ni dan-danas nije poznato koliko tačno moći je imala Idit Vilson.

5) Elenor Ruzvelt

Wikimedia

Mnogi Amerikanci Elenor Ruzvelt smatraju najinspirativnijom i najuticajnijom prvom damom. Za Frenklina Ruzvelta, 32. predsednika Amerike, udala se 1905. i prva je koja je svoju ulogu koristila u svrhe koje je ona smatrala značajnim. Ona se borila za predloge Nju dila, ljudska prava i prava žena. Verovala je da edukacija i jednake mogućnosti treba da budu obezbeđeni svima. Kada je njen suprug umro, Elenor je bila u bordu direktora nacionalne asocijacije koja je radila na poboljšanju prava  nebelaca. Posle Drugog svetskog rata zalagala se za osnivanje Ujedinjenih nacija i pomogla je u stvaranju nacrta Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima.

6) Džeklin Kenedi

Profimedia

Džeki Kenedi rođena je 28. jula 1929. godine kao Džeklin Li Buvije i obrazovala se na Univerzitetu Vazar i Univerzitetu Džordž Vašington, gde je dobila diplomu iz francuske književnosti. Za Džona F. Kenedija, 35. predsednika SAD, udala se 1953. Tokom njegovog mandata mnogo vremena je provela trudeći se da renovira i obnovi Belu kuću, a kada je završila sa opremanjem, primila je televizijsku ekipu u kuću i provela je kroz nju. Amerikanci su je poštovali zbog njenog držanja i dostojanstva.

7) Beti Ford

Wikimedia/Gerald R. Ford Presidential Library and Museum

Beti Ford, supruga Džeralda Forda, 38. predsednika SAD, bila je prva koja je otvoreno pričala o svojim iskustvima sa psihijatrijskim tretmanima. Bila je veliki zagovornik Amandmana o jednakim pravima i legalizacije abortusa. Imala je mastektomiju i posle toga je pričala o raku dojke kako bi podigla svest o ovoj bolesti. Njena iskrenost i otvorenost bile su neuobičajene u to vreme za osobu na toj poziciji.

8) Rozalin Karter

Profimedia

Supruga 39. predsednika Amerike Džimija Kartera, Rozalin, bila je jedan od najbližih savetnika svog supruga. Za razliku od prethodnih prvih dama, ona je prisustvovala mnogim sastancima u Ovalnom kabinetu. Zalagala se za podizanje svesti o mentalnim problemima i postala je počasni predsednik Predsednikove komisije za mentalno zdravlje.

9) Hilari Klinton

Tanjug/AP Photo/Patrick Semansky, Pool)

Hilari Klinton je bila veoma moćna prva dama. Posebno se angažovala na polju zdravstva i radila je na njegovoj reformi. Zalagala se za rešavanje problema žena i dece i za Zakon o usvajanju i sigurnim porodicima. Posle drugog mandata Bila Klintona postala je senator Njujorka. Osim toga, 2008. učestvovala je u kampanji demokrata za predsednika SAD i posle izbora izabrana je za državnu sekretarku SAD. Osam godina kasnije, 2016, Hilari je postala prvi ženski kandidat za mesto predsednika Amerike.

10) Mišel Obama

Profimedia

Pročitajte još

Mišel Obama je ušla u istoriju već time što je njen suprug Barak postao prvi predsednik SAD afroameričkog porekla. Ona je advokat, biznismen, a tokom dva mandata svog supruga i posle njih pokazala se i kao filantrop. Kao prva dama usredsredila se na program “Let’s Move!”, koji je imao cilj da pomogne gojaznoj deci da smršaju. Ovaj program doveo je do donošenja zakona o zdravoj ishrani dece i uslovio Ministarstvo za poljoprivredu SAD da napravi izmene nutritivnih standarda za hranu koja se služi u školama. Osim toga, njena inicijativa “Reach High” i danas pomaže studentima, dajući im uputstva i novac, da se obrazuju posle srednje škole i profesionalno napreduju.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike