Zadovoljena pravda u slučaju Džordža Flojda, ali šta sada?

21.04.2021

16:00 >> 16:57

0

Sada milioni Amerikanaca čekaju da vide da li će trenutak retke nade podstaknuti političke lidere da načine prvi korak ka reformi policije

Zadovoljena pravda u slučaju Džordža Flojda, ali šta sada?
Copyright Tanjug/AP Photo/John Minchillo

Pravosudni sistem u Americi je, uprkos mnogim spekulacijama, dokazao da je život Džordža Flojda važan. Naime, policajac Derek Šovin je proglašen krivim za ubistvo Afroamerikanca po sve tri tačke optužnice – ubistvo drugog stepena i ubistvo trećeg stepena, kao i ubistvo drugog stepena iz nehata.

Sada milioni Amerikanaca čekaju da vide da li će trenutak retke nade podstaknuti političke lidere da načine prvi korak ka reformi policije i iskorenjivanju sistemskog rasizma.

Porota je u važnom trenutku američke istorije poslala poruku da će Amerikanci svih rasa jednog dana biti tretirani podjednako i da su svi, pa i policajci, jednaki pred zakonom. Iako presuda neće vratiti Flojda među žive, niti će izbrisati milione nepravdi s kojima se suočavaju Afroamerikanci, scena kada Šovina odvode u zatvorsku ćeliju, sa lisicama na rukama, izaziva veliko olakšanje i nadu u bolju budućnost.

Tanjug/Court TV via AP, Pool

– Ovo je istorijska odluka i veoma bitan trenutak za Ameriku – rekao je Flojdov brat Filinojz.

Brendon Vilijams, Flojdov rođak, rekao je da mnogi crnci i dalje svakodnevno žive u strahu.

– Dakle, kada kažem da je danas ključni trenutak, to znači da je ovo šansa da se Amerika okrene u pravom smeru – rekao je on.

Sve oči uperene u Senat

– Ne možemo ovde stati – rekao je predsednik Amerike Džo Bajden u Beloj kući, nazvavši presudu malim bitnim korakom za Afroamerikance. Potpredsednica Kamala Haris je rekla da su svi Amerikanci deo nasleđa Džordža Flojda.

– Naš posao je da ga i dalje poštujemo – dodala je ona.

Predlog za uvođenje najosnovnijih promena u policiji već se nalazi u Senatu. Demokrate kažu da bi to zaustavilo rasno i versko profilisanje i olakšalo krivično gonjenje policajaca koji su poput Dereka Šovina. Ipak, taj put nailazi na protivljenje mnogih republikanaca. Bilo je primetno da je usred bujice demokratskih reakcija na Šovinovu presudu bilo malo izjava republikanaca.

Dok je porota završavala većanje u utorak, republikanci su umesto toga bili fokusirani na optužbe na račun demokratske predstavnice Makin Vejters za podsticanje nasilja tokom suđenja. Čak i umereniji republikaci zauzimaju stav da je pravosudni sistem radio na osuđivanju Šovina i da su dalje izmene nepotrebne.

– Verujem u naš pravosudni sistem i velike institucije koje su uvek činile osnovu našeg društva – rekao je za CNN senator Mit Romni, jedan od umerenih republikanaca.

Tanjug/AP Photo/Jay LaPrete

Demokrata Karen Bas, jedan od predlagača zakona o reformi policije, rekla je da joj je presuda dala nadu u zakonodavstvo, dok nastavlja neformalne razgovore s kolegama o potencijalnom kompromisu, kada je reč o promeni zakona. Ali i dalje postoji veliki jaz između demokrata i republikanaca u vezi s reformom kvalifikovanog imuniteta, koji štiti policajce na građanskom sudu.

Bajdenov govor nakon presude ipak obećava promene, a mediji kažu da izgleda potpuno posvećen u toj nameri. Ranije je bilo pitanja oko toga koliko je novi predsednik spreman da se bori sa ovim problemom, ali izgleda da su se sada stvari promenile. Možda to radi zbog političkog pritiska, jer je na prošlim izborima dobio veliko poverenje Afroamerikanaca.

On je danas, komentarišući presudu kojom je policajac Derek Šovin proglašen krivim po svim tačkama optužnice za ubistvo Afroamerikanca Džordža Flojda, rekao da je to ogroman korak za pravdu u SAD. Rojters prenosi da je Bajden povodom presude Šovinu dao izjavu nacionalnoj televiziji u kojoj je poručio da je to bilo ubistvo usred dana koje je mogao da vidi ceo svet i da je sistemski rasizam nešto što opterećuje američku naciju.

Tanjug/AP Photo/Julio Cortez

– Ništa više ne može vratiti porodici Flojd njihovog brata i oca, ali ovo može biti ogroman korak napred ka dostizanju pravde u Americi – poručio je predsednik SAD.

Ipak, o ovome će odlučivati još jedan presudan faktor – policijski sindikati. Iako je tužilaštvo bilo jasno kada je saopštili da u slučaju Flojda pred lice pravde izvode jednog policajca, a ne čitavu policiju, ostaje da se vidi kako će se ovo odraziti na sve njegove kolege.

– Glavno pitanje je da li ćemo dozvoliti da nas politika deli – rekao je u utorak advokat porodice Flojd. – Jer to se dešava. Republikanci ili demokrate držaćete se svoje strane. Ujedinite se i usvojite reforme.

Flojdova smrt zaustavlja tragični niz

Nebrojeni lideri i aktivisti, zajedno sa predsednikom Sjedinjenih Država, u utorak su naglasili da jedna presuda ne može proizvesti promene potrebne američkom društvu da bi se iskorenili brutalnost i predrasude sa kojima ljudi žive svakodnevno. Ogorčeno, pozivajući se na svoje stavove, aktivisti su imenovali neke od hiljada izgubljenih mladića i devojaka – uključujući Erika Garnera, Majkla Brauna, Tamira Rajsa, Breonu Tejlor i Filanda Kastilju.

Pročitajte još:

Surova realnost da su se policijska ubistva nastavila i nakon godinu dana javnog negodovanja potkrepljena je nedavnom smrću dvadesetogodišnje Daunte Vrajt, koju je ubio veteran u predgrađu Bruneja u Mineapolisu, i 13-godišnjaka Adama Toleda, na koga je pucao policajac iz Čikaga.

Vodeće ličnosti, od bivšeg predsednika Baraka Obame do državnog tužioca Minesote Kejta Elisona, naglasile su da predstoji dugo putovanje, koje će zavisiti od spremnosti Amerikanaca da nastave da vrše pritisak dok u policiji traže kraj besmislenih smrtnih slučajeva. Elison, koji je bio na čelu tima koji je vodio postupak protiv Šovina, rekao je da presudu ne može nazvati pravdom. – Ali odgovornost je prvi korak ka pravdi – rekao je on.

– Sada je uzrok pravde u vašim rukama – i kad kažem “vašim”, mislim na ruke naroda Sjedinjenih Država – rekao je Elison tokom konferencije za novinare.

B. J. Vilder, 39-godišnji stanovnik Mineapolisa, koji je presudu slušao sa ostalim demonstrantima na Trgu Džordža Flojda, bio je jedan od mnogih aktivista koji su se nadali da će presuda Šovinu biti prekretnica koja će dovesti do buđenja Amerike i odgovornosti policije za nedolično ponašanje.

– Ovo je nešto drugačije. Ovo je novo – rekao je Vilder za CNN nekoliko trenutaka nakon presude. – Konačno se oseća da možemo da dišemo, ovo je nešto novo, i nadam se da je Americi svanuo novi dan.

Kriv po svim tačkama optužnice

Policajac Derek Šovin proglašen je krivim po svim tačkama optužnice za ubistvo Afroamerikanca Džordža Flojda. Šovin je presudu dočekao mirno, bez većih emocija. Nakon čitanja presude, on je u lisicama izveden iz sudnice. O sudbini Dereka Šovina odlučivalo je 12 porotnika, šestoro belaca i četvoro Afroamerikanaca. Oni su presudu razmatrali ukupno 10 sati, u toku dva dana. Podsetimo, Džordž Flojd je preminuo u maju 2020. godine od posledica gušenja, nakon što je Šovin držao svoje koleno na njegovom vratu više od devet minuta prilikom privođenja. Flojd je priveden, jer je pokušao da kupi cigarete falsifikovanom novčanicom od 20 dolara.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike