Šta je zapravo Antifa, grupa koju je Tramp nazvao terorističkom organizacijom, a direktor FBI ideologijom

19.10.2020

09:56 >> 08:42

0

Širom sveta njihove akcije dobile su i kritike i pohvale

Šta je zapravo Antifa, grupa koju je Tramp nazvao terorističkom organizacijom, a direktor FBI ideologijom
Copyright Profimedia

Direktor američkog Federalnog istražnog biroa (FBI) Kris Rej negirao je  tvrdnje predsednika SAD Donalda Trampa početkom juna da je Antifa teroristička organizacija, a kako je rekao u svedočenju pred jednim odborom Predstavničkog doma američkog Kongresa, nije reč o organizaciji, već o ideologiji.

Govoreći pred Odborom za bezbednost otadžbine, ustanovljenom posle terorističkih napada na SAD 11. septembra 2001. godine, Rej nije negirao da aktivisti Antife predstavljaju ozbiljan razlog za zabrinutost i stvarnu opasnost. Nekoliko časova posle Rejovog svedočenja, Tramp je u objavi na “Tviteru” napisao da Antifu smatra dobro finansiranim anarhistima i siledžijama koje ostaju zaštićene jer, kako je dodao, FBI nije u stanju ili nije voljan da otkrije njihov izvor finansiranja.

Podsetimo, predsednik Amerike je i ranije optuživao Antifu zbog izliva nasilja na ulicama gradova SAD posle ubistva Afroamerikanca Džordža Flojda u Mineapolisu. On je otišao i korak dalje, rekavši da je Antifa deo “duboke države” koju čine zaverenici i svi oni koji iz pozadine vuku konce i žele da ga smene kako bi vratili demokrate na vlast.

Šta je Antifa?

Antifa je antifašistički i levičarski pokret koji se sastoji od niza autonomnih grupa širom sveta kojima je cilj borba protiv obespravljenog bogaćenja velikih korporacija. Protive se fašizmu, nacionalizmu, rasizmu, seksizmu, homofobiji, kao i kapitalizmu, društvenoj nejednakosti i uništavanju okoline radi profita. Da bi došle do cilja, primenjuju i nenasilne i nasilne akcije, ali to smatraju odbranom od sistema u kojem se nalazi svet. Najčešće se suprotstvaljaju neonacistima i belim suprematistima, a u njihovoj organizaciji ne postoji lider, niti imaju definisanu strukturu i statut.

Širom sveta njihove akcije dobile su i kritike i pohvale. Mnogi desničarski aktivisti, medijske organizacije i političari, poput zvaničnika Trampove administracije, tvrde da ova organizacija ima tajne izvore finansiranja i kako nasilnim metodama želi da ostvari neku političku dobit. Tako se i tokom protesta zbog ubistva Džordž Flojda u Americi, u kojem je Antifa aktivno učestvovala, pojavio tvit sa naloga pod njihovim imenom, gde se njihovi aktivisti pozivaju da se presele u predgrađa, bele četvrti i uzmu šta je njihovo. Naknadno je utvrđeno da je poziv objavljen na lažnom profilu, koji je kreirala odranije poznata grupa belih suprematista.

Flickr

Ipak, iako ih je Tramp optužio da su organizovali masovne proteste “Black lives matter”, analiza saveznih hapšenja nije pronašla veze sa ovom organizacijom. Nakon toga, akademici, pravni stručnjaci i naučnici utvrdili su da se Antifa ne može odrediti kao teroristička organizacija, jer bi to predstavljalo kršenje Prvog amandmana na Ustav Sjedinjenih Država, i objasnili kako ne postoji zakonsko ovlašćenje za takvo imenovanje neke domaće organizacije. Takođe, studija iz juna 2020. godine o 893 teroristička incidenta u Sjedinjenim Državama od 1994. godine otkrila je nula ubistava pripisanih antifašistima ili Antifi, dok je 329 smrtnih slučajeva pripisano desničarskim počiniocima.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike