I znoj domaćice ima cenu: Sud naredio muškarcu da ženi plati za kućne poslove

24.02.2021

18:00 >> 14:15

0

Ona u početku nije želela da se razvede, a onda je odlučila da izvuče sve što može

I znoj domaćice ima cenu: Sud naredio muškarcu da ženi plati za kućne poslove
Copyright Pixabay

Sud za razvode u Pekingu naložio je muškarcu da plati svojoj bivšoj ženi za kućne poslove koje je radila tokom njihovog braka. Ona će za pet godina neplaćenog rada dobiti 50.000 juana (749.580 dinara).

Nesvakidašnja presuda donesena je nakon što je u Kini predstavljen novi građanski zakonik.

Prema sudskim spisima, muškarac koji se preziva Čen podneo je prošle godine zahtev za razvod braka od supruge koja se preziva Vang posle pet godina braka.

Ona u početku nije želela da se razvede, ali je ubrzo odlučila da traži novčanu naknadu, tvrdeći da Čen nije obavljao nijedan od kućnih poslova, kao i da na sebe nije preuzeo nijednu obavezu u vezi sa njihovim sinom.

Sud u Pekingu doneo je presudu u njenu korist, odredivši mu alimentaciju u visini od 2000 juana (29.980 dinara) mesečno. Osim toga, moraće da joj uplati 50.000 juana za pet godina rada u kući.

Pixabay

Predsedavajući sudija rekao je u ponedeljak da podela zajedničke imovine supružnika posle braka najčešće obuhvata materijalnu imovinu, ali da “kućni poslovi kao nematerijalna imovina moraju da imaju svoju vrednost”.

Suđenje je održano u skladu sa novim građanskim zakonikom, koji je stupio na snagu ove godine. Prema novom zakonu, supružnik tokom razvoda može da traži kompenzaciju ukoliko je briga o deci i starijim članovima porodice bila poverena njemu i ukoliko je pomagao bračnom partneru u obavljanju posla. Pre ovog zakona supružnici su mogli da zahtevaju ovakvo nešto samo u slučaju da je potpisan predbračni ugovor, što nije česta praksa u Kini.

Ovaj slučaj pokrenuo je debatu na internetu o vrednosti kućnih poslova, a neki korisnici društvenih mreža tvrde i da je ovaj iznos nizak. Hešteg koji je na Veibu, kineskoj društvenoj mreži, napravljen ovim povodom pregledan je više od 570 miliona puta.

– Ostao sam bez reči zbog potcenjivanja rada domaćice. U Pekingu samo dadilja godišnje košta više od 50.000 juana – napisao je jedan od korisnika.

Pročitajte još

Drugi smatraju da bi muškarci trebalo da preuzmu na sebe više kućnih poslova, dok su treći apelovali na žene da ne zapostavljaju karijeru bez obzira na to da li su u braku.

Prema podacima Organizacije za ekonomsku kooperaciju i razvoj, žene u Kini dnevno u kući rade četiri neplaćena sata, što je dva i po puta više nego u slučaju muškaraca.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike