U potrazi za blagom: Pejakovići su osmislili igru "Trag po trag" koja razmrdava telo i vijuge

18.08.2021

18:30 >> 05:50

0

Igru su pre izlaska na tržište testirali u krugu porodice i prijatelja

U potrazi za blagom: Pejakovići su osmislili igru "Trag po trag" koja razmrdava telo i vijuge
Copyright Privatna arhiva/Danka i Božo Pejaković

Pejakovići, mama Danka, tata Boža i trogodišnja Višnja, su prava srećna porodica iz Pančeva, zahvaljujući kojoj deca razmrdavaju i vijuge i telo igrajući društvenu igru “Trag po trag”. A mašte imaju svakako na pretek.

Pročitajte i ovo:

Ideja je u njihovim glavama počela da se razvija pre nekoliko godina:

-Prvi put smo o tome razgovarali pre šest godina. Oboje smo kao deca maštali o igri lova na blago. Božo je uvek pričao kako će jednoga dana prirediti ovakvu avanturu svom detetu. Onda smo 2019. godine osmislili igru lova na blago ćerki naših prijatelja za sedmi rođendan. Kod kuće su je čekali sakriveni tragovi i na kraju potrage čokoladni zlatnici i rođendanski poklon. Devojčica i njeni roditelji su bili oduševljeni. Uspešan pilot projekat je bio znak da treba ozbiljno da se pozabavimo realizacijom naše ideje. Istraživali smo naše tržište i shvatili da u Srbiji ovako nešto ne postoji, saznajemo od Danke koja je po struci hemijski procesni inženjer.

Privatna arhiva/Danka i Božo Pejaković

A onda je došla 2020. godinu koju smo uglavnom proveli kod kuće:

-Tokom cele prošle godine radili smo na elementima igre, zagonetkama, dizajnu. Glavni ilustrator nam je takođe iz kruga porodice – sjajna Dragana Svilar. Igru smo pre izlaska na tržište testirali u krugu porodice i prijatelja. Kada smo dobili zeleno svetlo, igra je zvanično izašla u prodaju aprila ove godine i naišla na sjajne reakcije. Posebno smo ponosni što je proizvod u celosti domaći – od ideje do realizacije, sva materijalna i nematerijalna vrednost potiče iz Srbije, kaže tata Boža koja je po struci arhitekta.

„Trag po trag“ je igra lova na blago za decu uzrasta 3-12 godina, koja podstiče logičko razmišljanje, maštu i kreativnost. Igrači su u potrazi za skrivenim blagom i u tome im pomažu tragovi u vidu slika, zagonetki ili mozgalica. Rešenje zagonetki igrače vodi do mesta sledećeg traga i tako sve dok ne pronađu skriveno blago, kada se igra završava. Pre početka igre treba sakriti tragove na odgovarajuća mesta u kući ili napolju. Treba napraviti niz tragova prema uputstvu i prema uzrastu igrača – tragove sakrivaju roditelji (odrasli). Igra se može igrati unutra ili napolju. Pogodna je za jedno dete, ali i grupu dece. Igrali su je u vrtićima, na rođendanima, plaži, u parku, u kući / stanu. Postoji zaista puno mogućnosti. Igra sadrži 115 kartica/tragova različitog tipa i kompleksnosti, pa je moguće organizovati veliki broj različitih potraga.

Naši sagovornici kažu da je igra zabavna i veoma važan alat za učenje:

-Deca kroz igru razvijaju određene veštine. Što više veština, to lakše snalaženje u svetu koji nas okružuje i stavlja pred nas razne izazove. Mi smo izdvojili šest najvažnijih benefita koje naša igra pruža deci: fizička aktivnost, emocionalni razvoj, socijalne veštine, kognitivni razvoj, komunikacija i kreativnost.

Pejakovići su imali jak motiv da naprave jednu ovakvu društvenu igru:

-Deca se danas sigurno manje igraju na način na koji smo se mi igrali kao deca. Kada smo dobili dete ozbiljnije smo počeli da proučavamo uticaj igre na decu, važnost podsticanja deteta na razmišljanje od najranijeg detinjstva. Čitali smo o negativnom uticaju ekrana i smanjene fizičke aktivnosti na razvoj dece. Otuda i naša velika želja i motiv da damo doprinos kreativnom, zdravom i srećnom detinjstvu.

Privatna arhiva/Danka i Božo Pejaković

Danka i Božo se trude da svoju ćerku nauče igre sa kojima su se oni zabavljali kad su bili deca:

-Mi smo mnogo vremena provodili napolju i u „slobodnoj“ igri. Najviše smo voleli žmurke, jure, između dve vatre, klikere, školice, tu su i lastiš, vijača, pentranje po drveću… Pravili smo skloništa, koristili loptu u velikim količinama. Trudimo se da prenesemo to i na naše dete. Još je mala, ali voli da se igra žmurke, jure i školice.

Međutim, i moderna tehnologija je neizostavni deo svakodnevice:

-Definitivno nije moguće i nije ni dobro odvojiti decu od mogućnosti koje pružaju moderne tehnologije. Ono što mi smatramo važnim, a time se vodimo i u odgajanju našeg deteta, jeste da se tehnologije koriste kontrolisano i u prave svrhe.

Društvena igra koju su osmislili Pejakovići je dobila i nagradu:

-Sa našom idejom smo učestvovali na konkursu Centrifuga 2019. – Superste koji je organizovala Erste banka. Bili smo jedni od pobednika i dobili finansiranje projekta. To nam je zaista dalo vetar u leđa!

Pročitajte i ovo:

Prema njihovim procenama ovu igru je do sada igralo više hiljada dece u Srbiji i regionu:

-Poručuju je roditelji svojoj deci, kupuju je za poklon, za rođendane… Igru za sada šaljemo i u Crnu Goru i BIH, a radićemo i na tome da igru prevedemo i na druge jezike i da plasiramo i na druga tržišta, jer je bilo puno upita na ovu temu. Naši ljudi koji žive u inostranstvu poručuju kada stignu u Srbiju. Mnogo se radujemo sjajnim utiscima, fotografijama, snimcima koje dobijamo. Imamo i kupce koji su već dosta primeraka poručivali kao poklone za decu svojih prijatelja, rođaka. Jedna vaspitačica je poručila igru i organizovala sjajnu potragu klincima za uskršnje praznike. Do sada su svi komentari bili sjajni i to nas mnogo raduje.

Zato Pejakovići imaju u planu nekoliko novih igara a prva će izaći pred kraj godine.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike