Dr Nebojša Knežević, top doktor u Americi, za 24sedam: Bol zna da leči, ali ne i nostalgiju za Srbijom

07.08.2021

18:45 >> 06:46

0

Često u šali govorim da Amerika nije drugi kontinent nego druga planeta, kaže dr Knežević za 24sedam

Dr Nebojša Knežević, top doktor u Americi, za 24sedam: Bol zna da leči, ali ne i nostalgiju za Srbijom
Copyright Privatna arhiva/Prof.Dr Nebojša Knežević

Dr Nebojša Knežević je pre dve decenije otišao u Ameriku u okviru programa razmene najboljih studenata završnih godina u Beogradu i Novom Sadu, tamo se zadržao dva meseca i zaključio da to nije život za njega.

– Uslovi za rad su bili sjajni, ali sveukupan način života mi se nije svideo, tako da sam supruzi tada rekao: „Otići ćemo zajedno u posetu, kao turisti, ali nikad ne bih mogao tamo da živim.“

Da je tačna izreka „nikad ne reci nikad“, potvrdilo se već posle dve godine.

– Dobio sam ponudu da se vratim u Čikago i završim doktorat, i od tada već 18 godina živimo i radimo u Americi.

Privatna arhiva/Prof.Dr Nebojša Knežević

Velika otuđenost među ljudima je nešto na šta se, kaže, nikada neće navići, ali s druge strane ističe bolju organizovanost, počev od rada u bolnici, nastave na fakultetima, sa mnogo praktičnog rada, pa do svakodnevnog života i mogućnosti da mnoge obaveze obavite online, bez bespotrebnih čekanja u redu i gužvi.

„Preko bare“ brzo je postao poznat i kao „top doktor“. Naime, poslednjih pet godina pacijenti biraju našeg sagovornika za najboljeg lekara u Čikagu.

– Četiri godine od poslednjih pet godina pacijenti mi dodeljuju laskavu titulu „najomiljenijeg doktora“. Prevashodno mislim da je to zbog mog malo drugačijeg pristupa svakom pacijentu ponaosob, kao i vremena provedenog u jednom ljudskom razgovoru, u kome sagledavam i pacijentove socioekonomske prilike i sve drugo što bi moglo da utiče na njegovo stanje hroničnog bola. Trudim se i dalje da sa pacijentima provedem dovoljno vremena u razgovoru o poslu, porodici i njihovom opštem stanju, koje i te kako ima udela u trajanju i intenzitetu hroničnog bola.

A da bi se sve to postiglo…

– U radnom zamahu na poslu provodim između 10 i 12 sati svakog dana i uvek je dinamično. Klinika, pacijenti, kliničke studije, predavanja, rad sa studentima, specijalizantima i supspecijalizantima. Po povratku kući deca me već čekaju sa nekom isplaniranom aktivnošću.

Privatna arhiva/Prof.Dr Nebojša Knežević

Profesor doktor Nebojša Knežević iz Čikaga, poznat i kao dr Nik, dobitnik je ovogodišnjeg prestižnog priznanja u oblasti terapije bola.

 – Velika mi je čast ukazana ovom nagradom. Posebno sam srećan jer sam i najmlađi dobitnik ovog priznanja, koje se obično dodeljuje lekarima koji se bave terapijom bola, pred kraj njihove karijere. Ova nagrada je utoliko značajnija jer se dodeljuje za sveukupni doprinos nauci i praksi, ne samo u lečenju pacijenata, već i u edukaciji mlađih kolega, studenata, specijalizanata i supspecijalzanata, kao i za naučnoistraživački rad.

Privatna arhiva/Prof.Dr Nebojša Knežević

 Nebojša Knežević je anesteziolog i supspecijalista u oblasti terapije bola na klinici za terapiju bola “Advocate Illinois Masonic Medical Center” u Čikagu. Šef je odseka za nauku i istraživanje i pomoćnik šefa katedre, a radi i kao profesor anesteziologije i hirurgije na Univerzitetu Ilinois.

Posebno nam je bio interesantan odgovor dr Kneževića na pitanje šta nas najčešće boli:

– Rekao bih da nas sve češće bole potisnute emocije, tuga, krivica, strahovi koji prerastu u anksioznost ili depresiju pa se somatski manifestuju bolovima u našem mišićno-koštanom sistemu. Najčešće viđam pacijente sa bolovima u donjem delu leđa, vratnoj kičmi ili zglobovima. Ono što je zabrinjavajuće je da u klinikama viđamo sve mlađe i mlađe pacijente sa hroničnim bolom kao posledicom “modernog“ načina života, sa dugosatnim sedenjem u automobilu ili za računarom i mobilnim telefonom, bez mnogo vremena za šetnju ili drugu fizičku aktivnost.

Privatna arhiva/Prof.Dr Nebojša Knežević

Posle godina provedenih na radu u Americi, danas češće boravi u Srbiji, u humanoj misiji širenja znanja.

– Oduvek je u meni postojala želja da se na neki način vratim svom narodu. Od oktobra 2017. godine sam gostujući profesor na mom matičnom Medicinskom fakultetu u Beogradu i već desetak godina učestvujem na konferencijama i seminarima lekara u Srbiji prenoseći najnovija dostignuća sa američkog kontinenta.

Bez obzira na skoro 18 godina života i rada daleko od rodnog kraja, Srbija mu nedostaje, kao i prvog dana, iskren je on.

– Način života ovde i tamo se ne može porediti. Često u šali govorim da Amerika nije drugi kontinent nego druga planeta.

Zato se od negovanja srpske tradicije i običaja u porodici Knežević ne odustaje.

Pročitajte još:

– Moja porodica je veoma aktivna u srpskoj zajednici u Čikagu, u kojoj nas, na sreću, ima dosta, pa i nije teško negovati tradiciju kroz običaje, obeležavanje krsne slave i ostalih praznika. Sa decom u svakodnevnoj komunikaciji koristimo srpski jezik, a ona se od ranog detinjstva aktivno bave i folklorom i druže se sa našom decom.

Bol zna kako da leči, uspeva li nekako da leči i nostalgiju prema Srbiji?

– Za taj bol jedini lek su što češće poste Srbiji. Drugog leka nema.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike