Lažna internet prodavnica, koju je napravila poljska srednjoškolka, nudi spas ženama koje trpe nasilje

06.03.2021

12:00 >> 23:44

0

Do sada je pomoć zatražilo 350 osoba

Lažna internet prodavnica, koju je napravila poljska srednjoškolka, nudi spas ženama koje trpe nasilje
Copyright Pixabay

Kristina Pasko iz Poljske nije obična tinejdžerka. Kao vođa izviđačke grupe naučila je da se ne može samo sedeti, već stvari treba uzeti u svoje ruke. Prošle godine je ostala zatečena kad je saznala koliko je poraslo nasilje a kako je oduvek bila zainteresovana za ljudska prava i svet oko sebe, došla je na odličnu ideju.

Ona je pokrenula lažnu stranicu na Fejsbuku preko koje žene koje trpe nasilje kod kuće mogu to da prijave tako što se pretvaraju da su zainteresovane za kupovinu kozmetičkih proizvoda.

Na ovu ideju došla je kada je čula za sličnu inicijativu koja postoji u Francuskoj. Tamo je moguće prijaviti nasilje u apoteci, tako što žene traže specijalnu masku na osnovu čega farmaceut dobija informaciju da je došla da prijavi nasilje.

Printscreen

Stranica koju je kreirala ova devojka, funkcioniše tako što žrtva nasilja uputi zahtev za kupovinu određene kreme, a odgovore dobije od psihologa. On žrtvu prvo pita koliko dugo ima „probleme sa kožom” i da li oštećena koža reaguje na alkohol. Ukoliko osoba potvrdi „porudžbinu” i ostavi adresu i druge podatke, zahtev se prosleđuje nadležnim službama koje će doći da ispitaju slučaj.

Kristina nije imala nikakva velika očekivanja od ovog projekta i mislila je da će služiti samo prijateljima na njenim društvenim mrežama. Međutim, inicijativa je naišla na veliki odziv ljudi i pozitivne komentare. Kristina je kasnije kontaktirala i Centar za ženska prava koji je obezbedio psihologe i advokate koji joj zbog velikog obima posla sada pomažu.

🌼WITAJCIE🌼Jesteśmy nowo powstałą firmą zajmującą się tworzeniem i sprzedażą naturalnych kosmetyków. W naszych…

Posted by Rumianki i bratki – naturalne kosmetyki SKLEP on Понедељак, 13. април 2020.

Otkako je pokrenuta stranica (u aprilu 2020.godine kada je Kristina imala 17 godina), stranica je uspela da pomogne u preko 350 slučajeva nasilja. Prema pisanju BBC, najveći broj žrtva su osobe mlađe od 40 godina. Među njima ima i 10% muškaraca, uglavnom tinejdžera.

Predsednica Centra za ženska prava Ursula Novakovska, koja je impresionirana Kristininim projektom, kaže da zvanični policijski podaci ne pokazuju porast slučajeva nasilja u porodici prošle godine, ali su pozivi na „vruću“ liniju njene organizacije tokom prvih nekoliko meseci zaključavanja porasli za oko 50% u poređenju sa 2019. godinom.

U Poljskoj godišnje ima oko 70.000 slučajeva nasilja u porodici, od kojih se samo između 13-14.000 tretira kao krivično delo.

Kristinina ideja je bila jedna od 23 inicijative koja je osvojila nagradu Evropske unije koja iznosi 10.000 evra.

Pročitajte i ovo:

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike