Pet godina se razgrađuje, a bacite je za sekund: Uklanjanje žvaka košta milione, a ulice su prekrivene

20.09.2021

18:15 >> 07:34

0

Autor: P. Štrbac

Žvakaće gume su drugi po veličini komadni otpad, odmah posle opušaka od cigareta

Pet godina se razgrađuje, a bacite je za sekund: Uklanjanje žvaka košta milione, a ulice su prekrivene
Copyright Pixabay

Svake godine u SAD na trotoaru završi oko 120.000 tona žvakaće gume. U Velikoj Britaniji nije mnogo bolja situacija.

Pročitajte još:

Vodeći proizvođači žvaka investiraju 10 miliona funti u čišćenje britanskih ulica od bačenih žvaka. Godišnja cena čišćenja je procenjena na sedam miliona funti.  Ovim otpadom prekriveno je 87 odsto ulica, procenjuje udruženje “Za čistu Britaniju” (Keep Britain Tidy), koje će i upravljati organizacijom čišćenja.

Problem “šarenih” ulica

U Srbiji je problem odbačenih žvaka vidljiv, ali ne postoje konkretni podaci koliko je ova vrsta otpada zastupljena na ulicama. Svakodnevno se mogu videti “šareni” trotoari, a dešava se da neko stane na žvaku i ulepi obuću. Ponekad je otežano uklanjanje žvaka i zadaje probleme radnicima koji ih gule sa površina.

– Savesni sugrađani koji pravilno odlažu žvakaće gume, umotaju ih u papir i odlože u klasične kante za smeće, taj otpad se računa kao komunalni otpad. Kada je reč o žvakaćim gumama koje se nalaze na trotoarima i ulicama, tada je reč o nesavesnim sugrađanima koji su tek tako odložili tu vrstu otpada, koja se ulepi za samu podlogu, odnosno trotoar ili ulicu. Ukoliko preko žvake padne prašina, sam proces uklanjanja istih je teži. Ako je žvaka sveže zalepljena lakše se uklanja, ako je duže zalepljena uklanjanje je daleko teže sa podloge za koju je zalepljena – kaže Marija Milošević, PR “Gradske čistoće”.

Profimedia

O problemu sa žvakaćim gumama kao otpadom govori za 24sedam Aleksandar Jovović, rukovodilac Centra za procesnu tehniku i zaštitu životne sredine Mašinskog fakulteta.

– Postoji podatak da je pred Olimpijske igre u Londonu 300.000 komada žvakaćih guma bilo sakupljeno na dužini od dve milje. Cena skupljanja bačenih žvaka je bila nekoliko miliona funti – kaže Jovović.

Lepe se za đon cipela

Bačene žvake su problem i u Srbiji, ali postoje i brojni drugi problemi tretiranja otpada, koji su značajniji. Zato problem sa žvakama ne predstavlja prioritet.

– Žvakaće gume su drugi po veličini otpad po komadu, odmah posle opušaka od cigareta. Na teritoriji Srbije još nije zaživelo organizovano sakuplanje  baterija,  ambalaže, nema razdvajanja otpada. A ti problemi su značajniji od problema iskorišćenih žvaka – navodi Jovović.

Za uklanjanje zalepljenih žvaka sa ulica i trotoara postoji posebna oprema i posebne mašine, mada u Srbiji za sada ne postoji takva oprema.

– To su mašine koje idu po trotoaru i skidaju zalepljene žvakaće gume, jer je potrebno bukvalno da ogule svaku žvakaću gumu, a da ne oštete trotoar. Mi nemamo takvu opremu na deponijama – ističe on.

Pexels

Iako problem nepropisno bačenih žvaka ne predstavlja značajan problem po životnu sredinu, one su estetski problem.

– Problem je pogotovo leti, zato što se žvake rastope i zalepe za đon cipela. Estetski problem postoji i on je vidljiv. Na novim stazama je vidljiviji nego ranije – smatra Jovović.

Diznilend rešio problem

Postoje dve vrste materijala od kojih se prave žvakaće gume koje se trenutno koriste. Nove tehnologije i materijali će omogućiti lakše skladištenje ovog otpada.

– Žvakaće gume koje su do sada pravljene od polimernih materijala treba tretirati kao i druge polimerne materijale tog veštačkog tipa. Sada se nove žvake prave od biorazgradivih materijala i od njih će moći da se pravi biogas, kompost i slično – kaže on.

Pročitajte još:

Pravi primer upravljanja otpadom jeste Diznilend. Tamo je sve proračunato i opremljeno, da bi otpad zavšio u kanti za smeće.

– U Dizinilendu je raspored kanti napravljen tako što su proračunali koliko koraka treba čoveku da uzme bombonu, da je odmota iz papirića, stavi bombonu u usta, i koliko mu treba vremena da taj papirić baci. Kante za smeće su tačno tako raspoređene po celom Diznilendu i svim Diznilendovim parkovima, što znači da se tamo neko ozbiljno bavio upravljanjem otpadom. Može se napraviti proračun koji se odnosi na žvake. Koliko vremena prođe otkako neko stavi žvaku u usta, do trenutka kada je ispljune – navodi Jovović.

Dubai žestoko kažnjava

Dubai je problem bacanja žvakaćih guma rešio naplatom kazni koja uopšte nije mala. Kako bi predupredili samo bacanje žvaka i njihovo uklanjanje, donešen je pravilnik u kom piše da je, između ostalog, zabranjen ulazak u metro sa žvakaćom gumom! Svako ko bude uhvaćen sa žvakom u ustima, plaća kaznu u iznosu od 50 dolara. Za bacanje po ulici kazne su daleko veće, te žvakaću gumu nećete zateći na ulicama Dubaija.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike