aktuelno

Čekaju nas zemljotresi i paklene vrućine: Meteorolog Ristić otkrio kakvo će biti vreme čitave naredne godine i čemu da se nadamo

02.01.2024

07:55

0

Autor: Radovan Marković

Vremenska prognoza će ugrubo izgledati ovako - snežna zima, toplo proleće, vrelo leto i miholjska jesen, i nova topla zima

Čekaju nas zemljotresi i paklene vrućine: Meteorolog Ristić otkrio kakvo će biti vreme čitave naredne godine i čemu da se nadamo
Copyright Profimedia/Privatna Arhiva

Meteorolog Ivan Ristić kaže da će godina pred nama biti veoma topla godina, da se mogu očekivati jači zemljotresi, a nisu isključene ni superćelijske oluje.

Što se tiče vremenske prognoze, ugrubo ona će izgledati ovako - snežna zima, toplo proleće, vrelo leto i miholjska jesen, i nova topla zima.

- Preko zime očekujem nekoliko snežnih epizoda. Sledeće nedelje ide prva, i više snega biće južnije od Save i Dunava. Posle te nedelje, biće snega i u severnim krajevima, tako da bi cela Srbija imala snežni pokrivač do Svetog Jovana. Krajem januara ide otopljenje i topljenje snega. Sredinom februara bi trebalo ponovo da padne sneg, i onda početkom marta bi usledio još jedan hladniji period kada bi moglo da bude snega. Planine će ove godine imati dosta snežnog pokrivača, tako da u proleće ulazimo sa tim snegom - rekao je Ristić.

Toplo proleće

Što se tiče proleća, u njega ćemo ući sa rekama punim vode, ali i puno toplih dana.

- Biće više sunca nego prošle godine. Kako budemo išli ka letu, biće sve toplije proleće, a u maju očekujem i do 30 stepeni celzijusa - rekao je Ristić.

Pakleno leto

Što se tiče leta, Ristić očekuje od tri do četiri toplotna talasa.

- Jedan će biti krajem juna, onda u drugoj polovini jula, pa u drugoj dekadi avgusta - rekao je on.

Čekaju nas zemljotresi i paklene vrućine: Meteorolog Ristić otkrio kakvo će biti vreme čitave naredne godine i čemu da se nadamoProfimedia
Ilustracija

Jesen

Ristić kaže da je u prošlom veku oko 25. avgusta uvek dolazilo do zahlađenja, ali da se to dešava sve ređe.

- Došlo je do globalnog otopljenja pa to zahlađenje sada stiže krajem septembra. A čak i ono neki put izostane i onda imamo produženo leto, kao prošle godine kad je trajalo do kraja oktobra. Ove godine, ipak, mislim da će ono trajati do kraja septembra. Ali onda oko 10. oktobra kreće miholjsko leto, koje će, po običaju, potrajati sve do novembra - rekao je on.

Topla zima

Ristić kaže da će zima biti toplija.

- Biće toplije, u svakom slučaju, s tim što se ne može precizno opisati. Ove godine smo imali polarni vrtlog krajem novembra, tako da u jednom periodu može da dođe do jačeg zahlađenja sa snegom. Što se tiče Nove godine, već osam godina nismo imali sneg, pa bi ova naredna mogla da bude deveta - rekao je Ristić.

Čekaju nas zemljotresi i paklene vrućine: Meteorolog Ristić otkrio kakvo će biti vreme čitave naredne godine i čemu da se nadamoProfimedia
Ilustracija

 

Prirodne katastrofe

Ristić je naglasio da je zbog zemljotresa u Japanu, kojim je počela ova godina, dosta energije stiglo do površine planete, a da je 2023. godina, sem što je bila rekordna po temperaturama, rekordna i po broju zemljotresa.

- Ove godine se mogu na puno tačaka u svetu očekivati jači zemljotresi, možda čak i od 8 i 9 stepeni Rihterove skale. Što se tiče Srbije, seizmička aktivnost će da se smanjuje posle decembra, ali kada počne proleće, već druga polovina marta, april i maj mogu biti kritični za Srbiju. Treba da preguramo ta tri meseca - kaže Ristić.

On dodaje da će ove godine proleće biti drugačije nega lane, sa više sunca.

- Može se desiti da temperatura već u maju pređe 30 stepeni. Znači, biće manji toplotni talas. Prošle godine nismo imali sunca do početka leta, više je proleće bilo kao nastavak zime. A postoji šansa da oko 20. aprila bude i snega, koji se poslednjih godina stalno pojavljivao - kaže Ristić.

Čekaju nas zemljotresi i paklene vrućine: Meteorolog Ristić otkrio kakvo će biti vreme čitave naredne godine i čemu da se nadamoProfimedia
Ilustracija

Zbog toga što će će biti više sunca i manje oblaka, Sredozemno i Atlantsko more će biti malo hladnije. 

- Za temperaturu mora važi drugo pravilo. Kada ima puno oblaka, temperatura mora raste polako jer ne može da se ohladi. Zbog oblaka koji su bili iznad Sredozemnog i Jadranskog mora, temperatura vode je bila viša dva stepena. I kada je počeo toplotni talas prošlog leta, more se još više ugrejalo i dostiglo temperaturu od 29 stepeni. Tako je izazvalo te superćelijske oluje. Ove godine će možda biti par stepeni hladnije more, pa ne može da se isključi da će biti superćelijskih oluja - izjavio je Ristić, i dodao da ako dođe do njih neće biti u obimu kao prošle godine.

Što se tiče poplava, Ristić objašnjava da se očekuje dosta snega tokom zime pa će reke na proleće biti visoke i na maksimalnom nivou.

- Ako na proleće bude više kiše, postoji opasnost od poplava - zaključio je on.

BONUS VIDEO

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Možda vas zanima

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike