Naši stručnjaci o čudnoj bolesti za koju se sumnja da je stigla u Srbiju: Simptomi na koje treba obratiti pažnju

04.05.2022

11:39

0

Za sada nije potvrđeno da je mališan zaražen upravo tom zarazom

Naši stručnjaci o čudnoj bolesti za koju se sumnja da je stigla u Srbiju: Simptomi na koje treba obratiti pažnju
dete ranac - Copyright Pixabay

 

Beogradski lekari trenutno ispituju jedno dete, a za koje se sumnja da je zaraženo misterioznim virusom koji napada jetru.

Za sada nije potvrđeno da je mališan zaražen upravo tom zarazom.

Prvi slučaj zabeležen u Velikoj Britaniji

Svetska zdravstvena organizacija (SZO) se oglasila 24. aprila navodeći da čudna boljka napada decu.

Sa ovim obaveštenjem su u javnost izašli nakon što je prijavljen najmanje jedan smrtni slučaj povezan sa epidemijom misteriozne bolesti jetre koja pogađa decu u Evropi i u Sjedinjenim Državama. Zdravstvena agencija UN saopštila je da je do tog datuma primila izveštaje o najmanje 169 slučajeva "akutnog hepatitisa nepoznatog porekla" iz desetak zemalja.

Ovo misteriozono oboljenje je prijavljivano kod dece uzrasta od mesec dana do 16 godina, 17 slučajeva zahtevalo je transplantaciju jetre, a prvi pacijenti su prijavljeni u Velikoj Britaniji gde je tada obolelo 114 dece.

Profimedia
 

Evropski zdravstveni zvaničnici saopštili su ranije da slučajevi misteriozne bolesti jetre kod dece nisu povezani.

- Nismo utvrdili da su slučajevi povezani, niti da su u vezi sa putovanjima - rekla je Andrea Amon, direktorka Evropskog centra za prevenciju i kontrolu bolesti u Stokholmu.

Ona je navela da se bolest javlja kod dece koja prethodno nisu imala zdravstvene tegobe i da su slučajevi prijavljeni širom Evrope, u Izraelu i Sjedinjenim Američkim Državama. 

Naši stručnjaci o čudnom virusu

Dr Dragan Delić, infektolog,  izjavio je za Radio Beograd prethodne nedelje da nema potrebe za dodatnim merama opreza povodom hepatitisa.

- Još od 1995. godine, pedijatri i infektolozi se susreću sa akutnim hepatitisom jetre nepoznate etiologije - akutnim oštećenjem jetre kom se ne zna uzrok - rekao je dr Delić i naveo do sada poznate uzročnike oštećenja jetre: pre svih, primarno hepatotropni virusi, kao što su virusi hepatitisa A, B, C, D i E.

Kako se prenosi?

Pedijatar Saša Milićević kaže za 24sedam da veoma zabrinjava to što ovaj hepatitis ne pripada nijednoj od poznatih grupa, kao i što se ne zna precizno na koji se način prenosi.

- Neobično je što ne pripada nijednom od ovih vrsta heptitisa A, B, C, D i E, a nije jasno ni šta ga izaziva. Moguće da je razlog adenoviris tip 41, koji inače izaziva prehlade i dijareje kod dece. Bila je ideja da je možda i kovid 19 uzročnik, jer veliki broj dece koja su dobila hepatitis nisu vakcinisana protiv kovida - kaže on.

- Ako je izazvan adenovirusom, onda se možda prenosi prljavim rukama, ali se postavlja pitanje zašto se negde javi a negde ne. Hepatitis B i C se prenosi ubodom, a hepatitis A prljavim rukama. Ali ovaj tip ne pripada nijednom od njih. Tako da se još uvek ne zna tačno kako bi mogao da se prenosi - kaže on. 

Ono što je zanimljivo jeste da klinička slika odgovara klasičnom hepatitisu kod dece.

- To su žute beonjače, prebojena koža žućkaste boje i malaksalost. Nekada se desi da je stolica bela, a mokraća tamnija, kao pivo. Ako roditelji vide ove simptome kod dece, treba odmah da se obrate pedijatru.

Međutim, Milićević dodaje da se kod neke dece može desiti da ga preleže bez ikakvih simptoma.

- Kod neke dece sve prođe neprimećeno. Ako žutilo na beonjačama nije jako izraženo nekada se to i ne primeti, a može da prođe i bez ikakvih simptoma - kaže on.

Sumnja se na adenoviruse 

U svetu se rade intenzivna istraživanja u ovoj oblasti, u nekim od njih, na Institutu za genetiku i genetički inženjering, učestvuje i Delić.

 Stručnjaci kažu da ovo oboljenje može biti povezano sa virusom koji najčešće izaziva prehlade, ali i dodaju da su istraživanja u toku. 

Jedno od njih je i istraživanje o dejstvu adenovirusa koji obično napada gornje respiratorne organe. Postoji sumnja da bi baš ti virusi mogli biti odgovorni za akutna oboljenja jetre kod dece.

- Mi, pedijatri i infektolozi smo familijarni sa adenovirusom, ima 49 ferotipova tog adenovirusa, prilično je potentan i daje šarenu kliničku sliku - rekao je dr Delić.

Objašnjava da najčešće donosi infekcije gornjih disajnih puteva, faringits i konjunktivitis, može da se razvije faringo-konjunktivitalna groznica, ali i upala limfnih žlezda, zapaljenje moždanica ili mozga, pneumonija. Takođe, izaziva povraćanje i prolive, kod dečaka može da da hemoralgični cistitis, ali je retko kad davao hepatitis.

 

Bonus video

 

 

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Možda vas zanima

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike