Tek svaki peti zaraženi sazna da je teško bolestan: Danas je Svetski dan borbe protiv hepatitisa

28.07.2021

13:14 >> 14:17

0

Autor: R.M.

Direktorka RFZO Sanja Radojević Škodrić očekuje da će najmoderniji lekovi za lečenje hepatitisa C uskoro biti na pozitivnoj listi fonda

Tek svaki peti zaraženi sazna da je teško bolestan: Danas je Svetski dan borbe protiv hepatitisa
Copyright Foto: Medija centar Beograd

Republički fond za zdravstveno osiguranje (RFZO) će u najskorije vreme doneti novu listu lekova, koji će se od njih naći na listi odlučiće Centralna komisija za lekove, najavila je Sanja Radojević Škodrić, direktorka RFZO na današnjoj konferenciji za novinare u organizaciji Udruženja HRONOS.

Dr Radojević Škodrić je naglasila da je već na listu prioriteta stavljena terapija za lečenje hepatitisa C.

– Iz tog razloga očekujem da će najnovija pangenotipska terapija za hepatitis C biti stavljena na listu lekova, kao i da ćemo povećati broj pacijenata koji će dobijati najsavremenije terapije – izjavila je ona na konferenciji povodom Svetskog dana borbe protiv hepatitisa.

Svetski dan borbe protiv hepatitisa obeležava se svake godine 28. jula radi podizanja svesti o virusnom hepatitisu, upali jetre koja uzrokuje teške bolesti jetre i hepatocelularni karcinom. Ovogodišnja globalna tema je „Hepatitis ne može da čeka“, prenoseći hitnost napora potrebnih za uklanjanje hepatitisa, kao opasnosti za javno zdravlje, do 2030. godine. S obzirom na činjenicu da svakih 30 sekundi jedna osoba u svetu umre od bolesti povezane sa hepatitisom, čak i u trenutnoj krizi izazvanoj COVID-19, ne može više da se čeka!

Sanja Radojević Škodrić, Foto: Medija centar Beogard

– Pozitivan pomak napravljen je 2018. godine od kada RFZO finansira savremene terapije koje uspešno dovode do izlečenja. Hepatitis C je sada došao kao prioritet na poslednjoj sednici Centralne komisije za lekove RFZO i mi očekujemo da će na prvoj narednoj listi lekova problem sa brojem pacijenata, koji se leče savremenom terapijom, biti rešen i u Srbiji. Tačan broj obolelih od hepatitisa C u našoj zemlji se ne zna, ali na osnovu učestalosti ove infekcije u okolnim zemljama, pretpostavlja se da je prevalencija jedan odsto, što znači da je oko 70.000 hiljada ljudi zaraženo od hepatitisa C – izjavila je Ivana Dragojević, predsednica Udruženja pacijenata sa bolestima jetre „HRONOS“.

– Radi se o bolesti za koju ne postoji vakcina, a infekcija kod skoro 80 odsto inficiranih protiče bez kliničkih znakova. Bolest se neretko otkriva tek onda kada je već došlo do komplikacija – ciroze jetre i hepatocelularnog karcinoma. Drugi značajan problem je ograničena dostupnost savremene terapije. Ona je uvedena u Srbiji 2018. godine, ali isključivo za bolesnike sa cirozom jetre. Stav struke je da je neophodno lečiti sve inficirane, a u tome kliničari imaju podršku Repubičke stručne komisije za zarazne bolesti i Ministrastva zdravlja, koji podržavaju stavove da terapija mora biti dostupna svim bolesnicima. Radi se o revolucionarnoj terapiji koja, prvi put u istoriji medicine, omogućava izlečenje jedne hronične bolesti, za samo 12 nedelja, sa uspehom preko 95 odsto. Cilj je lečiti sve bolesnike u što ranijoj fazi bolesti, čime se sprečava nastanak ciroze i karcinoma jetre – rekla je na konferenciji prof. dr Ivana Milošević, zamenica direktora Klinike za infektivne i tropske bolesti UKC Srbije.

Smatra se da je svega oko 20 odsto osoba sa hepatitis C virusnom infekcijom otkriveno.

– Potrebno je afirmisati testiranja “rizičnih grupa” za ovu infekciju. To se pre svega odnosi na korisnike opijata, zatvorenike, osobe na dijalizi, sa pirsingom i tetovažama, promiskuitetne osobe sa nezaštićenim seksualnim odnosima, partnere i decu osoba sa hepatitisom C, osobe koje su nekad primale transfuzije krvi, hemofiličare, primaoce transplantiranih organa. Testiranje je vrlo jednostavno i široko dostupno. Drugi razlog nedovoljnog otkrivanja je stigmatizacija ovih pacijenata, s jedne strane jer imaju zaraznu bolest koja može da se širi na okolinu, pa ih treba izbegavati. Zbog toga ove osobe često ne primećuju svoju bolest ili je sakrivaju – objasnio je prof.dr Tomislav Preveden, predsednik Udruženja infektologa Srbije.

Pročitajte još:
U svetu, virusni hepatitisi se nalazi na drugom mestu svih zaraznih bolesti, odmah iza tuberkuloze, a devet puta su učestaliji od HIV infekcije. Godišnje se registruje tri miliona novoinficiranih osoba.

– U institutima i zavodima za javno zdravlje širom zemlje, tokom godine omogućeno je testiranje u okviru savetovališta, i ono je dostupno, anonimno, besplatno, bez uputa i knjižice za sve kategorije stanovništva – rekla je dr Violeta Rakić, epidemiolog Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“.

Marko Korenjak, predsednik Evropskog udruženja pacijenata sa bolestima jetre (ELPA) čestitao je Srbiji na tome što je nivo lečenja sada isti kao i u zapadnim zemljama

– Kada sam prvi put gostovao na regionalnoj konferenciji u Beogradu 2016. izjavio sam da nisam bio svestan koliko sam srećan što sam rođen u Sloveniji, gde sam nesmetano mogao da se lečim od hepatitisa. Danas, na moju veliku radost, Srbija dostiže korak sa regionom i očekujemo značajno povećanje broja lečenih pacijenata – rekao Korenjak.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike