Otkriven novi simptom koronavirusa: Pogledajte šta može da ukaže na infekciju

24.11.2020

16:57 >> 09:06

0

Pacijenti, koji su učestvovali u istraživanju lekara, nisu imali simptome poput temperature i otežanog disanja

Otkriven novi simptom koronavirusa: Pogledajte šta može da ukaže na infekciju
Copyright Pixabay

Delirijum je šesti najčešći simptom ili znak bolesti kod starijih osoba, a prema najnovijem istraživanju, čak 28 odsto od 817 starijih pacijenata sa koronavirusom bilo je u delirijumu pri dolasku u zdravstvenu ustanovu.

Stari, posebno veoma stari i dementni, skloni su da razvijaju delirijum kao komplikaciju bilo koje fizičke bolesti ili uzimanja lekova, pa čak i u terapeutskim dozama.

Veza sa koronavirusom

Ujedno, pokazalo se da delirijum može biti praćeno stanje nekog drugog oboljenja ili infekcije, kao što je koronavirus.

Pixabay

Tako, prema istraživanju u Americi, u kojem su učestvovale starije osobe koje su u bolnicu primljene 13. marta ili kasnije zbog pozitivnog testa na kovid19, a pritom nisu imali, do sada najpoznatije pokazatelje ovog virusa – temperaturu i otežano disanje, ispoljile su ovaj simptom.

– Utvrđeno je da je 28 odsto od 817 starijih pacijenata sa korona virusom bilo u delirijumu pri dolasku u zdravstvenu ustanovu. Od tih 226 pacijenata s delirijumom, 37 pacijenata ili 16 odsto, imalo je delirijum kao primarni simptom, a 84 ispitanika nije imalo druge simptome poput temperature ili otežanog disanja – navodi se u ovoj studiji, koju je sprovela doktorka Maure Kenedi iz opšte bolnice u Masačusetsu, kao i lekar Bendžamina Helfanda sa Medicinskog univerziteta u Masačusetsu, a preneo list CNN.

Pročitajte još: “Zatvoreni smo mesec i po, nema okupljanja, a venčanja samo iz nužde”: Ispovest Milice (25) iz Slovenije

Pročitajte još:Sramna scena iz Kraljeva: Muškarac krade kutiju sa novcem za lečenje male Anike!

Faktori rizika

Takođe, ovo stanje, kako navode ovi američki stručnjaci, važan je pokazatelj rizika za identifikaciju pacijenata sa visokim rizikom zbog loših ishoda, uključujući i smrt.

Pixabay

Kako se ističe, neki od faktora koji se povezuju s delirijumom su “starost iznad 75 godina, život u domovima za stare ili pomoćnim objektima, korišćenje psihoaktivnih lekova, oštećenje vida i sluha, preležan moždani udar ili Parkinsonova bolest“.

Takođe, stari su skloni da razviju delirijum kao odgovor na veliki broj organskih etioloških faktora koji mogu delovati pojedinačno ili mnogo češće u kombinaciji.

Starost je sama po sebi predisponirajući faktor delirijuma: organizam koji stari je, generalno, mnogo osetljiviji na bolesti, a mozak koji stari je mnogo osetljiviji na neželjene efekte smanjenja količine kiseonika, disbalansa tečnosti i elektrolita, deficit hormona i vitamina, lekove i infekcije.

Šta je delirijum?

Delirijum je mentalni poremećaj koji karakterišu izmenjena svest, konfuznost i poremećaji ponašanja. Delirijum može nastati u toku teških ili hroničnih bolesti. Depresija, akutni psihički stres, deprivacija sna, oštećenje mozga, vida i sluha, kao i tugovanje povećavaju rizik za nastanak delirijuma kod starih u opštoj populaciji.

Simptomi delirijuma:

– Akutni početak mentalnih promena

– Izmenjeno ponašanje

– Problemi sa održavanjm pažnje (umanjena sposobnost da se održi ili prebaci paćnja sa jednog događaja na drugi)

– Dezorganizovano mišljenje (nelogičan i nejasan protok ideja, nepredviljivo prelaženje sa jedne teme na drugu)

– Izmenjeno stanje svesti i budnosti (vidne i slušne halucinacije, uznemirenost, razdražljivost,…)

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike