Od krvopija ne može da se živi! Kako da se spasite od groznice Zapadnog Nila

26.06.2021

06:20 >> 09:47

0

Autor: Radmila Briza

Prvi zaraženi javljali su se u julu, a najviše u avgustu. Od najveće važnosti je da se zaštitimo od ujeda komaraca

Od krvopija ne može da se živi! Kako da se spasite od groznice Zapadnog Nila
Copyright Profimedia

Groznica Zapadnog Nila, zaraza koju prenose komarci, još nije sletela u Srbiju. Komaraca ima, kako kažu ljudi, „ne može da se živi od njih“, posebno na rekama, u prirodi, ali i u stanovima i kućama.

Sa druge strane, nadležni odriču da je broj tih insekata dostigao dramatične visine i kažu da redovno kontrolišu zaraženost komaraca virusom Zapadnog Nila.

Prema iskustvu iz ranijih godina, prvi pacijenti javljali su se lekarima u julu, a najviše u avgustu, a posebno je zanimljiva činjenica da, prema zavničnom izveštaju Instituta za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut“, prošle godine nismo imali nijednog zaraženog stanovnika Srbije.

Komarac, Profimedia

Bilo mi je strašno

Bez obzira na to, nije na odmet da se sačuvamo ujedna komaraca jer Vest Nil uopšte nije naivna infekcija. O tome svedoči Helena R. (30), Beograđanka koja je 2018. bolovala od groznice Zapadnog Nila.

– Te godine bila sam na kampovanju, na odmoru, nekon čega sam se vratila u Beograd. Nekoliko dana kasnije osetila sam malaksalost i bol u mišićima. Pomislila sam da je umor ili sunčanica jer su se zaređali topli julski dani. Međutim, na laktovima mi se pojavio osip u vidu sitnih crvenih tačaka, a malaksalost je bila sve gora, toliko da nisam mogla da stojim, niti da držim bilo šta u rukama – počinje ona svoju ispovest za „24sedam“.

Izujedana, Profimedia

Prema njenim rečima, apetit joj je nestao, nije imala snage ni za šta.

– Otišla sam do lekara opšte medicine, koji mi je dao lekove za bronhitis, uz obrazloženje da je takav osip i malaksalost često jedan od simptoma, kao i povremeni suvi kašalj koji se javio u međuvremenu. S obzirom da sam u medijima u to vreme čitala o nekoliko slučajeva virusa Zapadnog Nila u Srbiji, odlučila sam da “na svoju ruku” odem na Infektivnu kliniku. Tamo su mi rekli da simptomi ukazuju na Vest Nil, ali da nisam hitan slučaj da bi me hospitalizovali i poslali su me kući – navodi ona.

Kako dodaje, privatno se testirala i dobila pozitivan rezultat.

– Rečeno mi je da odmaram i pijem vitamine jer ne postoji drugi način lečenja. Kada sam se oporavila, nakon nedelju dana konstantnog ležanja i malaksalosti, otišla sam ponovo kod lekara opšte medicine, koji mi je rekao da se nikada ranije nije susreo sa tim virusom, te da nije znao da su to simptomi – kaže Helena.

Pecaroš, Pixabay

Sa druge strane, kako se navodi na sajtu „Batuta“, prvi oboleli se registruju uglavnom u drugoj polovini jula meseca, a najveći broj obolelih osoba se prijavljuje tokom avgusta. Tokom prošle godine nije registrovan nijedan slučaj groznice Zapadnog Nila.

Inkubacija

Prema istim podacima, inkubacija bolesti nakon ujeda zaraženog komarca traje od tri do 14 dana. Inače, ta afrička zaraza u Srbiji je prvi put registrovana krajem jula 2012. godine. Od tada, pa do 2019. godine bilo je 1.016 slučajeva groznice Zapadnog Nila. U istom periodu beleži se i 98 smrtnih ishoda koji se mogu dovesti u vezu sa obolevanjem od te groznice, podaci su „Batuta“.

Prema istom izvoru, groznica Zapadnog Nila je virusno oboljenje koje se prenosi ubodom zaraženog komaraca. Glavni vektor, odnosno prenosilac je Culex pipiens, vrsta komarca koja je odomaćena i kod nas.

Komaraca ima svuda, Profimedia

Opasne ptice

„Glavni rezervoar zaraze su različite vrste ptica, u kojima se virus održava, dok je čovek slučajni, odnosno takozvani slepi domaćin i infekcija virusom Zapadnog Nila se sa njega dalje ne prenosi. Većina osoba ili 80 odsto njih nema nikakve simptome i znakove bolesti. Kod manjeg procenta zaraženih osoba, što je približno 20 odsto, simptomi podsećaju na oboljenje slično gripu, sa naglom pojavom povišene telesne temperature, glavoboljom, bolovima u mišićima i zglobovima, umorom, blagim prolaznim osipom i limfadenopatijom. Međutim, kod pojedini hosoba, što je manje od jedan odsto, dolazi do nastanka aseptičnog meningitisa ili encefalitisa, odnosno neuroinvazivnog oblika bolesti, koji zahteva hospitalizaciju“, objašnjavaju nadležni.

Simptomi i smanjenje rizika

Kako dodaju, simptomi neuroinvazivnog oblika bolesti su glavobolja, ukočen vrat, stupor (tupost), dezorijentisanost, koma, tremor i konvulzije, slabost mišića i paraliza.

Pročitajte i:

U cilju smanjenja rizika od zaražavanja virusom Zapadnog Nila, preporučuje se primena mera lične zaštite od uboda komaraca i to:

– izbegavanje boravka na otvorenom u periodu najintenzivnije aktivnosti komaraca, u sumrak i u zoru,

– upotreba repelenata na otkrivenim delovima tela prilikom boravka na otvorenom,

– nošenje odeće dugih rukava i nogavica, svetle boje,

– preporučljivo je da odeća bude komotna jer komarci mogu da ubadaju kroz pripijenu odeću,

– upotreba zaštitne mreže protiv komaraca na prozorima, vratima i oko kreveta,

– redukcija broja komaraca u zatvorenom prostoru,

– izbegavanje područja sa velikim brojem insekata, kao što su šume i močvare,

– smanjenje broja komaraca na otvorenom gde se radi, igra ili boravi, što se postiže isušivanjem izvora stajaće vode.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike