Lek koji svi imamo u kući, a daje se za kovid, može da bude jako opasan: Posebno za decu!

19.12.2020

19:33 >> 19:40

0

Autor: M.M.

Acetisalna kiselina, koju svi pozitivni na koronavirus ili oboleli od kovida dobijaju u sklopu terapije, uopšte nije naivna

Lek koji svi imamo u kući, a daje se za kovid, može da bude jako opasan: Posebno za decu!
Copyright Apoteka, Foto: 24sedam/ Goran Sivački

Acetisalna kiselina, upakovana u tablete, pod 100 godina poznatim tržišnim imenima, a koju svi pozitivni na koronavirus ili oboleli od kovida dobijaju u sklopu terapije, uopšte nije naivan lek!

Da ne bude zabune, ako upišete „acetisalna kiselina“ u internet pretraživaču i podignete pogled na sopstvenu policu gde držite lekove, videćete da imate barem jednu vrstu tih lekova u kući. Toliko su rasprostranjeni.

Uzimamo ih zbog glavobolje, bola u mišićima, za prevenciju infarkta, tokom prehlada…

Ne bi trebalo da ga pijemo

Dakle, vreme je za razbijanje još jednog mita, a to za „24 sedam“ savršeno radi dr Sandra Radak, specijalista interne medicine i subspecijalista angiologije u Institutu za kardiovaskularne bolesti “Dedinje”.

– Za razliku od antikoagulantne terapije ili one za sprečavanja zgrušavanja krvi i pravljenja trombova, primena acetilsalicilne kiseline u lečenju upale pluća izazavne virusom korona, nije uobičajena. Tako piše u svim terapijskim vodičima. Opet, taj lek ima široku primenu u lečenju i prevenciji mnogih bolesti kao što su kardiovaskularne, maligne, a pominje se i njegova uloga u inhibiciji replikacije nekih virusa ili sprečavanju razmnožavanja tih mikroorganizama – počinje ona priču o najpoznatijem planetarnom leku, kojeg ima svaka kuća u Srbiji.

Dr Sandra Radak, Privatna arhiva

Prema njenim rečima, shodno tome, svakodnevna upotreba malih doza acetisalne kiseline kod ljudi koji imaju veći rizik da dobiju infarkt srca ili šlog zbog začepljenja krvnog suda je opravdana.

-Naučne studije pokazale su da se tom terapijom značajno smanjuje rizik od pomenutih komplikacija ateroskleroze ili začepljenja krvnih sudova – ističe dr Radak.

Izaziva komplikacije

Sa druge strane, naglašava ona, taj lek nikako ne treba uzimati na svoju ruku, bez konsultacija s lekarom jer postoji mogućnost da dođe do komplikacija.

Pročitajte još

-Neke od njih su gastrointestinalna krvarenja ili krvarenja u sistemu organa za varenje, alergijske reakcije ili astmatični napad. Veće doze od preko četiri grama, dovode do trovanja. Acetisalnu kiselinu nikako ne smeju uzimati deca do 12. godine starosti, a po nekim autorima i do 16, jer se može javiti Rejov sindrom, koji se manifestuje letargijom ili stanje koje podseća na težak premor, poremećajem disanja, konvulzijama ili poremećajem svesti – upozorava dr Radak.

Ne sprečava infekciju

Kada je to sve razjašnjeno, dr Radak ističe da oboleli od kovida imaju povećan rizik od stvaranja ugrušaka ili tromba u krvnim sudovima, posebno oni s težom kliničkom slikom upale pluća, koji završe u odeljenjima intenzivne nege.

-To je, svakako, deo inflamatornog odgovora na infekciju. Istovremeno, acetisalna kiselina nije lek koji može da spreči infekciju koronavirusom. Ima smisla davati ga u cilju sprečavanja stvaranja trombova. Neke naučne studije pokazale su da inficirani mogu imati koristi od uvođenja tog leka u terapiju. Ali za ozbiljnije zaključke su svakako potrebne veće studije – ističe ona.

Pixabay

Ovo je jako važno

Dr Radak nije propustila priliku da kaže da je epidemija koronavirusa u Srbiji „skrajnula“ sve druge teške bolesti i stanja u drugi plan.

Što se tiče Srbije, teška tranziciona drama, koju proživljavamo poslednje tri decenije, dovela je do pojave vidljivog i nevidljivog stresa, obilja loše hrane i teške psihološke nestabilnosti zbog opšte neizvesnosti. Sve ovo podstiče i razvoj ateroskleroze, koja je suštinska osnova za bolesti srca i krvnih sudova – upozorava ona i nastavlja da su rezultati istraživanja pokazala da su značajno smanjeni brojevi dijagnostičkih metoda kao što su mamografije, koronarografije, bronhoskopije za 20 do 40 odsto, kada se uporedi period pre i nakon početka pandemije koronavirusa.

– U ovoj prenapregnutoj situaciji zbog epidemije, mnoga druga životno ugrožavajuća stanja su na periferiji naše pažnje. Šta se dešava s ljudima koji dobiju infarkt srca, moždani udar, trombozu ili neko drugo urgentno stanje? Ne verujem da je taj broj manji sada, tokom pandemije, jer ne umiru svi od kovida-19. Opšti je utisak da su ovi meseci prisilne izolacije, mirovanja i višestrukog stresa doveli do tihe progresije ili porasta kardiovaskularnih, endokrinoloških i drugih bolesti, čije su posledice zanemarene – opominje dr Radak.

Ko je na vrhu, on mora da bude najbolji!

-U  medicini, kao i u vojsci, mora da postoji hijerarhija. Onaj koji je na vrhu mora da bude najbolji od nas. Sada je najteže kolegama koji rade u kovid bolnicama. Ovo nisu vremena za borbu sujeta, potrebni su nam znanje, poverenje, jednostavne instrukcije i iskustvo kompetentnih ljudipodseća dr Sandra Radak.

 

 

 

 

 

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike