Istražujemo: Ako primite prvu dozu "Fajzerove" vakcine, da li revakcina može da bude Sputnjik V ili kineska?

26.01.2021

06:31 >> 06:33

0

Nedoumice su se javile u čitavom svetu, pa i kod nas, a stručnjaci objašnjavaju koja cepiva mogu da se mešaju

Istražujemo: Ako primite prvu dozu "Fajzerove" vakcine, da li revakcina može da bude Sputnjik V ili kineska?
Copyright Tanjug/AP Photo/Rich Pedroncelli)

Srbija od 16. januara ima sve tri vrste vakcine protiv koronavirusa koje postoje i u svetu – kinesku “tradicionalnu”, rusku “vektorsku” Sputnjik V i “Fajzerovu”, takozvanu mRNA vakcinu. Imunizacija stanovništva uveliko je počela, a pitanje koje se sve češće postavlja je – da li vakcine smeju da se mešaju, odnosno da li smemo da primimo prvu dozu jedne, a drugu dozu druge vakcine protiv kovida. Da li bi ta praksa bila efikasna ili opasna, mišljena su podeljena.

Tanjug/AP Photo/Mary Altaffer)

U našoj zemlji se do sada, prema podacima Kancelarije za IT i eUpravu, vakcinisalo oko 265.000 ljudi, a prema najvama nadležnih, obezbeđene su i dovoljne količine za primanje druge doze. Takođe, stručnjaci iz Kriznog štaba navode da ne treba puno razmišljati za koju ćemo se vakcinu opredeliti, jer svaka od njih ima isti cilj – da nas zaštiti od virusa sa kojim se svet bori duže od godinu dana.

Ono šta ne treba zaboraviti je da se svaka vakcina prima u dve doze, u vremenskom razmaku u zavisnosti od vrste. Upravo zbog toga javilo se pitanje šta ako neko prvu dozu primi, na primer mRNA, a drugu “vektorsku”.

Uputstva i preporuke

Tanjug/Kenneth Ferriera/Lincoln Journal Star via AP)

Pojedine države, poput Britanije, ažurirale su preporuke o vakcinaciji kako bi omogućile režim “mešanja” i podudaranja vakcine. Pravilo koje je sada na snazi u ovoj zemlji je da “ako druga doza vakcine, koju je prvobitno primio građanin, nije dostupna ili ako proizvođač prve nije poznat, može se zameniti drugom vakcinom”.

Ova nova uputstva su u suprotnosti sa smernicama u Sjedinjenim Američkim Državama, gde je Centar za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) primetio da odobrene vakcine protiv kovida “nisu zamenjive” i da “bezbednost i efikasnost serije mešanih proizvoda nisu procenjene, pa obe doze serije treba popuniti istim proizvodom.”

Međutim, CDC navodi da “u slučajevima, kada proizvod koji se koristio za prvu dozu više nije dostupan zbog nestašice zaliha ili se ne može utvrditi jer je proizvod nepoznat, može se primeniti bilo koja dostupna vakcina protiv kovida”.

Kompatibilne vakcine

Da kombinovanje vakcina ne mora nužno da bude loše, smatra epidemiolog prof. dr Zoran Radovanović, koji je za 24sedam istakao da u tom slučaju treba obratiti pažnju na sledeće stvari:

Printscreen / YouTube

– Iako je to manje povoljno i najbolje je primiti doze iste vakcine, ne bi trebalo da bude problema ukoliko bi neko primio prvu dozu “Fajzer” vakcine, a drugu “Modernu”. Ove dve vrste su najsrodnije, kao i “AstraZeneca” i “Sputnjik V”, jer sadrže isti antigen. Kada je u pitanju mešanje sa kineskom, tradicionalnom vakcinom, u teoriji je i to moguće, pa čak i da nisu kompatibilne, bolje je primiti nego ne primiti ovu vrstu zaštite od koronavirusa – smatra prof. dr Radovanović.

Iako različite vrste vakcina daju imunološke odgovore različitim metodama i ne sadrže ekvivalentne sastojke, ne postoji dokaz da bi “mešanjem” mogle da smanje efikasnost. Ipak, problem bi nastao, smatra epidemiolog, jer bi se na taj način “teže pratila efikasnost same vakcine i njena neželjena dejstva”.

Evropa podeljena

U međuvremenu, u Evropi se, takođe, lome koplja da li je mešanje dve vrste vakcine bezbedno ili efikasno.

– Način na koji odlučujemo da li je vakcina sigurna i efikasna je podvrgavanje kliničkim ispitivanjima. Ta ispitivanja su obuhvatala samo dve doze iste vakcine. Jednom kada se odvojite od toga, više ne možemo biti sigurni u sigurnost, efikasnost ili čak trajnost – smatraju nadležni u Poljskoj.

Sa druge strane, Helen Fletčer, profesorka imunologije na Londonskoj školi za higijenu i tropsku medicinu, stručnjak za vakcine i direktor za međunarodni razvoj UKRI (Ujedinjeno Kraljevstvo za istraživanje i inovacije), rekla je da je ovo logičan sled, kada je u pitanju vakcinacija.

Pročitajte još
– Jer je primena jedne vrste vakcine, a pojačavanje njenog dejstva drugom, često korišćena strategija za povećanje nivoa i trajanja efikasnosti protiv mnogih zaraznih bolesti. Kombinovanje vakcina može biti efikasnije jačanjem imunog odgovora na viši nivo i održavanjem imuniteta tokom dužeg vremenskog perioda – poručila je ona.

Na kraju, kako su studije i istraživanja koja se bave ovom nedoumicom u toku, uskoro ćemo imati prve rezultate.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike