Ima li rešenja za putovanja: Bankarske garancije ne mogu da zamene polise osiguranja

03.10.2020

10:33 >> 11:50

0

Rešenje za gorući problem oko garancija putovanja turističkim agencijama nisu bankarske garancije već dogovor sa osiguravačima, kažu iz Bankarske akademij

Ima li rešenja za putovanja: Bankarske garancije ne mogu da zamene polise osiguranja
Copyright Tanjug/Andrija Vukelić

 

Rešenje bi trebalo, pre svega, tražiti u dogovoru agencija, osiguravajućih kuća i ministarstva zaduženog za turizam i to putem polisa osiguranja, a ne bankarskih garancija pošto bi to bilo komplikovano i još uvek pravno neizvodljivo, kaže šef Katedre za ekonomiju i finansije Beogradske bankarske akademije, Branko Živanović.

Profesor Živanović, tako, potvrđuje navode direktora Asocijacije turističkih agencija YUTA Aleksandra Seničića, koji je za 24sedam rekao da za praktično uvođenje bankarske garancije, iako je to predviđeno zakonom o turizmu, nije moguće u ovom trenutku.

– Uključivanje bankarskog sektora u rešavanje problema, koji je zadesio turističke agencije, nemoguće je obaviti brzo, jer su za to neophodne pravne promene i dosta vremena da se garancije unesu u poslovne procedure banaka – rekao je Živanović Tanjugu.

Profesor Bankarse akademije navodi dva glavna razloga.

– Prvi je de jure, odnosno pravni razlog, jer je bankarska garancija nemoguća u slučaju da ne postoji pravno lice koje će biti njen korisnik, a to pojedinačni putnici svakako nisu. Čak i da se to reši, ostaje de fakto problem, jer bi u kratkom roku trebalo stvoriti poslovne procedure i uneti tu novinu u pravna akta banaka, a to traži najmanje tri do šest meseci – ističe Živanović.

I Živanović, kao i Seničić, navodi da banke za ovu garanciju tražile određeni kolateral, odnosno zaštitu sebe kao kreditora. Seinčić je rekao da bi to bila hipoteka na imovinu agencije, odnosno kuću vlasnika, što svakako nije rešenje. Ne samo zbog toga što teško da bi ljudi založili svoje domove, nego je pitanje i da li bi to bilo dovoljno, jer imovina koja ide pod hipoteku mora da bude dvostruko vrednija od iznosa garancije.

– A ako bi to želelo da se reši u veoma kratkom roku, tada čak ni hipoteka ne bi bila prikladna, već keš depozit od 100 odsto. Ako se zna da maksimalna polisa osiguranja iznosi oko 400.000 evra, to bi najveći broja agencija u Srbiji, teško mogao da ispuni”.

Živković se nada da se će vrlo brzo doći do dogovora između agencija i pula osiguravajućih društava, kao i da će se aneksirati ugovori o polisama, na neko vreme, kako kaže, recimo na tri meseca.

Agencije su, rekao nam je Seničić, tražile osiguranje bar do Nove godine ali su osiguravači to odbili.

Živanović ističe da su turističke agencije svakako dobrodošle u bankarski sektor, ali bi za sada aranžman oko osiguranja putovanja putem bankarskih garancija bio skup i za njega treba vremena. Smatra da je tu vrstu saradnje realno očekivati tek sledećeg leta.

Turističke agencije u Srbiji su se našle u, za sada, bezizlaznoj situaciji kada su ih pre nekoliko nedelja osiguravači obavestili da neće produžiti osiguranje. A kako je osiguranje puta obavezno, od 1.oktorbra niti jedna agencija ne može da zaključi aranžman sa putnikom, već mogu samo da rade rezervaciju putovanja, da posreduju kod prodaje avionskih karata i da rade slične sporedne poslove.

Zbog toga turističke agencije ne mogu da produže licence za rad koje su im istekle 1. oktobra pa i ne prodaju paket-aranžmane već samo pojedinačne usluge, kao što su karte i smeštaj u hotelima sa kojima imaju ugovor o poslovno- tehničkoj saradnji.

Država pokušava da problem reši preko banaka. Na nedavnom sastanku u Ministarstvu turizma rečeno je da se agencijama neće oduzimati licence i dogovoreno je da Udruženje banaka napravi predlog procedure za operativno funkcionisanje i eventualno aktiviranje bankarskih garancija koja bi bila ugrađena u novi Pravilnik o agencijama putovanja.

YUTA je osiguravačima dala rok da se predomisle do kraja sledeće nedelje. Ukoliko ne bude njihove dobre volje, turistički radnici su najavili potpuni bojkog osiguravajućih društava jer, kako je to rekao Seničić „ako su partneri kada se zarađuje, moraju biti partneri i kada se zbog korone rizikuje i gubi veliki novac“.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: Tanjug

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike