Nisu iz Ferarija već sa Beogradskog univerziteta: Srpski bolid u e-verziji (FOTO/VIDEO)
Čuvena Drumska strela, trkačka formula koju već 12 godina prave studenti Beogradskog univerziteta, ove godine ima svoju električnu verziju a kažu da na tome neće stati
„Formula Student“, trkački bolid nalik na one sa čuvene „Formule 1“, projekat je koji već 12 godina uspešno prave i sa njime se takmiče studenti sa osam različitih fakulteta Beogradskog univerziteta, predvođeni čuvenim „Mašincem“.
Prateći trendove u automobilskoj industriji, ove godine Tim SST (Studentska tehnička takmičenja), napravio je formulu na struju, jedini srpski trkački automobil i jedan od retkih električnih automobila uošte izrađenih na ovim prostorima. Sa učesnicima ovog nimalo jednostavnog poduhvata 24sedam je razgovarao na manifestaciji posvećenoj elektromobilnosti „Elektrik vijekels dejs“ (EV Days), koja se odigrala prošle nedelje u Novom Sadu.
Nakon devet vozila na klasičan pogon motora sa unutrašnjim sagorevanjem, u čijem nastajanju je tokom godina učestvovalo više od 350 studenata sa 12 fakulteta, ove godine zašli su u nepoznatu teritoriju električnih vozila.
- Najveći projekat Beogradskog univerziteta, Formula Student tim Drumska strela, napravio je pionirski poduhvat pravljenja električnog trkačkog bolida. Ali to električni agregat nije jedini tehnološki skok, jer i šasija je sada više nije cevasta već monokok karbonska, vrsta koja krasi trkačke ili luksuzne automobile – objašnjava za 24sedam član tima, Bogdan Čarapić.
Iako na prvi pogled izgleda kao da je lako napraviti bolid, samo sklopiti delove i gotovo, bolid Formule Student je zapravo originalan i kompleksan proizvod.
24sedam/ Nenad Vujanović
Pogledaj galeriju
24sedam/ Nenad Vujanović
Pogledaj galeriju
24sedam/ Nenad Vujanović
Pogledaj galeriju
24sedam/ Nenad Vujanović
Pogledaj galeriju
24sedam/ Nenad Vujanović
Pogledaj galeriju
24sedam/ Nenad Vujanović
Pogledaj galeriju
24sedam/ Nenad Vujanović
Pogledaj galeriju
24sedam/ Nenad Vujanović
Pogledaj galeriju
24sedam/ Nenad Vujanović
Pogledaj galeriju
24sedam/ Nenad Vujanović
Pogledaj galeriju
24sedam/ Nenad Vujanović
Pogledaj galeriju
- Preko 90 odsto delova je projektovano i izvedeno od strane studenata i u saradnji sa namenskim kompanijama iz auto-industrije. Na ovom bolidu su kupljeni gotovi samo amortizeri, elektromotori, felne i pneumatici, čak i baterije sami pravimo. Težimo da kompletnu proizvodnju imamo „u kući“ – ističe naš sagovornik.
Od Asena do Rimca
Ove godina Tim SST je učestvovao na tri takmičenja Formule Student, od staze Asen u Holandiji, preko čuvenog komšijskog Hungaroringa, do od ove godine oficijelnog takmičenja ove formule u Hrvatskoj, u organizaciji famozne kompanije „Rimac automobili“.
- Na svakom takmičenju smo ukrstili znanja i inženjerske veštine sa više od trideset timova i pokazali da smo spremni da stanemo rame uz rame sa svakim timom i proizvodom– ističe Čarapić.
Strela na struju
Bolid koji su napravili u Timu SST je u svako pogledu ozbiljna mašina. Ima četiri motora, za svaki točak po jedan, aeropaket je originalan, kao i oslanjanje a postavljanje baterije pored kokpita a ne iza njega donelo je bolju upravljivost ovog automobila.
Ovaj bolid dostiže brzinu od 135 kilometara na sat, ima 230 Nm obrtnog momenta po točku i bateriju kapaciteta 5,88kWh.
- Ne dostižemo velike brzine jer to nije ni koncept takmičenja. Mnogo je važnije ubrzanje na stazi sa dosta krivina, a ono je manje tri sekunde za postizanje brzine od nule do 100 kilometara na sat – objašnjava Bogdan Čarapić.
U Timu SST najavljuju da je ovo tek njihov prvi korak u svetu e-mobilitija i da će već sledeće godine nastaviti i to sa još boljim rezultatima. Naravno, entuzijazma i znanja ne nedostaje, podrška draže, fakulteta i Beogradskog univerziteta je tu ali dosta toga zavisi i od sponzora iz privrede.
Tu ne bi trebalo da bude problema jer ako su ih prepoznali Nemci iz „ZF“ i „Mercedesa“, doći će još drugih.
- Naša prva instanca za finansiranje jesu državne institucije i Beogradski univerzitet i fakulteti, ali treba istaći i sponzore iz privrede koji su prepoznali važnost ovog poduhvata. Od velikih kompanija iz auto-industrije i sektora mobilitija do malih alatnica, bez kojih ne bi bilo ni ovakvog proizvoda ni uspeha – napominje Čarapić.
Iskorak Tima SST na polje elektromobila, iako veoma značaj korak, ne znači i da se ovi budući automobilski inženjeri tako lako odriču „pravog“ pogona na petrol i kolevke automobilizma.
- Pokušavamo da pratimo trend u auto-industriji i promene u svetu i tu e-mobiliti nema alternativu. Da li ćemo se bazirati samo na tome, još razmišljamo. Ako nas finansijske prilike budu poslužile, nadamo se da ćemo sledeće godine krasiti našim bolidima i jednu i drugu stazu – optimističan je Bogdan Čarapić.
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari