Predlog frilenserima: Nema poreza na 270 evra mesečno

01.04.2021

09:13 >> 10:34

0

Vlada, odnosno Ministarstvo finansija, predlaže novo rešenje za spor sa poreskim dužnicima iz redova IT-ja i drugih frilensera

Predlog frilenserima: Nema poreza na 270 evra mesečno
Copyright Pixabay

Novim predlogom za uređenje poreskih obaveza frilensera, koji se već mesecima bune što moraju da plate porez kao i svi ostali građani Srbije, Vlada je uradila nakon ponovljenih konsultacija sa Udruženjem frilensera i preduzetnika Srbije (UFPS) i Udruženjem radnika na internetu.

Predlog je da se problem sa oporezivanjem rada na internetu reši tako što bi neoporezivi deo prihoda bio 384.000 dinara godišnje, saznaje Tanjug u Vladi Srbije. To bi značilo da na srpski softveraši ne bi platili državi ništa za prvih 270 evra koje zarade mesečno.

U predlogu se navodi da bi svim „frilenserima“, bez obzira na delatnost, bili priznati normirani troškovi od 43 odsto ostvarenih prihoda, uključujući i neoporezivi iznos.

Ove pogodnosti bi se pored ranijeg perioda, primenjivale na sve prihode koji će se ostvariti zaključno sa 30. septembrom ove godine.

Poreska obaveza za protekli period, koja je „frilenserima“ delom sporna zbog toga što se „naplaćuje unazad i odjednom“, bi bila utvrđena bez obračunate kamate za period pre donošenja rešenja. Obaveze bi se izmirivale u periodu od 10 godina, odnosno na 120 mesečnih rata, uz mogućnost prevremene otplate.

U slučaju kašnjenja u isplati određene rate, obračunavala bi se samo kamata od dana dospeća do dana uplate.

Kada je reč o budućim plaćanjima, precizira se da bi se od 1. oktobra priznavali normirani troškovi od 54.900 dinara (oko 470 evra) na kvartalnom nivou i da bi se porezi i doprinosi obračunavali kvartalno, umesto mesečno.

Tokom ove godine očekuje se donošenje novog zakona kojim bi bila regulisana prava radnika zaposlenih na internetu.

“Veoma razuman predlog”

Profesor poreskog prava sa Pravnog fakulteta u Beogradu, Svetislav Kostić, ocenio je danas da je najnoviji predlog Vlade Srbije za frilensere oko plaćanja poreza odličan, jer, kako je rekao, apsolutno uvažava interese najugroženijih frilensera.

Za prihod do 2.000 evra porez kao preduzetnicima

Profesor Kostić navodi i da je bitno to da kod onih firlensera čiji su prihodi između 1.000 i 2.000 evra mesečno, to jest kod onih koji su imali  između 1,44 miliona i 2,88 miliona dinara prihoda godišnje, njihovo poresko opterećenje, prema ovom predlogu, kretaće se oko 20 odsto.

To znači da bi oni bili u ovom slučaju podvrgnuti onom opterećenju  koje bi mogli da imaju da su se registrovali kao preduzetnici, pod apsolutno najpovoljnijim uslovima koji se nude našim zadonodavstvom.

– Povodom prethodnih predloga sam ranije napisao da su mogli da se ocene kao razumni, ali da bi dobili odličnu ocenu nedostajalo im je uvažavanje najugroženijih slojeva među firlenserima. Ovaj poslednji  predlog apsolutno uvažava te činjenice i što se mene tiče ocenjuje da je to odličan predlog”, rekao je Kostić Tanjugu.

Objašnjava da poslednji predlog povlači prvo liniju na ukupnim godišnjim prihodima od 673.000 dinara, što znači da svaki frilenser  koji je u prehodnih pet godina ostvarivao do oko 467 evra mesečno nema nikakvih obaveza prema državi.

Pročitajte još:

Što se tiče ostalih, oni koji su prelazili taj prag, svi su apsolutno oslobođeni plaćanja svih zateznih kamata, a što je bilo predviđeno i ranije. Dodaje da je to značajan iskorak.

– Sa druge strane, ovaj predlog uvodi još jednu stvar. Ako pogledate efekat, sve do prihoda od nekih 12.000 evra godišnje oni koji su ostvarivali do 1,44 miliona dinara godišnje prihoda, suštinski su  oslobođeni plaćanja svih doprinosa za penziono i zdravstveno. U okviru  preračuna, oni će ih platiti, ali kada gledamo u efektu, poreska stopa kojoj su oni bili podvrgnuti bila je efektivno 16 odsto. Tako do 16 odsto opterećenja će se dolaziti tek pošto pređete prag od 1.000 evra mesečno – objašnjava profesor poreskog prava.

Kostić navodi da su svi frilenseri koji su između oko 467 i 1.000 evra prihoda mesečno oslobođeni ne samo zatenih kamata, već i svog opterećenja za doprinose.

– I njihovo opterećenje se kreće od dva do oko 16 odsto, što je opterećenje koje imamo na dohodak na prihodima koji su 1.000 evra mesečno. Dakle, na ovaj način mislim da se značajno izašlo u susret  frilenserima”, ističe profesor.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: Tanjug

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike