Vesti za brigu: Izvoz u Italiju nam pao za četvrtinu

18.11.2020

09:08 >> 15:12

0

Novo zaključavanje zbog korona virusa ponovo drmaju ionako nestabilne ekonomije širom Evrope, među kojima je i veliki srpski partner

Vesti za brigu: Izvoz u Italiju nam pao za četvrtinu
Copyright Pixabay/Roberto Cortes

Izuzetno loša epidemiološka situacija u Italiji tokom s kraja prošle godine pa do juna imala je za posledicu oštar pad izvoza u tu zemlju, ističe ekonomski analitičar Saša Đogović.

Iz Srbije na to tržište plasirano robe u vrednosti od milijardu evra u prva tri tromesečja ove godine,  za čitavih 26 odsto manje nego u istom intervalu lani.

Otkazi zbog pandemije

Oko 120 hiljada Italijana je zbog pandemije kovida-19 izgubilo posao, piše „Hafington post“, pozivajući se na podatke koje je ekskluzivno dobilo od ministarstva za rad.              Vlada je među prvim antikovid merama još u prolećnom talasu pandemije donela odluku o zabrani otpuštanja radnika ali firme,  pogotovo male, nalaze načina da izbegnu zakon.

– Uticaj novog zaključavanja je već nesumnjivo negativan. Doći će do pada priliva porudžbina iz tih zemalja, a samim tim će i uposlenost proizvodnih kapaciteta biti niža, kao i obim izvoznih aktivnosti – kaže za Biznis.rs Đogović, autor publikacije “Makroekonomska kretanja u Srbiji”.

Uz to, Italija nije jedina jadranska zemlja u koju je pao izvoz iz Srbije. Veliki pad se beleži i u plasmanu robe na crnogorsko tržište, gotovo 18 odsto, kao posledica kraha turističkog prometa u toj zemlji.

Srpskoj privredi ostaje da se nada da zatvaranje ekonomija u Evropi, a posebno tri nama najznačajnije – nemačke, italijanske i austrijske – neće trajati kao s početka pandemije.

Bojazan od “zaključavanja“ postoji i kod kuće, iako su vlasti dosad najavljivale da ga neće biti.

Đogović smatra da bi ponavljanje situacije iz aprila i marta bilo pogubno po domaću ekonomiju.

– Sada bi svako novo zaključavanje ekonomije, pa bilo ono i delimično, smanjivalo prihode u budžetu, a samim tim širilo budžetski deficit, koji je rebalansom predviđen na 8,8 odsto – kaže Đogović, koji spada u ekonimiste koji smatraju da sa povećanjem zarada u javnom sektoru treba sačekati, i da bi efikasnija mera bila jednokratna nagrada za zaposlene, jer ne bi dugoročno trpeo budžet.

U poslednja 24 sata u Italiji je registrovano 32.000 novih slučajeva korona virusa, 731 osoba je podlegla infekciji, a zvaničnici navode da se epidemiološka situacija blago poboljšava.

Pročitajte još:

Stiže još para: Koliko novca od besplatnih akcija čeka građane na računima?

Preti nova kriza: Blokada budžeta EU odlaže i oporavak Zapadnog Balkana

Direktor odeljenja za prevenciju Ministarstva zdravlja Đani Reza rekao je da su se ljudi koji su poslednjih dana preminuli zarazili pre dva ili tri meseca, pre uvođenja oštrijih antikovid mera.

Na sastanku predsednika italijanskih regija sa vladom, regionalni čelnici su tražili da se smanji broj indikatora na osnovu kojih se ocenjuje epidemioloska situacija i preduzimaju zaštitne mere, sa trenutnih 21 na pet.

Iza zahteva stoji nastojanje političara da svoje regije izvuku iz grupe visoko zaraženih, gde je na snazi karantin i prebace u grupu gde su anti-kovid mere ležernije.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: Biznis.rs

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike