Agencija Fič potvrdila kreditni rejting Srbije na nivou BB+

20.08.2022

06:00

0

Snažan rast ekonomske aktivnosti i rast poreskih prihoda uticali su na smanjenje deficita opšte države, koji je u 2021. godini iznosio 4,1 odsto.

Agencija Fič potvrdila kreditni rejting Srbije na nivou BB+
narodna banka srbije - Copyright 24sedam/Katarina Mihajlović

Rejting agencija Fič Rejtings (Fitch Ratings), danas je u svom izveštaju, potvrdila kreditni rejting Republike Srbije na nivou BB+, uz stabilne izglede za njegovo dalje povećanje.

- Odluka agencije „Fič rejtings“ da zadrži krediti rejting Srbije na korak do investicionog, uz stabilne izglede za njegovo dalje povećanje u uslovima izraženih geopolitičkih rizika i produženog trajanja konflikta u Ukrajini, još jedna je potvrda da je Srbija spremno dočekala izazove kojima je ceo svet izložen u prethodnih više od dve godine. Adekvatnim i pravovremenim merama i istrajavanjem na stavu da je stabilnost ključna za očuvanje investicionog i potrošačkog poverenja, u Srbiji smo ublažili efekte nekoliko kriza koje se odvijaju istovremeno na globalnom nivou - navela je guverner Jorgovanka Tabaković povodom ove odluke.

Oprezna fiskalna politika

U pogledu inflacije ocenjuje se da će se, nakon ovogodišnjeg uticaja cena sa svetskog robnog tržišta, inflacija u 2023. godini smanjiti na prosečnih sedam odsto i dalje na 3,8 u 2024. godini, što se u velikoj meri poklapa i s projekcijama Narodne banke Srbije.

U izveštaju se navodi da je kreditni rejting podržan kredibilnim okvirom makroekonomske politike, odgovornom i oprezno vođenom fiskalnom politikom i rastom bruto domaćeg proizvoda, saopštilo je Ministarstvo finansija.


Snažan rast ekonomske aktivnosti i rast poreskih prihoda uticali su na smanjenje deficita opšte države, koji je u 2021. godini iznosio 4,1 odsto.

BDP-a. U narednom periodu očekuje se nastavak smanjenja deficita, na 3,0 procenta do kraja godine i 2,5 odsto u 2023. godini.

Takođe, nova fiskalna pravila koja se do kraja godine dogovaraju sa MMF-om pomoći će da se deficit opšte države u 2024. godini smanji na 1,6 odsto BDP-a.
Pixabay
 


Projektovano smanjenje deficita obezbediće vraćanje javnog duga na silaznu putanju.

Agencija predviđa da će učešće duga opšte države u bruto domaćem proizvodu pasti, za 3,4 procentna poena u 2022. godini, na 53,7 odsto, i na 48,6 odsto na kraju 2024., što je znatno ispod proseka za zemlje sa sličnim kreditnim rejtingom.

Srbija neto izvoznik energenata

Agencija ističe i da izvoz Srbije u Rusiju i Ukrajinu ima relativno malo učešće u našem ukupnom izvozu, što Srbiju čini otpornijom u pogledu održivosti rasta izvoza. U pogledu kretanja na svetskom tržištu energenata, agencija ističe da je Srbija njihov neto uvoznik, što čini značajnim i sporazum o isporuci gasa koji je potpisan s Rusijom po znatno nižim cenama, a kojim se u velikoj meri pokrivaju naše potrebe za ovim energentom.


Agencija pohvaljuje i činjenicu da je prosečno vreme do dospeća duga produženo na 8,3 godina, sa 6,8 godine, koliko je iznosilo na kraju 2021. godine.

Očekivanja Agencije su da će se u 2022. godini emitovati dug prevashodno u domaćoj valuti, što će dovesti do rasta učešća duga denominovanog u dinarima i smanjenja valutnog rizika.

Fitch procenjuje da će, uprkos ograničenim direktnim trgovinskim i finansijskim vezama sa Rusijom i Ukrajinom, zbog niže spoljne tražnje vezane za niži rast spoljnotrgovinskih partnera kao i slabije domaće potražnje koja proističe iz neizvesnosti i rastuće inflacije koja opterećuje privatnu potrošnju, ali i zbog viših svetskih cena primarnih proizvoda, rast bruto domaćeg proizvoda Srbije u 2022. godini iznositi oko 3,0 odsto.

Foto: Uprava carina
 


Visoki troškovni pritisci, od čega je najveći deo doprinosa poticao od rasta cena energenata i hrane, uticali su na inflaciju koja je nastavila da se kreće uzlaznom putanjom.

Kako bi se ublažila inflatora kretanja i sprečili veći negativni efekti na životni standard građana i poslovnu aktivnost preduzeća Vlada je ograničila cene osnovnih životnih namirnica i goriva, dok je Narodna banka Srbije povećala referentnu kamatnu stopu.

Stabilna prognoza za naredni period dokaz je da Republika Srbija nastavlja da vodi odgovornu ekonomsku politiku, usmerenu na dalje reforme, kako bi se očuvala puna makroekonomska, finansijska i fiskalna stabilnost, poboljšalo poslovno okruženje i povećale investicije.

Bonus video:

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: Tanjug

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike