Bolje od soje: Stoku hrane larvama vojničkih muva

02.10.2020

08:00 >> 08:42

0

Larve crne vojničke muve uzgajane na jednom hektaru, u jednoj godini daju više belančevina nego soja zasejana na 130 hektara

Bolje od soje: Stoku hrane larvama vojničkih muva
Copyright Profimedia

Imate li kompostište, verovatno ste se barem jednom susreli s crnim vojničkim muvama koje su jajašca ostavili na biljnom otpadu. Ovi insekti su indikator da u kompostu nema dovoljno ugljenikovog materijala.

U vreme kada se sve više govori o alternativnim proteinima kako u ishrani ljudi, tako i stočnoj hrani, zanimljiva je informacija da larve crne vojničke muve uzgajane na jednom hektaru, u jednoj godini, mogu da daju više belančevina nego soja zasejana na 130 hektara.
Ovaj potencijal prepoznala je 25-godišnja devojka Talaš Huijbers iz Kenije, vlasnica farme Insectipro, prenosi Agroklub.rs.
U 10 dana koliko je potrebno larvama da narastu treba ih hraniti, a to na ovoj farmi čine zelenim otpadom koji dolazi iz lokalnih prodavnica, pekara, fabrika i pijaca glavnog grada Najrobija.
Larve svakodnevno pojedu do 30 tona zelenog otpada. Nakon što dovoljno narastu, suše ih i pretvaraju u stočnu hranu.
“Uzimamo sav zeleni otpad i pretvaramo ga u vredne životinjske proteine”, rekla je Huijbers za Rojters.

Profimedia

Svakodnevno obrađuju 20 do 30 tona otpada pa proizvedu između dve i 2,5 tone larvi. Potom ih suše i pretvaraju u stočnu hranu. Sav preostali otpad i izmet koristi se kao đubrivo. Deo se upotrebljava na farmi, a ostatak se prodaje poljoprivrednicima iz obližnjih mesta.

Unosno, a ekološko

Radi se o unosnoj i ekološki prihvatljivoj proizvodnji, ali i načinu zbrinjavanja organskog otpada pa i održivoj ishrani stoke.
“Ono što ostane kao otpad koristi se u daljoj poljoprivrednoj proizvodnji, odnosno đubrenju useva. Dok se od larvi pravi hrana za stoku”, kazao je Krisantus Mbi Tanga, naučnik na Međunarodnom institutu za fiziologiju i ekologiju insekata sa sedištem u Najrobiu (ICIPE), a na kom se u poslednjih godinu i po dana školovalo 2.000 farmera za ovaj uzgoj. Većina ih se, za razliku od mlade Talaš, bavi manjom proizvodnjom.


Njen Insectipro, u koji je pre dve godine investirano 850.000 američkih dolara najveći proizvođač.
“Prvu dobit očekujemo krajem godine”, napomenula je Huijberis.
Žele da sarađuju i s farmaceutskim kompanijama
Tvrdi da ne mogu da prate narudžbine i da se nadaju da će udvostručiti ili čak utrostručiti proizvodnju do kraja godine, čim nabave veću sušaru za larve.
Sada pak istražuju proizvodnju hitina, odnosno nusprodukta lutke koja nastaje u pretvaranju larve u odrasli oblik insekta. Ovo hemijsko jedinjenje farmaceutska industrija koristi u sprejevima za previjanje rana pa kompanija i u ovom pogledu može da profitira.
“Moje poslovanje imaće veliki uticaj na gazdinstva jer će smanjiti cene stočne hrane, pružiti lokalnim farmerima mogućnost proizvodnje mesa i jaja i tako pomoći u rešavanju bezbednosti hrane u Keniji “, zaključila je Huijbers.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: Agroklub

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike