Jubilej u znaku borbe za opstanak: Da li je Prirodnjački muzej pred zatvaranjem?

24.02.2021

12:31 >> 13:02

0

Institucija koju su osnivali Jovan Cvijić, Josif Pančić, Arčibald Rajs, u trenutku obeležavanja 125 godina postojanja, mogla bi da izgubi samostalnost i po

Jubilej u znaku borbe za opstanak: Da li je Prirodnjački muzej pred zatvaranjem?
Copyright Foto: 24sedam/Goran Sivački

Prirodnjački muzej u Beogradu uskoro bi mogao da izgubi svoj 125-godišnji status značajne samostalne nacionalne ustanove kulture, nauke i prosvete i da postane radna jedinica Zavoda za zaštitu prirode Srbije, navodi se u saopštenju koje je danas objavila ta institucija.

Iz ove institucije od nacionalnog značaja za 24sedam otkrivaju da su strašnu informaciju nezvanično saznali od naučne i stručne javnosti.

– To je velika mreža direktora institucija, profesora fakulteta, akademika, i prijatelja sa kojima sarađujemo od osnivanja pa na dalje. Imamo ozbiljnu podršku stručne javnosti. Ministarstvo kulture nije se udostojilo da nas primi na zvaničan sastanak, sve do jutros. Kontaktirali su nas danas, nakon što smo objavili zvanično saopštenje i pozvali nas na sastanak koji bi trebalo da se održi sutra. Posle toga ćemo sve znati – rekli su za 24sedam iz Prirodnjačkog muzeja.

Kako se navodi u saopštenju na sajtu muzeja, osim jednog zvaničnog razgovora, 25. januara, drugih kontakata sa Ministarstvom kulture i informisanja nije bilo.

– Tada je donedavnom pomoćniku ministra predočeno neslaganje sa namerama o pripajanju Prirodnjačkog muzeja resoru zaštite životne sredine. Daljih podrobnijih i zvaničnih informacija i kontakata s predstavnicima ministarstva nije bilo. Pokušaji uspostavljanja dijaloga, od strane Prirodnjačkog muzeja, nisu nailazili na odziv nadležnih u Ministarstvu kulture. Zamišljeno je da jedna od pet prvoosnovanih institucija srpske kulture, ustanova visoke akademske, kulturne i istorijske reputacije, izgubi status samostalnog muzeja, iako tako takav figurira u Zakonu o kulturi, Zakonu o kulturnim dobrima, svim dosadašnjim strategijama razvoja kulture Republike Srbije, uključujući i aktuelnu, za period od 2020. do 2029. godine, nedavno raspravljanom nacrta Zakona o muzejskoj delatnosti, pa čak i u Zakonu o zaštiti prirode, ali i mnogim drugim dokumentima – navodi se u saopštenju.

Foto:24sedam/ Katarina Mihajlović

Zaposleni u Prirodnjačkom muzeju ističu svoju zabrinutost, i navode da im se čini da je ovakva zamisao doneta naprečac, bez dobre namere i dobrog promišljanja, a očigledno i bez zakonske pripreme.

– Mi smo morali da istupimo u javnost, kako ne bi smo tako previše važnu stvar prepustili stihiji, a to je gašenje institucije od 125 godina tradicije, koja je koren ove države. Postoji hitan poziv iz ministarstva kulture posle kojeg ćemo tačno znati šta se dešava. Mi smo molili, pisali dopise ministarstvu, čekali, ali se ništa nije dešavalo, niko nije hteo da nas primi na sastanak. Dobijamo vrlo ozbiljna upozorenja da se sve što smo naveli priprema kao završni čin u Vladi Srbije, i mi moramo da reagujemo. Ozbiljne su stvari u pitanju, dužni smo našim osnivačima, među kojima su Jovan Cvijić, Josif Pančić, Arčibald Rajs i ostali velikani srpske nauke, da očuvamo ovu instituciju onako kako je osnovana – zaključili su za 24sedam iz Prirodnjačkog muzeja.

Reporteri 24sedam kontaktirali su i nadležne u Ministarstvu kulture i informisanja, ali do objavljivanja ovog teksta, odgovor nismo dobili.

Institucija osnovana još 1895.

Prirodnjački muzej je jedan od najstarijih institucija kulture i jedini muzej prirodnjačkog tipa u Srbiji. Osnovan je pod nazivom Jestastvenički muzej srpske zemlje 19. decembra 1895. godine aktom Ministra prosvete i crkvenih dela Kraljevine Srbije. Prve zbirke, koje potiču iz prve polovine XIX veka, prikupljane su i čuvane najpre u Liceju, a zatim u Jestastveničkom kabinetu Velike škole pod rukovodstvom Josifa Pančića, prvog srpskog botaničara i upravnika Liceja.

Njegovu ideju o osnivanju muzeja ostvarili su njegovi sledbenici, među kojima su mnoga značajna imena tog doba. Prva stalna izložba Muzeja svečano je otvorena 7. septembra 1904. godine, na dan stogodišnjice Prvog srpskog ustanka. Tokom Prvog i Drugog svetskog rata mnoge zbirke su oštećene ili uništene, a nakon Drugog svetskog rata muzej se oporavlja i nastavlja svoju delatnost. Neposredno nakon rata Muzej ima značajnu ulogu u pokretanju zaštite prirode u Srbiji.

U Prirodnjačkom muzeju danas se čuva 125 zbirki sa više od 1,6 miliona primeraka stena, minerala, fosila, biljaka, gljiva, životinja, lovačkih trofeja i lovačkog oružja. Zbirke predstavljaju ogromnu kulturnu i naučnu bazu, a u okviru njih se nalazi nekoliko stotina holotipova i unikatnih primeraka minerala, stena, botaničkih i zooloških predmeta, po čemu je muzej posebno značajan. U zbirkama se čuvaju i primerci vrsta biljaka i životinja koje se više ne mogu naći na terenima Srbije, pa čak ni u svetu.

Pročitajte još:

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike