Zašto je scena gde vojnik preskače žicu jedna od najsnažnijih u istoriji čovečanstva? (VIDEO)

27.01.2021

10:56 >> 13:35

0

Piter Libing je zabeležio fotografiju koja je ostala simbol nade i hrabrosti

Zašto je scena gde vojnik preskače žicu jedna od najsnažnijih u istoriji čovečanstva? (VIDEO)
Copyright Profimedia

Čitava planeta, odnosno ljudi rođeni pre i posle tog strašnog događaja, znaju šta je Berlinski zid i kako je do njega došlo.

Oko dva i po miliona stanovnika danas glavnog grada Nemačke, avgusta 1961. godine, vođa Istočne Nemačke Valter Ulbriht naredio je da se postavi bodljikava žica, kao najava barikada, a onda i izgradnje zida.

Pojedini fotografi okupljali su se narednih dana blizu žice kako bi “uhvatili” one koji prelaze iz Istočne u Zapadnu Nemačku, a jedan od najčuvenijih koji je to uradio je bio vojni Hans Konrad Šuman.

Piter Libing je za zabeležio fotografiju koja je ostala simbol nade i hrabrosti drugim građanima Istočnog Berlina.

Scena se dogodila na uglu ulica Rupiner i Bernauer, a tada tinejdžer nastavio je život kao radnik u fabrici poznatog nemačkog proizvođača automobila sa četiri karike.

Ipak, život ovog “heroja sa kamere” završio se tragično, tako što je Šuman presudio samom sebi 1998. godine, preko tri decenije nakon čuvenog preskakanja žice.

Berlinski zid

Sagrađen je 1961. godine, a razdvajao je Berlin između dve države: kapitalističke Zapadne Nemačke i socijalističke Istočne Nemačke.

Zid je bio duga barijera između Zapadnog Berlina (koji je pripadao Saveznoj Republici Nemačkoj) i Demokratske Republike Nemačke (koja je često nazivana Istočna Nemačka), koji je čvrsto zatvorio granicu između Istočnog i Zapadnog Berlina u periodu od 28 godina.

Pročitajte još:

Bio je dugačak preko 155 km, srušen je 1989. godine i njegovi komadići se i dan danas prodaju kao suveniri.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike