"Starije ne treba prve spasavati jer su uglavnom - belci": Velika polemika u SAD

19.12.2020

14:35 >> 14:38

0

Autor: M. I.

Izbor se svodi na to da li je sprečavanje smrti ili suzbijanje širenja virusa najveći prioritet

"Starije ne treba prve spasavati jer su uglavnom - belci": Velika polemika u SAD
Copyright Tanjug/Attila Balazs/MTI via AP

Nagli porast broja zaraženih koronavirusom i zasad male zalihe vakcina, dovele su do velike polemike u SAD. Nadležni se suočavaju sa teškim izborom: da li program imunizacije zemlje treba usredsrediti u prvim mesecima na starije osobe i ljude sa ozbiljnim zdravstvenim stanjem, koji u najvećem broju umiru od virusa, ili na one koji spadaju u “osnovne radnike”, odnosno široku kategoriju koja obuhvata Amerikance koji su podnosili najveći rizik od zaraze?

Zdravstveni radnici i najslabije starije osobe – stanovnici ustanova za dugotrajnu negu – gotovo će sigurno dobiti prve vakcine, prema smernicama Centara za kontrolu i prevenciju bolesti objavljenih u četvrtak. Ali s obzirom da se očekuje da vakcinacija započne ovog meseca, debata među saveznim i državnim zdravstvenim zvaničnicima o tome ko je sledeća grupa koja će dobiti vakcinu je sve učestalija. Takođe, razne lobi grupe već uveliko rade da konačna odluka bude u njihovu korist.

Pročitajte još:

– Nesreća je što smo čak postavljeni u takav položaj da moramo donositi takve odluke – rekao je Vilijam J. Barber II, kopredsedavajući kampanje za siromašne, nacionalne koalicije koja skreće pažnju na izazove siromašnih koji rade.

Na kraju, izbor se svodi na to da li je sprečavanje smrti ili suzbijanje širenja virusa i povratak u neki privid normalnosti najveći prioritet, piše Njujork tajms.

– Ako je vaš cilj maksimiziranje očuvanja ljudskog života, onda biste vakcinu prvo dali starijim Amerikancima. Ako je, s druge strane, cilj smanjiti stopu zaraze, onda biste dali prioritet osnovnim radnicima. Dakle, zavisi kakav uticaj pokušavate da postignete – rekao je nedavno dr Skot Gotlib, bivši komesar za hranu i lekove.

Pitanje rase

Ipak, debata se ne vodi samo na osnovu godina starosti određenih grupa, nego i oko etničkog porekla.

– Za mene je pitanje etike veoma značajno i veoma važno za ovu zemlju. Etika očigledno favorizuje radničku grupu zbog visokog udela pripadnika manjina, niskih primanja i niskog obrazovanja među osnovnim radnicima – rekao je dr Peter Szilagi, član odbora i profesor pedijatrije na Univerzitetu u Kaliforniji u Los Angelesu.

Tanjug/Jeff J Mitchell/Pool via AP)

Taj stav je u suprotnosti sa okvirima koje su predložile Svetska zdravstvena organizacija, Nacionalne akademije nauka, inženjerstva i medicine i mnoge zemlje, koji kažu da bi smanjenje smrtnosti trebalo da bude nedvosmislen prioritet i da bi stariji i bolesniji ljudi trebalo da idu ispred radnika. Takav stav dele i mnogi u javnom zdravstvu i medicini.

Uz to se povela i rasprava oko toga koja zanimanja spadaju u “osnovne radnike” odnosno grupu koja se smatra neophodnom za funkcionisanje društva. Međutim, i to pitanje je prebačeno na polje etničke pripadnosti.

Pročitajte još:

Tako na primer, Mark Lipsitč, epidemiolog zaraznih bolesti sa Harvarda, tvrdi je da nastavnici ne bi trebalo da budu smatrani kao deo osnovnih radnika.

– Učitelji imaju plate srednje klase, često su belci i imaju fakultetsku diplomu – rekao je on.

Harald Schmit, stručnjak za etiku i zdravstvenu politiku na Univerzitetu u Pensilvaniji, rekao je da je razumno staviti osnovne radnike ispred starijih, s obzirom na rizik kojem su izloženi i da su oni u mnogo većem broju pripadnici manjina.

– Starije populacije su više bele. Društvo je strukturirano na način koji im omogućava da žive duže. Umesto da pružamo dodatne zdravstvene beneficije onima koji su ih već imali, možemo da počnemo malo da poravnamo teren – rekao je on.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike