Protesti farmera u Indiji traju već mesecima: Zašto su izašli na ulice i zbog čega ih se vlast iskreno plaši?

12.02.2021

08:00 >> 09:09

0

Demonstracije su počele u novembru, a pojedini zemljoradnici zavetovali su se da neće odustati sve dok se novodoneseni zakoni ne ukinu

Protesti farmera u Indiji traju već mesecima: Zašto su izašli na ulice i zbog čega ih se vlast iskreno plaši?
Copyright Tanjug/AP Photo/Manish Swarup

Nezadovoljni indijski farmeri napustili su svoja polja i izašli na ulice kako bi protestovali. Već nedeljama unazad desetine hiljada zemljoradnika živi u šatorima pored auto-puta u blizini Nju Delhija i učestvuje u najvećim demonstracijama koje je Indija ikad imala.

Policija je na nekoliko stotina metara od kampova podigla barikade sa bodljivakom žicom kako bi sprečila demonstrante da se približe centru prestonice, a u više navrata došlo je do sukoba između farmera i organa reda.

Farmeri su izašli na ulice nakon što su u septembru doneseni novi zakoni koji se tiču poljoprivrede, a za koje oni smatraju da će ugroziti njihov opstanak. Sa druge strane, vlada ove zemlje smatra da su reforme neophodne kako bi se modernizovala poljoprivredna industrija države. Pregovori između vlade i zemljoradničkih unija trenutno su obustavljeni, a protesti farmera se ne smiruju i deluje kao da neće biti završeni u skorije vreme.

Zašto zemljoradnicima ne odgovaraju novi zakoni?

Vlada Indije nudila je decenijama zagarantovane cene farmerima za određene useve, zbog čega je stvoren stabilan sistem na koji su oni mogli da se oslone pri odlučivanju o tome šta će da gaje na svojoj zemlji. Prema prethodnim zakonima, zemljoradnici su mogli da prodaju svoja dobra na aukciji na državnom Komitetu za tržište poljoprivrednih proizvoda, gde su bili sigurni da će proizvode prodati bar po najnižoj ceni koju je odredila vlada. Postojala su ograničenja ko može da kupuje, a cene osnovnih potrepština bile su ograničene.

Tanjug/AP Photo/Rafiq Maqbool

Tri nova zakona, koja je donela vlada premijera Narendre Modija, promenila su strukturu komiteta, a farmerima je dozvoljeno da svoja dobra prodaju svima po bilo kojoj ceni. Modi tvrdi da je ovim dato više slobode farmerima, koji sada mogu da prodaju svoje namirnice direktnim kupcima umesto posredniku i da ih izvoze u druge zemlje i prodaju velikim lancima supermarketa.

Sa druge strane, mnogi zemljoradnici strahuju da će ovi zakoni omogućiti velikim kompanijama da spuste cene proizvoda. Farmeri bi mogli da prodaju svoja dobra po višoj ceni ako je potražnja velika, ali bi imali problem da snize cenu proizvoda u godinama kada ih ima više nego što je potrebno.

Zašto je ovo političko pitanje?

Ovo nije prvi put da se veliki protesti održavaju u Indiji, ali su ove demonstracije jedinstven izazov za Modija. Poljoprivreda je primarni izvor zarade 58% stanovnika Indije, a farmeri čine najveći glasački blok zemlje, zbog čega je zemljoradnja centralno političko pitanje. Zbog nezadovoljstva farmera Modi bi lako mogao da izgubi na opštim izborima zakazanim za 2024.

Premijer i njegova stranka pokušali su da predlože farmerima nekoliko promena proteklih godina – 2014. izašli su sa predlogom da bi cene svih useva trebalo da budu fiksirane na 50% veću cifru u odnosu na troškove proizvodenje, a 2016. Modi je sebi za cilj postavio dupliranje prihoda farmera do 2022.

Tanjug/AP Photo/Rafiq Maqbool

Vlada sada isistira na tome da su novi zakoni dobra stvar, jer se povećavanjem tržišne konkurencije uvećavaju prihodi farmera, i tvrdi da će oni, osim toga, otvoriti poljoprivrednu industriju Indije ka svetskom tržištu i privući investicije privatnih kompanija.

Kada su protesti počeli?

Masovni protesti počeli su nedugo nakon što su u septembru doneti zakoni. Besni farmeri izašli su u novembru u traktorima na ulice i postavili blokade na nekoliko ulaza u Nju Delhi. Hiljade zemljoradnika sjatilo se iz obližnjih država i uskoro je došlo do nasilja, a policija je bacala suzavac i upotrebljavala vodene topove kako bi sprečila demonstrante da uđu u grad.

Protesti su se nastavili tokom decembra, a s vremena na vreme na periferiji Nju Delhija moglo se videti i više od 100.000 ljudi, koji su uglavnom mirno demonstrirali uz nekoliko nasilnih izleta i sukoba sa policijom.

Vlada se suočila sa kritikama zbog postupanja tokom protesta, posebno zbog nasilja prema farmerima tokom Dana republike u Januaru. U udruženom saopštenju 16 opozicionih stranaka optužilo je Modija i njegovu partiju za korišćenje prekomerne sile, “arogantnost i nedemokratičnost”, a ubrzo nakon toga vlasti su u nekoliko navrata ugasile internet uz opravdanje da to rade kako bi se održala javna sigurnost.

Tanjug/AP Photo/Manish Swarup

Kampove na granicama Nju Delhija nadgledaju organi reda, koji nisu pokušali da ih rasture, svesni da bi politički to bio pogrešan potez.

Najmanje 147 farmera umrlo je tokom protesta. Neki su izvršili samoubistvo, neki su nastradali u nesrećama na putu, a neki su umrli od hladnoće. Vlasti još nisu objavile zvaničan podatak o broju umrlih demonstranata.

Ima li napretka u pregovorima?

Predstavnici vlade nisu uspeli da se dogovore ili nađu kompromis sa liderima više od 30 zemljoradničkih unija bez obzira na višemesečne pregovore. Zvaničnici su u decembru predložili izmene tri nova zakona, uključujući i predlog da se uvedu takse privatnim firmama, ali su ih farmeri odbili uz obrazloženje da je vlada “neiskrena” u svojim postupcima.

Tanjug/AP Photo/Rafiq Maqbool

Pročitajte još

Sredinom januara Vrhovni sud Indije privremeno je suspendovao ova tri zakona u nadi da će podstaći farmere na pregovore, a nekoliko dana kasnije iz vlade je saopšteno da su oni voljni da suspenduju zakone na 12 do 18 meseci, tokom kojih će sa zemljoradničkim unijama tražiti kompromisno rešenje.

Bez obzira na to, protesti su se nastavili, a neki od farmera zavetovali su se da neće odustati dok zakoni ne budu potpuno ukinuti. Tokom protekle nedelje blokirali su auto-puteve i održavali proteste u nekoliko država Indije, a policija je privela desetine demonstranata.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike