"Noćna mora pred Božić": Mutirani virus izaziva uzbunu, svetu preti još gora pošast?!

28.12.2020

17:00 >> 18:30

0

Još se malo zna o novom soju - koji nosi dopadljivo ime SARS-CoV-2 VOC 202012/01

"Noćna mora pred Božić": Mutirani virus izaziva uzbunu, svetu preti još gora pošast?!
Copyright Pixabay/Tanjug/AP

Novi i zarazniji soj koronavirusa kovid-19 proširio se na više zemalja širom sveta. Ali šta je drugačije kod ovog novog soja virusa i da li ljudi već treba da se spreme za novu pošast?

Irska je u petak potvrdila prisustvo novog i visoko zaraznog soja koronavirusa, dok su vlasti u Libanu i Japanu takođe zabeležile prve slučajeve koji se pripisuju ovoj varijanti. U Evropi, Nemačka i Danska su potvrdile prisustvo soja ranije ove nedelje, pridruživši se Holandiji i Italiji.

Još se malo zna o novom soju – koji nosi dopadljivo ime “SARS-CoV-2 VOC 202012/01”. Ali iako sigurno predstavlja problem, ne deluje toliko apokaliptično kao što ga neki mediji predstavljaju.

Pročitajte još:

Odakle je došao novi soj?

Veruje se da novi soj potiče iz Velike Britanije i tamo je prvi put otkriven u septembru. Brzo se širi, a podaci ispitivanja iz britanskih laboratorija pokazuju da u određenim oblastima čini više od dve trećine svih slučajeva kovid-19.

Brzo širenje novog soja podstaklo je britanskog premijera Borisa Džonsona da ponovo uvede oštra ograničenja, čime je “otkazao” Božić milionima ljudi.   Više od 50 zemalja zabranilo je putovanja u Veliku Britaniju i iz nje, ali s obzirom da su virusolozi predviđali porast otkrića u novim zemljama u narednim danima, EU je pozvala svoje članice da ukinu svoja ograničenja na putovanja u Ujedinjeno Kraljevstvo.

Šta je novo u vezi s tim?

Glavni faktor koji izdvaja novi soj od prethodnog je njegova zaraznost. Premijer Džonson je više puta tvrdio da je soj za 70 odsto zarazniji od postojećeg, citirajući lekare sa “Imperial College” u Londonu.

Dok je vlada govorila o novim podacima, mediji su preterali. “Sun” je opisao novi soj kao “noćnu moru pred Božić”, a  “Financial Times” je u svojim vestima naglašavao kako su naučnici uznemireni zbog širenja ovog “kovid mutanta”.

Tanjug/AP Photo/Pavel Golovkin

Međutim, dokaza o povećanoj prenosivosti i dalje je malo, a neki lekari smatraju da uopšte nema dokaza da se novi soj brže širi.

– Nismo videli nijedan dokaz koji potkrepljuje tu tvrdnju – rekao je profesor mikrobiologije Hju Penigton. Drugi, uključujući nemačkog virusologa Kristijana Drostena, rekli su da još uvek nema dovoljno podataka da bi se zaključilo da li je novi soj zaista prenosiviji.

Pojavile su se i neke specifične tvrdnje o novom soju. Na primer, da se lakše prenosi između dece. Profesor Neil Ferguson izneo je ovu tvrdnju ranije ove nedelje, ali je dodao da bi “trebalo sprovesti više istraživanja po tom pitanju pre nego što se donesu bilo kakvi zaključci”.

Kakvu pretnju predstavlja?

Ideja o mutiranom virusu već je izazvala ozbiljnu uzbunu. Međutim, novi soj koronavirusa ne razlikuje se od drugih virusa.

Svi virusi mutiraju, obično postaju blaži. Šef Svetske zdravstvene organizacije za vanredne situacije Majk Rajan rekao je ove nedelje da su takve mutacije “normalni deo evolucije virusa”.

Trenutno nema dokaza da je nova pojava virusa  smrtonosnija od postojeće. Na primer, Velika Britanija je u četvrtak prijavila nešto više od 39.000 novih slučajeva kovid-19, pet puta više nego najgoreg dana prvog talasa u aprilu. Međutim, zabeležena su 574 smrtna slučaja, približno upola manje nego u aprilu.

Pixabay

Da li će vakcine zaštititi od novog soja korone?

Trenutno konsenzus kaže da. Međutim, ako virus nastavi da mutira, postoji opasnost da nauči kako da “izbegne” tri vakcine koje su trenutno dostupne. Primera radi, virus gripa redovno mutira da se svake godine izdaju nove vakcine protiv gripa kako bi se suprotstavile najnovijem soju virusa.

Do sada, koronavirus nije mutirao dovoljno brzo da izazove zabrinutost zbog efikasnosti vakcine. Proizvođači vakcija Fajzer i Moderna trenutno testiraju svoje vakcine protiv novog soja, dok je nemačka firma BioNTek, koja je zajedno sa Fajzerom razvila vakcinu, saopštila ove nedelje da bi nova formula mogla biti pripremljena za šest nedelja ako je to potrebno.

Međutim, virus bi teoretski mogao da nastavi da mutira i bude korak ispred proizvođača vakcina.

– Ovaj virus je potencijalno na putu za bekstvo od vakcine, preduzeo je prvih nekoliko koraka ka tome – rekao je profesor Univerziteta Kembridž Ravi Gupta za BBC.

– Ako mu dopustimo da nastavi sa mutacijama, onda treba da se zabrinemo – dodao je on.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike