Mame nisu OK: Istraživanje o psihičkom stanju majki u Srbiji donelo zabrinjavajuće podatke, čak dve trećine misli da će pući

09.03.2021

19:20 >> 19:27

0

Obuhvaćen je period od poslednjih godinu dana

Mame nisu OK: Istraživanje o psihičkom stanju majki u Srbiji donelo zabrinjavajuće podatke, čak dve trećine misli da će pući
Copyright Profimedia

Svakodnevni život značajno se promenio poslednjih godinu dana. Imali smo karantin, onlajn školovanje dece, rad od kuće, vanredno stanje, kao i konstantnu zabrinutost zbog aktuelnog virusa.

Jasno je da su mame najviše zaplatile, pogotovo one koje su pokušavale da žongliraju sa svojim poslovnim obavezama, školovanjem dece od kuće, kao i svim porodičnim obavezama koje su ih čekale.

Zato je Centar za mame obavio istraživanje pod nazivom “Mama, kako si?” Ono je obuhvatilo poslednjih godinu dana, odnosno period od dolaska koronavirusa u našu zemlju, a rezultati su simbolično objavljeni na Međunarodni dan žena da ukažu na nepostojanu rodnu ravnopravnost u našem društvu. Ukratko rečeno, mame nisu OK jer su dobijeni podaci prilično zabrinjavajući.

Dve trećine majki u Srbiji jednom ili više puta nedeljno ima osećaj da će pući od količine posla, stresa i obaveza koje su preuzele na sebe, dok samo pola njih u tim trenucima ima kome da se obrati za emotivnu i logističku podršku.

Pročitajte još

Tokom pandemije 77,7 odsto mama je imalo bliske prijateljice i prijatelje sa kojima su održavale redovan kontakt, ali njih 39,5 odsto smatra da ih je pandemija udaljila od bliskih ljudi.

Istraživanje je pokazalo da se 72,2 odsto majki često oseća usamljeno, kao i da je kod 65,5 odsto pandemija loše uticala na njihovo mentalno zdravlje. A njih 83% sebi redovno ili povremeno prebacuje za ono što nisu stigle da urade.

-Naše istraživanje je pokazalo da je mamama tokom korone teže da se organizuju i ispune sve svoje obaveze, kao i da pronađu vreme za sebe. Više od pola ispitanih mama ne pronalazi vreme za aktivnost u kojoj uživa, kao ni za samostalnu fizičku aktivnost, što između ostalog dovodi do toga da zabrinjavajući broj njih oseća kao da će pući i da im je potrebna psihološka pomoć – ističe Jovana Ružičić, direktorka Centra za mame.

Profimedia

Kada su u pitanju uzroci nastanka ovog problema, neki od njih leže u činjenici da su majke preuzele na sebe veći deo porodičnih obaveza oko doma i dece tokom proteklih godinu dana, te da je samo 20,9 odsto ispitanica izjavilo da je njihov partner više uključen u obaveze oko dece nego ranije, dok više od 60 odsto njih smatra da se njihova količina posla i obaveza povećala.

-Nekako je ceo sistem pretpostavio i računao na mame, da će one preuzeti dodatne obaveze oko dece i celokupne porodice, dok su mame nastavile istom parom da rade i na poslovima za koje su plaćene. Organizacija života i rada tokom pandemije je dovela do toga da 66 odsto mama svoj raspored prilagođava školi, vrtiću i drugim obavezama oko deteta češće nego partner. Ovo istraživanje podseća da, bez obzira što današnja generacija majki ima više prava i mogućnosti nego genaracije pre, kada dođe do nepredviđenih dešavanja kada treba preuzeti odgovornost i popraviti situaciju, vrlo lako skliznemo u tradicionalna očekivanja i patrijarhalnu podelu rada – napominje Ružičić.

Pročitajte još

 

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike