10 načina da utvrdite da li kupujete pravi ili lažan med

18.10.2020

14:30 >> 07:04

0

Sezona kada češće uzimamo ovu namirnicu uveliko traje

10 načina da utvrdite da li kupujete pravi ili lažan med
Copyright Pixabay

Med je danas veoma dostuopan, ima ga gotovo u svakoj radnji, a često ljudi nisu sigurni da li su kupili pravu stvar, odnosno prirodan med. Velike količine i razni  tzv. brendovi meda dovode u pitanje njegov kvalitet, zato je od velike pomoći znati razliku između lažnog i pravog meda. Naravno, ukoliko kupujete med od pčelara ili proverenog prodavca na pijaci, onda brige nema, a ukoliko još nemate pouzdanog dobavljača, ima načina da utvrdite istinu. Sezona povećanog unosa meda već je u jeku, što zbog hladnoće, što zbog novog virusa.

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI I: Danas je Svetski dan hrane i Svetski dan hleba – slavimo ih!

Samo detaljnom analizom moguće je proveriti pravi sastav meda, ali postoje i neki obični testovi koji pomažu da otkrijete poreklo najprirodnijeg izvora zdravlja.

1. Čitajte sastav na poleđini tegle meda, to je prvi korak koji pomaže da izabete kvalitetan čist med koji ne sadrži aditive. Naime, proizvođači moraju da naznače sastav meda i njegov procenat u određenoj količini.

2. Prirodni med nije lepljiv, testiranje je moguće ako malo meda protrljate između prstiju – pravi med bi trebalo koža da upije. Ako med trljanjem postaje lepljiv, to znači da takav med sadrži šećer ili veštačke zaslađivače.

3. Nekoliko kašičica meda stavite u posudu i potom ih zagrejte na visokoj temperaturi u mikrotalasnoj. Pravi med će se karamelizovati, dok će lažni postati penast i prepun mehurića.

4  Nekoliko kapi meda na papirnatom ubrusu takođe otkriva čistoću sastava. Naime, ako med nakon nekog vremena ne probija papir, znači da je čist. U protivnom, onaj koji sadrži vodu probiće papir nakon samo nekoliko sekundi.

5. Trik kojim se pčele služe u odbrani od nepoželjnih gostiju – mrava – u košnici siguran je test na ispravnost meda. Jednostavno malo meda treba staviti u blizini mrava, ako je prirodan, mravi će ga zaobići.

6. Voda pomešana sa čistim medom najlakši je indikator sastava meda – čist med će se u vodi zgrudvati i pasti na dno čaše, dok će lažni početi da se otapa.

7. Čist prirodni med uzrokuje bockanje u ustima i osećaj spaljenog jezika, dok lažni nema takav efekat na nepce.

Pixabay

ČITAJTE I: Hit na „TikToku“ je recept za jaje na oko, samo malo drugačije

8. Med namažite na krišku hleba, ispod čistog meda hleb će postati tvrd, dok će lažni navlažiti površinu, naravno zbog količine vode u svom sastavu.

9. Pomešajte malo meda sa žumancetom. Ako je med čist, kada istučete žumance, izgledaće kao da je kuvan.

10. Čist med s vremenom kristališe, lažni i nakon dužeg stajanja ostaje tečan poput sirupa.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike