Joga u letu

07.11.2020

19:30 >> 14:02

0

Specifičan stil vežbanja pomoću svile

Joga u letu
Copyright Profimedia

Sve ono što radimo u svili prenosi se i na naš svakodnevni život. Ovim rečima, sa letećom jogom nas upoznaje Neda Popović. Ona je majka četvoro dece, po obrazovanju sociolog, a po zanimanju instruktor aerial joge.

– Kao sociolog, imam jedan „feler“. Posmatram ljude i uočavam uticaj društvene sredine na njihovo ponašanje. Preko deset godina sam bila vrhunski sportista, a poslednjih osamnaest godina vežbam jogu, te mi je jasan i uticaj vežbanja na čovekovo ponašanje – priča nam Neda.

Primećuje da smo upali u neko sveopšte „potonuće“ i želi da to promeni. Osobu po osobu, ženu po ženu.

– Želim, kad stanem na semafor, kad pogledam levo, da vidim nasmejanu ženu, i kad pogledam desno da vidim nasmejanu ženu. Ja samo želim da kroz igru i vežbanje u svili žene postanu jake, srećne, uravnotežene, nasmejane i da tako unesem promenu. To je moj prioritet u životu!

Privatna arhiva/Neda Popović

– U svilu se uđe, legne, na nju se oslanjamo, držimo se za nju, sednemo u nju, na nju, visimo u njoj, ljuljamo se u njoj, i sve to radeći joga položaje, iste one koji se rade na podlozi u klasičnoj jogi.

Šta je, pre svega, razlikuje od klasične joge?

– Svila podržava zglobove, tako da je vežbanje pre svega olakšano. Radeći na tvrdoj podlozi, u klasičnoj jogi nismo u mogućnosti da prilagodimo pokrete i istezanja sebi, nego se mi prilagođavamo podlozi. U aerial jogi se svila prilagođava nama – objašnjava Neda.

 

Ukoliko strah od okretanja naopako ili višenja u svili prevaziđete na času leteće joge, to se neminovno prenosi i na samopouzdanje u svakodnevnim životnim situacijama. Isto važi i za kolut unazad. Ko jednom prevaziđe taj strah u svili, život postaje veselo mesto za život – kaže Neda Popović.

 

Leteću jogu radi isključivo sa ženama i njima je i preporučuje. Ipak, ova vrsta joge nije za svaku ženu.

– Namenjena je ženama koje žele da svoj život žive kvalitetno, da promene nešto u svom životu, da unesu radost i igru u vežbanje. Ženama koje žele da olakšaju sebi tegobe s kičmom, da se reše problem viška kilograma, povećaju tonus mišića, koje imaju diskus herniju. Naročito ženama starijim od četrdeset godina.

Profimedia

Telo će nam biti zahvalno

– S obzirom na to da se svila mrda i ljuljuška dok vežbate u njoj, prinuđeni ste da koristite mišiće čitavog tela, ne samo jednu grupaciju kao u drugim vidovima vežbanja i drugim sportovima.  Ako vežbate aerial jogu telo počinje da se menja, izgleda skladno, postaje fleksibilno, meko, živite bez bolova i tenzije u mišićima. Šake su deo tela koje u svili koristimo za penjanje i držanje, tako da su veoma bitne, kao što su nam uostalom bitne i u svakodnevnim aktivnostima. Sve ono što radimo u svili prenosi se i na svakodnevni život – objašnjava instruktorka joge.

Profimedia

Na predrasude da je leteća joga namenjena samo naprednim vežbačima odgovara:

– Leteća joga je naporna utoliko što se mnogo smejemo, toliko da nas stomaci zabole, jačamo kroz igru svoje mišiće, znojimo se, ljuljamo, radujemo se svakom novom naučenom elementu. Na moje časove dolaze žene koje u životu nisu vežbale jogu, a kod mene lete, vise naglavačke i uživaju već na prvom času.

Leteća joga ima izazova, ali imate ih i u svakodnevnom životu, koji zna da bude naporan, zaključuje Neda Popović.

 

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike