Utonite u anonimnost u austrijskoj prestonici

28.10.2020

12:30 >> 11:06

0

Zašto živim... gde živim?

Utonite u anonimnost u austrijskoj prestonici
Copyright Pixabay

Marko Stijaković, stručnjak u oblasti IT industrije, Sremac po rođenju, danas je stanovnik glavnog grada Austrije. Za sebe voli da kaže da je čovek koji živi između dve kulture. Mladost koju je proveo u ravnici ostavila je traga u njemu, pre svega kroz ljubav prema prirodi, zdravoj hrani i čistom vazduhu.

Prvi dodir sa gradom koji nosi titulu najboljeg za život

– Došao sam u grad koji na mene u početku deluje kao „betonski grad“, a koji je potom postao deo moje sudbine i grad mog ličnog uspeha. Priznajem da mi je bilo potrebno određeno vreme da se upoznam s mnogobrojnim njegovim kvalitetima. Danas sam zahvalan i mome ocu i svima onima koji su se potrudili, a i danas se trude, da Beč, grad koji je poznat po multikulturalnosti i po tome da je treći po veličini “srpski grad”, bude grad za sve nas – kaže Marko Stijaković.

Privatna arhiva/Marko Stijaković

Šta to što čini Beč gradom dostupnim svima?

Osećaj da grad pripada svima, njegova multikulturalnost, za Marka znači i život među različitim kulturama, gde uspevaju samo oni koji se prilagode i koji svojim ličnim primerom doprinose uspešnom razvoju grada.

– To uspeva samo ako svi mi koji živimo u ovom gradu, bez obzira na poreklo i kulturološke razlike, iz sebe izvučemo najbolje i ugradimo to u odnos s našim sugrađanima. I to se ogleda na raznim primerima – od pijaca, gde se prodaju proizvodi iz svih krajeva sveta, do prodavnica i restorana sa raznovrsnim ponudama specijaliteta. Na to ukazuje međusobni odnos građana i to nam daje osećaj da naš grad pripada svima nama.

 Infrastruktura i kvalitet snabdevanja

Grad u kome živim ima oko 1,6 miliona stanovnika i svi ti stanovnici imaju slične potrebe kao u mom Sremu, počevši od prevoza na posao i sa posla do snabdevanja strujom, vodom ili svakodnevnim potrepštinama – priča nam sagovornik, i dodaje:

– Drugi gradovi slične veličine nam zavide na povezanosti javnim prevozom, kojim se može s jedne strane grada preći na drugu stranu za manje od 30 minuta, ili na snabdevanju električnom energijom (40 godina bez prekida), a kvalitet vode je posebno poznat.

 Grad koji živi

– Druženje se odvija posle posla u restoranima oko centra grada ili kafićima na obalama Dunava i starim vinskim etno-područjima. Mi koji živimo ovde, posebno cenimo osećaj da je naš grad, grad koji živi!

Privatna arhiva/Marko Stijaković

Grad beskrajnih mogućnosti

Tako o Beču misli i govori stručnjak u oblasti IT industrije Marko Stijaković.

– Moj grad se s ponosom može nazvati gradom beskrajnih mogućnosti. Mnogobrojne prosvetne ustanove i svetski renomirani univeziteti nude svima ravnopravne i mnoge poslovne mogućnosti.

Ovo je grad najboljih zdravstvenih ustanova i grad socijalne podrške, u kojem niko ne može ostati bez osnovnih uslova za život.

Privatna arhiva/Marko Stijaković

Grad anonimnosti

– Kada razmišljam o anonimnosti, mislim pre svega na razlike između Srema i jednog velegrada kao što je Beč. U Sremu „svako zna svakoga“ i kod nas se vesti šire brže od vatre – zna se ko se oženio, ko je dobio dete. U Beču oni koji žele da ostanu anonimni to i mogu, to im život omogućava. Lako je za sve koji žele da utonu u anonimnosti velegrada.

Ovo je moj pogled na moj Beč i moje obrazloženje zašto živim tu gde živim.

 

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike