Homoljska egzotika

24.09.2020

10:00 >> 10:15

0

Krupajsko vrelo je zaštićeno kao spomenik prirode od nacionalnog značaja Republike Srbije

Homoljska egzotika
Copyright Printscreen/ AgroTV Srbija

Prema jednoj legendi, u Homoljskim planinama se nalazi veliko blago na dnu zlatne pećine. Meštani ovog kraja za njim i dalje neumorno tragaju, a ljudi iz drugih krajeva Srbije su ga pronašli ovog leta sa desne strane Krupajske reke.


Printscreen/ AgroTV Srbija

Krupajsko vrelo nalazi se u istočnoj Srbiji, u podnožju planine Beljanice, između sela Milanovac i Krupaja. Od Požarevca je udaljeno 70, a od Beograda 155 kilometara. Nalazi se na visini od 220 metara i do njega se dolazi asfaltnim putem koji povezuje Krepoljin i Despotovac. Put do Krupajskog vrela vodi vas uskim stazama koje su okružene šumskim rastinjem i koje se spuštaju sve do vode. U zavisnosti od vremena i doba dana i godine, voda menja svoje boje, od tirkiznoplave do zelene.

Krupajsko vrelo je kraškog tipa, a temperatura vode u njemu je oko 10 stepeni. Dužina jezera je 40 metara, a širina 17. Ronioci su se vertikalno spustili do 123. metra, pa su horizontalno nastavili da se kreću još 98 metara. Prema njihovim rečima, tu se nalazi čitav lavirint podzemnih kanala, kao i polupotopljene pećine Želudac, Tobogan, Mala soba, Šest metara, Velika soba i Glava ovna, koje su izazov i za najiskusnije ronioce. Kada su ronioci 1998. godine istraživali Krupajsko vrelo korišćeno je uže koje je bilo vezano za njih, da se ne bi izgubili u nizu prolaza i tunela koji se nalaze pod vodom.

Krupajsko
Printscreen/ AgroTV Srbija

U neposrednoj blizini se nalazi termalni izvor “Toplik”, čija je temperatura vode 23°C. Kako bi bar malo zauzdao Krupaju, profesor hidrologije i akademik Miladin Pećinar je 1946. godine projektovao branu, a voda je preusmerena za rad vodenice, valjarice i vunovlačare. Na betonskoj česmi smeštenoj kod zgrade mlina, nalazi se pet metalnih cevi kroz koje protiče voda čija temperatura dostiže 26 stepena celzijusa. Pre izgradnje ove brane, voda je isticala iz pećine. Danas se vidi samo deo otvora pećine, a prvobitni izvor je potopljen.

O kakvoj prirodnoj lepoti je reč, delimično će vam dočarati naše fotografije.

 

 

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike