Naša i najbolja: Aleksandra Stanković, dobitnica svetske nagrade za najboljeg nastavnika

21.12.2020

19:30

0

"Roditeljima bih poručila da ako žele da im deca postanu dobri ljudi, potroše na decu duplo više vremena, a duplo manje novca, dok kolegama poručujem da veruju u sebe i svoje moći"

Naša i najbolja: Aleksandra Stanković, dobitnica svetske nagrade za najboljeg nastavnika
Copyright Promo/Aleksandra Stanković, Facebook

Aleksandra Stanković, nastavnica muzičke kulture u Osnovnoj školi „Vasa Pelagić“ u Beogradu, juče je dobila svetsko priznanje za svoj dugogodišnji rad – ona se nalazi u grupi od 100 najboljih nastavnika na svetu prema izboru AKS Global Teacher Award 2020.

Ovu vest saznali smo od njenog bivšeg učenika muzičara Jovana Pavlovića koji je takođe nedavno dobio veliku nagradu u Norveškoj i o kome smo već pisali. Nastavnica Aleksandra se odazvala našem pozivu da nam kaže kako je došlo do nominacije:

-Moj rad je neko prepoznao, pa su okolnosti htele da postanem deo grupe profesionalaca Edu Balkan, na čelu sa učiteljicom Željanom Radojičić Lukić, dobitnikom Global Teacher Award za 2019. godinu i ambasadorom prestižne svetske obrazovne organizacije Varkey, koji su me prepoznali kao potencijalnog dobitnika ove prestižne nagrade.

Promo/Aleksandra Stanković

Nastavnica napominje i svoje kolege sa Balkana koji su takođe poneli titulu „najbolji nastavnik“:

-Kao dobitnik nagrade „Najbolji nastavnik eks JU“ 2019.godine, ja sam u kontaktu sa ostalim dobitnicima iz zemalja Zapadnog Balkana, te su oni direktno učestvovali u mojoj nominaciji za AKS Global Teacher Award 2020. Zajedno sa mnom nagrade su dobili Sandra Grujevska iz Makedonije, Dejan Nemčić iz Hrvatske i Olivera Nedić iz BiH.

 

Pročitajte i ovo:

Od Aleksandre saznajemo da je nagrada ustanovljena u Indiji, koja je mnogo napredovala u obrazovanju, s obzirom da ima preko milijardu stanovnika. Logično, najveći broj nagrađenih nastavnika je iz Indiji a sam izbor je dugotrajan i rigorozan:

 

-Sam proces izbora najboljih nastavnika traje 4-6 meseci i obuhvata nekoliko eliminacionih nivoa, da bi se došlo do najboljih. Pored Indijaca, oko 100 nastavnika iz ostalih zemalja sveta dobija nagradu. Dokumentacija koja se šalje da bi se potvrdili svi navodi iz prijave obuhvata kompletnu radnu biografiju nastavnika, sa svim postojećim dokazima o aktivnostima koje su do sada postignute, a u mom slučaju, to je veliki broj koncerata koje sam održala sa svojim horovima, projekti koje sam realizovala, radovi koje sam objavila u stručnim časopisima, seminari koje sam vodila, naučni radovi koje sam predstavljala na akademskim skupovima.

Pitamo Aleksandru i kako ona doživljava ovu nagradu:

-Lično za mene nagrada predstavlja dokaz da je ono što radim dobro i kvalitetno, da je priznato u svetu jer, priznaćete, nekada naš rad bolje vide oni koji su fizički dalje od vas nego oni najbliži. Naravno da je ovakva nagrada i ogromna obaveza da se nastavi u istom pravcu jer dokle god se neko obrazuje i uči, on diše.

Promo/Aleksandra Stanković

Aleksandra Stanković već 32 godine radi u istoj školi, „Vasa Pelagić“, i, kako kaže, predaje najlepši predmet na svetu – muzičku kulturu:

-Kad sam birala šta da studiram, odabrala sam muziku koja bavljenjem pomaže da se poštuju različitosti,  slobodno iznosi svoj stav ma kakav bio, razvija sposobnost razmišljanja, logike, tolerancije, slobodno iskazivanje emocija, razvijanje samopouzdanja…

Njeni časovi nisu klasična predavanja:

-Sebi sam postavila cilj da učenicima permanentno pomažem da ostvare svoje ciljeve na načine koji njima odgovaraju. Slobodni su da na mojim časovima iznesu svoje mišljenje i stav, koji se ne mora slagati sa mojim, ali o čemu ćemo popričati svi zajedno na času. Naravno da se za tri decenije bavljenja nastavničkim poslom dolazi i do trenutaka kada se posumnja u izabrano zanimanja, nije sve med i mleko, ali takav trenutak traje vrlo kratko jer vas deca svojom iskrenošću, spontanošću i ljubavlju začas vrate na to da radite najlepši posao na svetu. Često ponavljam da se deca rode iskrena i neiskvarena, mi odrasli smo ti koji od njih napravimo ovakve ili onakve ljude. Bavljenje decom je najveći benefit koje mi odrasli imamo.

Aleksandra je neko ko živi za školu i učenike i koja se daje maksimalno:

-Zahvalna sam generacijama učenika i njihovim roditeljima koji su me oblikovali kao nastavnika, svojoj deci koja su mi pružala nesebičnu podršku i radovala se sa mnom za svaki novi uspeh jer su shvatili koja je moja misija. Nagradu sam posvetila svim nastavnicima muzike u Srbiji za neprestanu borbu u vraćanju muzike na mesto koje joj pripada.

A muzika kod nas nije na pravom mestu, primećuje naša sagovornica:

Pročitajte i ovo:

 

-Muzika je u našoj zemlji nekako skrajnuta u obrazovnom sistemu. Sukcesivno se smanjuje broj časova u nastavi, a ansambli kao što su horovi i orkestri opstaju samo na osnovu našeg entuzijazma. Koliko god objašnjavali da je horsko pevanje lekovito u svakom smislu, ne nalazimo na razumevanje sistema i zbog toga sam osnovala jedino strukovno Udruženje nastavnika muzičke kulture Srbije. Osnovali smo se 2017. godine iz ogromne želje da pomognemo našoj deci, našoj budućnosti, da ih pravilno usmeravamo različitim muzičkim aktivnostima, a time im omogućimo da se formiraju u zrele osobe, spremne da nauče da razmišljaju i iskažu svoj stav, a ta ista deca će sutra biti stubovi našeg društva, bez obzira čime se bavili u životu.

Promo/Aleksandra Stanković

Udruženje iza sebe ima realizovanih nekoliko velikih projekata:

-Jedan od njih je „Beograd peva“ gde je 300 mališana iz šest beogradskih osnovnih škola činilo jedinstven hor i nastupalo sa poznatim pevačima, a koje je prepoznao Sekretarijat za kulturu grada Beograda. Skrenuli smo pažnju tim projektom da „mali“ horovi u školama ne postoje jer nisu finansirani, a to je uzrast kojem je najpotrebnije profesionalno vođenje nastave muzike. Takođe sam jako ponosna na projekat u kome je učestvovao hor od 800 dece iz 20 gradova Srbije, te su zajedno nastupali, a Ministarstvo kulture Republike Srbije delimično finansiralo. Zamislite hor od 800 dece koji pevaju kao jedan!

U planu je još jedan veliki projekat:

-Trenutno je u pripremi projekat „Deca-Srbiji“ gde srpska deca iz dijaspore i regiona spremaju pesmu o važnosti negovanja srpskog jezika, a spot će izaći na Savindan 2021.godine, uz pomoć Ministarstva spoljnih poslova, Uprave za saradnju sa dijasporom i Srbima u regionu.

Od nastavnice Aleksandre saznajemo i o grupi Edu Balkan, za koju, moramo priznati da nismo znali a koja čini velike stvari u školskom sistemu:

-Od marta meseca kada je krenula pandemija i zatvaranje škola zbog virusa Kovid 19, ujedinili smo oko 30000 nastavnika šest država bivše Jugoslavije, osnažili smo nastavnike da jedan drugom budu oslonac pomoću deljenja autorskih digitalnih materijala za časove svih predmeta. Trenutno je u našoj grupi oko 4000 digitalnih časova, na šta sam posebno ponosna. Otišli smo još jedan korak dalje, pa jednom sedmično organizujemo Zum sastanke u kojima okupljamo nastavnike, roditelje, učenike i studente Zapadnog Balkana, na kojima razgovaramo o problemima sa kojima se susrećemo svi. Nazvali smo ih Balkanska zbornica, Balkanski roditeljski sastanak, Balkanska učionica i Balkanski amfiteatar.

Nastavnica Aleksandra već ima nove planove u glavi:

-Projekata ima, ideja ima, radim na njima, a moja najveća misija je da spojim nastavnike muzike Zapadnog Balkana kako bi  jedna velika manifestacija ugledala svetlost dana i postala tradicionalna. Želja mi je da se u svakoj državi sprema hor koji će pevati po dve pesme svih država Balkana, a nakon toga da se organizuju koncerti u glavnim gradovima sa učesnicima iz svih šest zemalja. Stupila sam u kontakt do sada sa makedonskim, crnogorskim, BiH i hrvatskim savetnicima za muzičku kulturu, trenutno čekam kontakt slovenačkog, pa da krenemo u realizaciju.

Promo/Aleksandra Stanković

Najbolja nastavnica iz Srbije ima poruku za đake, roditelje i kolege:

-Poruka koju bih ovim putem uputila svim učenicima u Srbiji je da ne beže od svojih obaveza već da se sa njima „pogledaju u oči“, da ulažu sebe u svoje obrazovanje, da budu radoznali u svojim nastavnim avanturama i da rade na sebi čitav život. Jedino obrazovan čovek je slobodan čovek. Roditeljima bih poručila da ako žele da im deca postanu dobri ljudi, potroše na decu duplo više vremena, a duplo manje novca, dok kolegama poručujem da veruju u sebe i svoje moći jer je zanimanje nastavnik najlepše na svetu.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike