Golden Gejt, zlatni most narandžaste boje

04.03.2021

13:30 >> 12:05

0

Naziv Golden duguje zalivu u kojem se nalazi, a ne svojoj boji

Golden Gejt, zlatni most narandžaste boje
Copyright Profimedia

Nedavno je u kvizu „Potera“ na kanalu RTS-a postavljeno pitanje: Koje je boje most Golden Gejt u San Francisku? Trik pitanje, jer po nazivu bi moglo da se zaključi da je reč o zlatnoj boji.

Takmičar je rekao da je crvene, što je naknadno prihvaćeno kao tačan odgovor, iako je zvanično to narandžasta boja. U pitanju su nijanse, što bi rekao Đorđe Balašević.

Građani San Franciska su proslavili otvaranje mosta Golden Gejt Danom pešaka 27. maja 1937. godine. Tog dana most je prešlo čak 200.000 ljudi. Oni su se takmičili u tome ko će prvi da ga pretrči ili da gurajući kolica sa bebom pređe most.

U vreme otvaranja, Golden Gejt je bio najduži i najviši viseći most na svetu, sa glavnim rasponom od 1.280 metara i visinom od 227 metara.

Američka mornarica želela je da most bude u plavim i žutim prugama, kako bi se povećala njegova vidljivost. Ali kada je čelik stigao u San Francisko, premazan je, radi zaštite, jednom vrstom crvene boje, posle čega je arhitekta zaključio da je boja dobro vidljiva i ugodnija oku.

Ta prvobitna boja, na bazi olova, kojom se most štitio od korozije, na njemu je bila 30 godina. Kada se saznalo koliko je olovo štetno za ljude i životnu sredinu, počelo je njeno uklanjanje 1965. godine, a završeno je 1995. Danas se koristi boja na bazi cinka.

Profimedia

Na sajtu goldengatebridge.org može se videti tačna nijansa narandžaste boje koja se koristi za farbanje ovog mosta.

A most, koji je projektovao Džosef Štraus 1917. godine, naziv „Golden“ duguje zalivu u kojem se nalazi, a ne svojoj boji.

Tokom izgradnje, bila je okačena zaštitna mreža ispod mosta, koja se pokazala kao neprocenjiva mera predostrožnosti, jer je spasla živote 19 ljudi. Oni su postali poznati kao članovi „kluba na pola puta do pakla“. Uprkos svim merama bezbednosti, 11 muškaraca je izgubilo život tokom izgradnje mosta.

A farbanje ovog mosta nikad ne prestaje. On je toliko veliki da kada se završi farbanje na jednom njegovom kraju, na drugom je boja već izbledela, i sve kreće iz početka. Ali zašto je izabrana baš narandžasta boja?

Profimedia

Za to postoji nekoliko razloga. Most se nalazi u zalivu u kojem je gusta magla česta pojava, a ujedno je to mesto u čijoj blizini, sa aerodroma u San Francisku, poleću helikopteri i avioni. Upravo ta nijansa narandžaste boje najbolje ističe most u magli i čini ga vidljivim.

Građani San Franciska su 50-godišnjicu mosta proslavili 24. maja 1987. godine šetnjom. Procenjuje se da je u jednom momentu na mostu bilo 300.000 osoba, zbijenih poput sardina, kada je most počeo da se ljulja pod težinom ljudi. Most je odmah zatvoren, kako bi se sprečilo da još 600.000 ljudi stupi na most. Nakon toga su inženjeri rekli da nije bilo opasnosti od rušenja mosta jer je on sagrađen tako da može da se savija.

Pročitajte i ovo:

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike