Nemački državni sekretar za Evropu o non-pejperu koji je izazvao buru: Crtanje granica na Zapadnom Balkanu je opasan put

16.04.2021

09:40 >> 09:50

0

Nemački državni sekretar se tako pridružio zvaničnom stavu EU da na Zapadnom Balkanu treba raditi na regionalnom pomirenju i saradnji, a ne na menjaju grani

Nemački državni sekretar za Evropu o non-pejperu koji je izazvao buru: Crtanje granica na Zapadnom Balkanu  je opasan put
Copyright Profimedia

Nemački državni sekretar za Evropu Mihael Rot izjavio je danas da je budućnost zemalja na Zapadnom Balkanu jedino u multikulturalnim i multireligijskim društvima, dok je crtanje novih granica opasan put.

– Regionalno pomirenje i saradnja su ključ za mir, demokratiju i prosperitet. Crtanje novih garanica je opasan put – poručio je Rot danas sa svog tviter-naloga.

Nemački državni sekretar se tako pridružio zvaničnom stavu EU da na Zapadnom Balkanu treba raditi na regionalnom pomirenju i saradnji, a ne na menjaju granica.

On je tako reagovao na navodni predlog slovenačkog premijera Janeza Janše, budućeg predsedavajućeg EU, o novom prekrajanju granica na Zapadnom Balkanu, kao rešenju problema u regionu.

U nezvaničnom diplomatskom dokumentu, takozvanom non-pejperu, koji je podigao prašinu u regionu, navedene su ideje o novim podelama na teritoriji bivše Jugoslavije – komadanje Bosne i Hercegovine, pristupanje Republike Srpske Srbiji i ujedinjenje Kosova s ​​Albanijom, piše slovenački portal „Necenzurisano“, koji je objavio taj dokument.

1. Ujedinjenje Kosova i Albanije

“Na Kosovu 95 odsto stanovništva želi da se ujedini s izvornom albanskom nacijom. Slična je situacija i u Albaniji. Granica između Albanije (članice NATO-a) i Kosova praktično ne postoji. Srpski deo Kosova dobio bi poseban status – po uzoru na Južni Tirol”, navodi se u dokumentu. To je autonomna pokrajina u severnoj Italiji, gde većina stanovništva govori nemački.

2. Pripajanje Srbiji dela teritorije Republike Srpske

“Srpsko nacionalno pitanje može se u velikoj meri rešiti pripajanjem dela Republike Srpske Srbiji. U ovom slučaju, Srbija je spremna da pristane na ujedinjenje Kosova i Albanije”, navodi se u dokumentu.

3. Spajanje većine hrvatskih kantona u BiH s Hrvatskom

“Hrvatsko nacionalno pitanje može se rešiti spajanjem većine hrvatskih kantona u BiH s Hrvatskom ili davanjem posebnog statusa hrvatskom delu BiH (po uzoru na Južni Tirol).”

4. Bošnjacima nezavisna funkcionalna država

 

“To bi Bošnjacima dalo nezavisnu funkcionalnu državu i preuzeli bi punu odgovornost za nju. Na referendumu bi ljudi odlučivali da li će se pridružiti EU ili budućnosti izvan EU (sledeći primer Turske). Zasada velika većina Bošnjaka u perspektivi podržava EU, a u naglom porastu turskog uticaja i radikalnog islama, situacija bi se mogla drastično pogoršati u sledećoj deceniji.”

Prema informacijama slovenačkog portala, dokument „Zapadni Balkan – put napred“ kabinet predsednika Evropskog saveta Šarla Mišela primio je u februaru. Međutim, to nije službeno potvrđeno. Portal navodi i da se u briselskim diplomatskim krugovima o „non-pejperu“ govori kao o slovenačkom dokumentu, jer je navodno Janšin kabinet učestvovao u njegovom slanju na razne adrese.

Pročitajte još

Kako se navodi, ipak nije reč o zvaničnom stavu Slovenije, već  o jednom od neformalnih predloga za moguće rešenje pitanja koja se tiču ​​zemalja bivše Jugoslavije, prenosi portal Kliks.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike