Stručnjaci preporučuju kada biste smeli i kad nikako ne smete da uzimate jogurt i druge mlečne proizvode

28.04.2022

04:22

0

Koliko god bili super za zdravlje, nekad i nisu baš super

Stručnjaci preporučuju kada biste smeli i kad nikako ne smete da uzimate jogurt i druge mlečne proizvode
mae-mu-ru4jyDiLHsI-unsplash - Copyright Unsplash

Koliko su mlečni proizvodi važni za funkcionisanje našeg organizma, dobro je poznato. Ali koliko god imali pozitivna dejstva na naše telo, jogurt i neke mlečne prerađevine ne bi trebalo nikako uzimati u određenim situacijama.

Fermentisani mlečni proizvodi imaju višestruku korist po zdravlje – normalizuju rad probavnog sistema, smanjuju rizik od razvoja srčanih i vaskularnih bolesti, štite creva od parazita itd. jer su bogati proteinima, kalcijumom (koji jača koštano tkivo) i bifidobakterijama. Bifidobakterije se vezuju za zid creva i grade prirodnu barijeru, sprečavajući vezivanje štetnih agenasa, piše magazinnovosti.rs.

Ali da bi vaš organizam zaista imao koristi, morate znati kada bi bilo najpoželjnije konzumirati ih i kada ne bi.

Unsplash
 

Upravo ove namirnice predstavljaju glavni izvor amino-kiselina i proteina neophodnih za efikasno funkcionisanje organizma. Za razliku od mleka, telo ih apsorbuje mnogo brže jer su njihovi proteinski lanci mnogo kraći. Međutim, koliko će zaista biti korisne po vaš organizam zavisi i od vremena kada ih konzumirate, tvrde stručnjaci.

Kiseli mlečni proizvodi normalizuju crevnu mikrofloru zahvaljujući takozvanim bifidobakterijama, kojima su prilično bogati. Ove bakterije nazivamo i probioticima. Da biste dobili maksimalnu korist od bifidobakterija, veoma je važno da fermentisane mlečne proizvode uzimate na prazan stomak, ističu nutricionisti.

Pixabay
 

Nutricionisti preporučuju da jogurt i sve ostale fermentisane mleče proizvode uzimate minimum sat i po nakon jela.

Iako nutricionisti savetuju da nije poželjno jesti bilo šta najmanje dva sata pre spavanja, a kako se ne bi opteretio organizam, fermentisani mlečni proizvodi spadaju u onu malobrojnu grupu namirnica koje možete konzumirati tokom večernjih sati, a da ne poremetite i narušite kvalitet sna.

Unsplash
 

Dakle, pavlaku, kefir, svež sir, kiselo mleko i jogurt mogu se naći na vašem meniju za večeru.

Mnogi stručnjaci smatraju da bi ove namirnice trebalo da konzumirate dve nedelje u kontinuitetu kako bi vam se poboljšao rad creva.

Dnevno se preporučuje da unesete:

  • 1-2 čaše kefira, jogurta i kiselog mleka
  • 100 g svežeg sira, pavlake (2,5 odsto masti)

Bonus video:

 

 

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: 24sedam

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike