Sladak život: Striptiz u rimskoj kafani izazvao nacionalni skandal i hapšenja, ali i kumovao frazi "dolce vita"
Kako je nastao sinonim za italijanski način života pun uživanja, pesme i igre
Sigurno ste čuli za frazu “La Dolce Vita”, ali da li znate njenu pravu priču i kako je “Sladak život” postao simbol Italije? Ova sintagma, koja označava uživanje u životu, hedonizam i bezbrižnost, potiče od događaja koji je zauvek promenio društveni život Rima.
Istorijski trenutak
Davnog 5. novembra 1958. godine, grofica Olgina di Ribilant proslavljala je svoj 25. rođendan u restoranu “Rugantino” na Trastevereu u Rimu. Proslava je privukla mnoge poznate ličnosti iz različitih društvenih krugova. Sve je teklo po planu, dok se nije pojavila nepozvana gošća, trbušna plesačica Aja Nana, koja je svojim plesom zauvek promenila način zabavljanja u Rimu.
Sudbonosna proslava
Ajša Nana, glumica i trbuša plesačica rođena u Libanu, jermenskog porekla i turske nacionalnosti, ušla je u restoran i započela svoj senzualni ples. Ponesena muzikom rimskog orkestra, Ajša je počela da skida cipele i garderobu, ostavljajući se samo u crnim, čipkanim gaćicama.
Muškarci u publici, očarani njenim seksi plesom, počeli su da skidaju sakoe i bacaju ih na pod. Ovaj "striptiz" trajao je dobrih 35 minuta i zabeležen je foto-aparatima prisutnih novinara.
Medijska pažnja i popularnost
Iako je policija uspela da uništi većinu fotografija, jer su bile dokaz bludne i nemoralne večeri, jedan snimatelj, Tacio Sekijaroli, uspeo je da obelodani scenu koju je neprimetno fotografisao. Upravo to je trenutak kada je fraza “La Dolce Vita” zaživela! Ovaj događaj privukao je ogromnu medijsku pažnju i označio početak nove ere za Rim. Grad je postao "glavni grad sveta", a “La Dolce Vita” postala sinonim za uživanje i raskoš.
Posledice "nedoličnog" događaja
Ajša Nana je uhapšena zbog nedoličnog ponašanja na javnom mestu i osuđena na dve godine zatvora. Nakon toga, ostala je da živi u Rimu kao supruga Serda Pastorea i preminula je 29. januara 2014. Restoran “Rugantino” je privremeno zatvoren, a vlasnik je morao da plati kaznu. Na mestu gde se nekada nalazio restoran, danas je banka, ali tabla podseća na događaj koji je otpočeo “La Dolce Vita”.
Rim je, zahvaljujući ovom događaju, postao simbol raskoši i hedonizma, a fraza “La Dolce Vita” ostala je večni sinonim za italijanski način života pun uživanja, pesme i igre. Ovaj događaj iz 1958. godine zauvek je promenio društveni pejzaž Rima i uveo novu eru uživanja i ekstravagancije ali i inspirisao čuvenog reditelja Federika Felinija za scenu orgija u kultnom ostvarenju "La dolce vita".
BONUS VIDEO:
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari