Prva memorijalna soba heroine Milunke Savić u Jošaničkoj banji
Spomen kompleks je sada dostojan srpske Jovanke Orleanke
Prva memorijalna soba heroine Prvog svetskog rata Milunke Savić biće otvorena 9. oktobra 2020. godine u Jošaničkoj banji, a u njoj će se ubuduće nalaziti stalna interaktivna izložbena postavka, najavili su iz Centra za kulturu „Gradac“ iz Raške.
Na tom mestu je 1995. godine podignut Spomen kompleks Milunke Savić, ali je nedugo posle izgradnje memorijala objekat zaboravljen i počeo je da propada. Dvadeset godina kasnije, ovaj prostor je postao ruina do te mere da se nije moglo ni govoriti o useljavanju izložbe.
– Ponosan sam na sve koji su doprineli da se Spomen kompleks obnovi i da interaktivna stalna postavka zaživi na mestu odakle je Milunka Savić krenula prvo u Balkanske, a potom i u Veliki rat. Najveći izazov je bio kako da u ovom, relativno malom prostoru, uklopimo umetničko-dokumentarnu celinu, a da ona bude dostojna lika i dela velike Milunke. Hvala „Artebeat“ timu, vajarima, producentima, koautorima Dejanu Koturanoviću i Danijeli Matović na divnoj saradnji i podršci, rekao je autor sadašnje stalne postavke Dušan Jovović.
Izložbena postavka je sastavljena iz tri segmenta – centralno mesto izložbe zauzima interaktivni mozaik koji čine brojne fotografije najodlikovanije srpske heroine i autentični filmovi iz Velikog rata, koje pomoću tablet računara pokreće specijalno kreirana aplikacija.
Drugi segment su dva improvizovana vojna rova – srpski i austrougarski, kojima se posetiocu dočaravaju uslovi u kojima je Milunka ratovala. Posetioci će ovde moći da vide vojnike, vojne uniforme, zastave i oružje. Treći deo postavke predstavlja izložba predmeta iz perioda Prvog svetskog rata, fotografije, dokumenta i naslovnice francuskog dnevnog lista „Le Petit Journal“.
U okviru Memorijalnog kompleksa postavljene su i dve spomen-ploče sa imenima učesnika Balkanskih i Velikog rata iz rodnog kraja Milunke Savić (Jošanička banja i Kovači), koji se sa bojnog polja nisu vratili svojim kućama.
Milunka Savić rođena je u Koprivnici 28. juna 1892. godine. Bila je srpska heroina Balkanskih ratova, u kojima se borila preobučena u muškarca, Prvog svetskog rata, narednik u Drugom puku srpske vojske „Knjaz Mihailo“, žena sa najviše odlikovanja u istoriji ratovanja. Ranjavana je u borbama devet puta. Zbog neizmerne hrabrosti Francuzi su je prozvali „srpska Jovanka Orleanka“. Umrla je u Beogradu 5. oktobra 1973.
Rukovodilac projekta je Dejan Koturanović, direktor Centra za kulturu „Gradac“ iz Raške, autor je doktor Dušan Jovović – multimedijalni umetnik iz Beograda, a koautorka Danijela Matović, istoričar umetnosti i organizator muzejskih aktivnosti u pomenutom Centru za kulturu.
Kompletna rekonstrukcija Spomen kompleksa i stalna interaktivna izložba su urađene sredstvima Ministarstva kulture i informisanja i donacijama Opštine Raška.
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari