Nova žarišta u Srbiji, u evropskim gradovima razmatraju ponovni karantin

14.10.2020

17:45 >> 12:43

0

Broj zaraženih širom Evrope drastično raste, a sa novim talasom epidemije koronavirusa, pojedine evropske zemlje ponovo uvode neke mere

Nova žarišta u Srbiji, u evropskim gradovima razmatraju ponovni karantin
Copyright Tanjug/AP Photo/Manu Fernandez

U Srbiji su za poslednja 24 sata registrovane 73 osobe pozitivne na virus korona, a na bolničkom lečenju trenutno je 281 pacijent. Prema rečima ministra zdravlja Zlatibora Lončara, postoje mesta gde se povećava broj zaraženih.

-To nam zadaje problem i želimo da to rešimo u startu. Apelujem na sve lokalne krizne štabove da istog momenta zasedaju i donose odgovarajuće mere, rekao je ministar.

On je naveo da se povećava broj zarazenih u Beogradu, ali i Nišu, Kraljevu, Trsteniku, Vranju.

“Nije to alarmantno, ali je za upozorenje”, zaključio je on.

Broj zaraženih širom Evrope drastično raste, a sa novim talasom epidemije koronavirusa, pojedine evropske zemlje ponovo uvode neke mere.

Tanjug/AP Photo/Manu Fernandez

Madrid je prva evropska prestonica koja će se opet zatvoriti, radi sprečavanja širenja koronavirusa. Zbog povećanog broja slučajeva, Madrid i još devet okolnih opština ući će u karantin, a biće dozvoljeno samo putovanje radi posla, škole, posete doktoru ili kupovine. Skratiće se i rad barova i kafića sa jedan sat posle ponoći na 23 sata, prenosi Rojters. Madrid je sa 859 zaraženih korona virusom na 100.000 stanovnika glavno žarište Evrope. Madridska regionalna vlada uložila je žalbu na odluku o delimičnoj blokadi španske prestonice nekoliko sati pre roka za uvođenje novih restriktivnih mera, koje treba da stupe na snagu večeras.

Britanski ministar zdravlja Met Henkok izjavio je da su uvedena nova ograničenja na širem području Engleske, uključujući i Liverpul, kako bi se zaustavio rast broja slučajeva Kovida-19. Nova ograničenja uvedena su za Liverpul, Vorington, Hartlpul i Midlsboro. On je dodao da razume zabrinutost vlasnika pabova i restorana u Engleskoj, Škotskoj i Velsu, koji su se našli na udaru ograničavanjem rada do 22 časa, a u cilju smanjenja drugog talasa slučajeva korona virusa. Broj novozaraženih od korona virusa u Velikoj Britaniji svakodnevno se udvostručuje, a trećina stanovništva u toj zemlji je u potpunoj izolaciji. Trenutna strategija borbe protiv korona virusa razlikuje se u odnosu na prvi talas epidemije, te za sada nema potpunog zatvaranja, ali je sve oštrija politika nošenja maski.

Ministar zdravlja Austrije Rudolf Anšober rekao je da se u toj zemlji epidemiološka situacija stabilizuje, iako je broj novozaraženih na jako visokom nivou. U poslednja 24 sata registrovana su 688 nova slučaja zaraze korona virusom. Beč prednjači sa 266 po broju novozaraženih, a sledi Donja Austrija sa 103. Rast, ipak, nije zabrinjavajuć kao u Italiji, Švajcarskoj i Nemačkoj.

Tanjug/AP Photo/Francisco Seco

Nemačka je proglasila Belgiju i Island, kao i više regiona u još devet evropskih zemalja područjem visokog rizika izloženosti korona virusu. Na listi objavljenoj u sredu, Institut za infektivne bolesti Robert Koh proglasio je čitavu Francusku izuzev regiona Gran Est zonom rizika, kao i Vels i Severnu Irsku. Rizične zone proglašene su i u Estoniji, Irskoj, Litvaniji, Rumuniji, Sloveniji, Mađarskoj i Hrvatskoj, a na osnovu procene o zaraženosti više od 50 ljudi na 100.000 stanovnika. Svi koji dolaze iz rizičnih područja moraće da budu u kućnom karantinu najmanje pet dana. Ovaj karantin mogu da izbegnu samo ukoliko imaju negativan korona test. Takođe, svi koji ulaze u zemlju u obavezi su da se testiraju i to najkasnije 10 dana od dana povratka u zemlju.

Crni bilans COVID-19 u Belgiji, jednoj od pandemijom najteže pogođenih evropskih zemalja, premašio je 10.000. Cela Belgija je zbog drastičnog porasta novozaraženih koronavirusom prošle nedelje svrstana u “crvenu” zonu na EU covid-19 mapi uz upozorenja na trend visokog rizika od zaraze. I dok su 1. oktobra restriktivne mere umanjene u toj zemlji, te Belgijanci više nisu u obavezi da nose zaštitne maske svuda, vlasti Brisela uvele su strože mere od onih koje važe na nacionalnom nivou. U svih 19 briselskih komuna građani će napolju uvek morati da imaju zaštitnu masku pri ruci, koju će morati da nose kada se nađu u većoj grupi odnosno na prometnim ulicama. Radno vreme barova je skraćeno je na 23 časa, zabranjeno je okupljanje više od 10 osoba između 23:00 i 06:00, sve prodavnice hrane i pića moraju biti zatvorene do 22 časa, a zabranjena je i konzumacija hrane na gradskim pijacama.

U susednoj Hrvatskoj, u poslednja 24 sata registrovano je 333 novozaraženih osoba korona virusom i sedam preminulih pacijenata. U Crnoj Gori zbog porasta slučajeva koronavirusa uvela je policijski sat od ponedeljka, 28. septembra, pa do 12. oktobra u tri grada, Nikšiću, Beranama i Andrijevici, gde će biti zabranjeno napuštanje domova od 22 sata do pet sati ujutro, a zabranjen će biti i rad ugostiteljskih objekata i kućne posete. Prema odluci crnogorskog Nacionalnog koordinacionog tela, u Rožajama će od 28. septembra biti zabranjen rad ugostiteljskih objekata i kućne posete. U Kotoru, Budvi, Podgorici i Pljevljima će do 12. oktobra ugostiteljski objekti moći raditi do 22 sata. Za stolovima će moći da sede najviše dve osobe, dok će obavezan razmak između stolica biti jedan metar. U ostalim crnogorskim opštinama primenjivaće se epidemiološke mere koje su i do sada bile na snazi.

U Sloveniji je u poslednja 24 časa potvrđeno još 238 zaraženih virusom korona, a slovenačka Vlada najavljuje da je moguće pooštravanje mera ako epidemiološko stanje ubrzo ne bude poboljšano. Najviše novozaraženih je u Ljubljani, zatim u Mariboru i u Murskoj Soboti. Kako je najavljeno, ponovo bi mogla da bude uvedena zabrana kretanja van opštine prebivališta ili unutar regije, kao što je to bilo na proleće.

Francuska vlada spremna je da od ponedeljka u Parizu izda maksimalno upozorenje na Kovid-19, saopštio je ministar zdravlja Olivier Veran. Ovaj potez najverovatnije će dovesti do zatvaranja kafića i restorana i do pooštravanja drugih restrikcija na javni život. Šire područje Pariza sada ispunjava sva tri kriterijuma vlade za izdavanje najvišeg stepena upozorenja na korona virus. U poslednja 24 sata stopa zaraženosti u prestonici Francuske premašila je 250 slučajeva na 100.000 stanovnika. Vlada je prošlog ponedeljka naredila zatvaranje kafića i restorana u Marselju na dve nedelje, što je dovelo do organizovanja protesta. Ugostitelji u Parizu i njihovi zaposleni izašli su danas ispred svojih restorana noseći crne trake oko ruke i udarajući u lonce i šerpe, pozivajući francusku vladu da ne pooštrava ograničenja. Francuska je danas prijavila 13.970 novih slučajeva korona virusa, što je blizu prošlonedeljnog rekordnog dnevnog bilansa. U protekla 24 sata stopa zaraze korona virusom premašila je 250 slučajeva na 100.000 stanovnika.

Tanjug/AP Photo/Luca Bruno

Zaštitne maske obavezne će biti da se nose na ulicama Rima. Italija je u četvrtak registrovala više od 2.000 novih slučajeva što je najveći broj od aprila. U pojedinim regijama Italije ove pooštrene mere su već na snazi. Dok nije uvedeno obavezno nošenje maski i na otvorenom, one su bile obavezne u zatvorenim javnim prostorima, kao što su prodavnice i bioskopi.

U Mađarskoj je broj zaraženih skočio na 28.631. Najviše obolelih je u regionu Budimpešte, ali i Fejera i Čongrada. Mađarske granice ostaće zatvorene do kraja oktobra kako bi se sprečilo dalje širenje korona virusa, saopšteno je iz kabineta mađarskog premijer Viktora Orbana. Mađarska je zabranila ulazak stranaca još 1. septembra i donela odluku da svi Mađari koji se vraćaju iz inistranstva moraju da idu u karantin.

U Grčkoj je 1. oktobra registrovano 411 novih slučajeva korona virusa od kojih je 26 otkriveno na ulasku u tu zemlju. Do 12. oktobra uvedena su ograničenja za kopnene granice iz preventivnih razloga. Odluka predviđa privremeno ograničenje ulaska u zemlju za sve državljane trećih zemalja sa bilo koje tačke ulaska u zemlju i na bilo koji način, uključujući vazdušne, pomorske, železničke i drumske veze. Zbog pogoršane epidemiološke situacije grčke vlasti su uvele specijalne restriktivne mere za ostrvo Kitnos kod Atike kako bi se suzbilo širenje korona virusa.

Poljska je prijavila novih rekordnih 2.292 slučajeva zaraze. Ovo je prvi put da je dnevni broj novozaraženih prešao 2.000 u toj zemlji. Prijavljeno je i 27 smrtnih slučajeva, čime je ukupan broj preminulih skočio na 2.570.

Rusija je takođe oborila neslavan rekord. Naime, prijavljenih 9.412 slučajeva najveći je broj od 23. maja, čime se ukupna cifra popela na 1.194.643. U Moskvi je za samo jedan dan registrovano 2.704 novih obolelih. Ukupan broj preminulih u toj zemlji je 21.077.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike