Zašto u privatnim laboratorijama ne može da se radi PCR na koronavirus?

25.03.2021

15:33 >> 18:38

0

Mirjana Sarkić iz Asocijacije privatnih laboratorija kaže  da građane interesuje koliki je njihov nivo antitela, pogotovo posle vakcinacije

Zašto u privatnim laboratorijama ne može da se radi PCR na koronavirus?
Copyright Profimedia

Mirjana Sarkić iz Asocijacije privatnih laboratorija kaže  da građane interesuje koliki je njihov nivo antitela, pogotovo posle vakcinacije. Napominje da, iako privatne laboratorije PCR testove rade duže od 20 godina na sve patogene, nisu dobili i mogućnost da rade za SARS-KoV-2.

– Možda je utisak da su veći redovi zbog poštovanja distance, ali mi se trudimo da brzo pružimo uslugu. Kada obrađujemo analize važno je da se cela ekipa mobiliše, cela ekipa radi do dva posle ponoći, radimo 24 sata i to se oseća – navodi Sarkićeva za RTS.

Osoblje je, navodi, uvek potrebno, i biće potrebno i u budućnosti.

– Privatne laboratorije postoje više od 25 godina. Mi smo odavno stekli svoje mesto i kod lekara i kod pacijenata. Brzo obrađujemo analize i trudimo se da reagujemo brzo na sve zahteve lekara. Pandemija je donela porast određenih analiza – kaže Sarkićeva.

Navodi da građane interesuje koji je nivo antitela na kovid, pogotovo posle vakcinacije.

– Ima čak i pacijenata koji to žele i da prate. Mi kažemo da nije potrebno, ali to su njihove želje – istakla je Sarkićeva.

Povećane kontrole od početka pandemije

Sada se često traži i D-dimer analiza.

– Privatne laboratorije koriste uvozne reagense stranih firmi koji se bave proizvodnjom. IgG anitela na spajk protein se sada najviše prati – istakla je Sarkićeva.

Navodi da ako su u dve laboratorije analize rađene istom metodom, sa istim reagensima, trebalo bi da budu uporedive.

Privatne laboratorije, dodaje, registruje Ministarstvo zdravlja.

Tanjug/Laurent Gillieron/Keystone via AP

– Otkad je počela pandemija mi imamo povećane kontrole. Mi moramo da podnesemo zahteve da možemo da radimo antitela na kovid. To nije bilo uobičajeno ranije. Otkad je počela panedmija mi moramo da tražimo dozvolu od ministarstva, kao i za antigenske testove. Moramo da tražimo dozvolu i mogu da ih dobiju samo mikrobiološke laboratorije – ukazuje Sarkićeva.

Pročitajte još:

Najvažnije pouzdano uzimanje brisa

Tražili su, navodi, da rade i PCR testiranje, ali je nisu dobili.

– Uz obrazloženje da PCR testiranje mogu da rade samo laboratorije u javnoj svojini. Sada bih htela da naglasim da se PCR u privatnim laboratorijama radi više od 20 godina. Mi radimo i dalje PCR za sve druge patogene, samo ne smemo za SARS – naglasila je Sarkićeva.

Na sastanku sa ministrom su, kaže, dobili obećanje da će dobiti dozvole.

Tanjug/Tara Radovanović

– Imate mala mesta gde imate biohemijsku laboratoriju, i njima je stavljena zabrana za antigenski test. Privatne laboratorije ne smeju zvanično da rade PCR Možda za internu upotrebu neko može da se snađe za zaposlene, ali ne smeju da izdaju nikakve rezultate – navodi Sarkićeva.

Traže, ističe, da im dozvole rad bez ograničenja.

– Jer su to jednostavni testovi koji bi trebalo da budu dostupni građanima. Najvažniji trenutak je pouzdano uzimanje brisa. Treba svaka laboratorija da napravi izbor najboljeg testa. Svaka laboratorija se odluči za određene testove. Najvažnije je da budu pouzdani. Ne mora da znači da je cena presudna. Uvek treba koristiti proverene testove – zaključila je Sarkićeva.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike