Neustrašivi poručnik Božidar Žugić: Nije priznavao čin predaje bez borbe, zato je izvadio pištolj i ubio dva komandanta (VIDEO)

13.04.2021

21:04 >> 21:38

0

Danas se navršava se 80 godina od velikog herojskog dela oficira Kraljevine Jugoslavije poručnika Božidara Žugića

Neustrašivi poručnik Božidar Žugić: Nije priznavao čin predaje bez borbe, zato je izvadio pištolj i ubio dva komandanta (VIDEO)
Copyright Foto: In4s.net

Junak kojeg mnogi smatraju “prvom ustaničkom puškom” u Srbiji i Jugoslaviji, poručnik Božidar Žugić, sprečio je zvaničnu predaju i kaznio oba komandanta, odbranio čast naroda i vojske, a konkretno usmrtivši agresorskog komandanta protivniku naneo vojnički, moralni poraz tog dana svesno samožrtvovajući se.

Danas se navršava se 80 godina od velikog herojskog dela oficira Kraljevine Jugoslavije poručnika Božidara Žugića, čiji moral nije poznavao predaju kao opciju već samo borbu za odbranu svoje zemlje, naroda i vojničke časti.

Tokom prvih kopnenih najezdi fašističkog agresora, u aprilskom ratu, poručnik Žugić se našao u desetom pešadijskom puku u Bačkoj i vodio žestoke borbe zajedno sa svojim saborcima vojnicima Kraljevine Jugoslavije protiv surovog neprijatelja, piše In4s.

Foto: In4s.net

Dana 13. aprila nakon sedam dana herojskog opiranja neprijatelju u vazhuhu, na kopnu i vodi, naša avijacija i mornarica delom bile su neutralisane od nadmoćnog i tada ohrabrenog neprijatelja. Agresor vrši tada pojačane napade pešadijskim i oklopno mehanizovanim jedinicama. Hortijevske fašističke formacije izvršile su invaziju sa severa naše zemlje i susrele se u poljima mesta Gložan u Bačkoj sa desetim pukom Jugoslovenske Kraljevske vojske.

Dva komandanta, Hortijevski i Kraljevine Jugoslavije umesto borbe započeli su pregovore. Deo vojnika puka Kraljevine Jugoslavije uvidevši pregovore predaje, istupilo je na čelu sa poručnikom Božidarom Žugićem koji se obratio svom komandantu, upozorivši ga i upitavši ga da li se tako brani otadžbina. Na to je svom komandantu pukovniku takoće rekao da on kao jugoslovenski oficir ne može to prihvatiti i dozvoliti čin predaje bez borbe niti pogaziti zakletvu. Zatim je izvukao pištolj ispod svoje oficirske pelerine i usmrtio svog komandanta a odmah zatim i Hortijevskog komandanta. Neprijatelj šokiran i besan mitraljezima iz tenkova pokosio je poručnika Žugića i 16 vojnika, a poručnika Žugića i pregazio tenkom.

Foto: In4s.net

Poručnik Božidar Žugić sprečivši zvaničnu predaju i kaznivši oba komandanta, odbranio je čast naroda i vojske a konkretno usmrtivši agresorskog komandanta protivniku naneo vojnički, moralni poraz tog dana svesno žrtvujući se.

Pročitajte još
:

Za taj čin su čak i najviši oficiri Trečeg Rajha izjavili dao je žrtvovanje za svoj narod, kažnjavanje pretpostavljenog, sprečavajući time predaju – najviši moralni čin oficira, ako i da vojska koja ima takvog pojedinca treba da bude izuzetno ponosna.

Poreklom iz Pljevalja i sa Durmitora, Božidar je bio kao mali veoma inspirisan i vaspitavan pričama o junaštvu predaka, narodnim junačkim pesmama koje je i sam pisao i recitovao. Praunuk je čuvenog junaka Mića Žugića iz Hercegovačkog ustanka 1875 po ocu Vukašinu i praunuk po majci Mariji čuvenog heroja vojvode Tripka Džakovića. Imao je tri brata – Savu, Aleksandra i Vitomira, koji su takođe stradali tokom rata. Sestra Saveta je preživela, jedina od petoro dece Vukašina i Marije Žugić, časne porodice iz Pljevalja.

Negovanje kulture sećanja na delo hrabrog oficira

Godinama se već okupljaju i svi poštovaoci ovog dela sa prostora bivše Jugoslavije.

Najverniji su oduvek bili meštani Slovačke zajednica u mestu Gložan koji čuvaju sećanje na velikog heroja našeg naroda i štite ovo delo od zaborava. Svake godine od dana stradanja 13. 4. 1941, čak i tokom svih godina SFRJ kada je Božidar Žugić bio u senci jer nije pripadao ni četnicima ni partizanima već živeo samo u duhu patriotizma kao glavnoj smernici, meštani sela Gložan i okolnih mesta obeležavaju ovaj tužni ali iznad svega junački i sveti dan.

Foto: In4s.net

Pobratimili su se sa opštinom Žabljak odakle su Božidarovi koreni, okupljaju se svake godine, obeležavaju na više načina sećanje, obrazuju decu u školi o tom jednom od najvećih patriotskih činova 1941-1945 u Evropi koji se desio u Bačkoj, upravo u njihovom mestu Gložan. Svake godine generacije đaka četvrtog razreda imaju obavezu u školi da održavaju grobno mesto stradalih vojnika na čelu sa poručnikom Žugićem.

Producent Ranka Velimirović kojoj je Božidar Žugić bio rođeni ujak, ćerka rođene Božidarove sestre Savete, bavila se ovim herojskim delom i održavala ga na više načina, a između ostalog napravila i dokumentarni film „Besmrtni poručnik u smrt sa osmijehom“.

Upravo je otvoreno i nekoliko značajnih izložbi sa izuzetnim postavkama posvećenim heroju poručniku Božidaru Žugiću a neke od njih su April ’41. u Domu Vojske u Beogradu, Zavičajnom Muzeju Pljevlja, SUBNOR Kragujevca itd.

Dokumentarni film „Besmrtni poručnik u smrt sa osmijehom“ će biti prikazan i na festivalu dokumentarnog filma, a u okviru Omaža Zdravku i Ranki Velimirović 19. aprila 2021.

 

 

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike