Trpezarija u srcu Srema gde su orgijali rimski bogataši! Pogledajte ostatke raskoši i bogatstva koji podstiču maštu (FOTO/VIDEO)

21.08.2021

06:30 >> 10:04

0

Autor: R.M.

Građani Sirmijuma veoma su voleli da se rasipaju novcem, što pokazuju i iskopine koje su nađene na teritoriji današnje Sremske Mitrovice

Trpezarija u srcu Srema gde su orgijali rimski bogataši! Pogledajte ostatke raskoši i bogatstva koji podstiču maštu (FOTO/VIDEO)
Copyright 24sedam/Goran Sivački

Stanovnici rimskog grada Sirmijuma, današnje Sremske Mitrovice, bili su izuzetno bogati o čemu svedoči jako veliki broj pronađenih predmeta i objekata. Na osnovu nekih od njih može se zaključiti da su veoma voleli raskalašan život ali i razne vrste bahanalija.

O tome svedoči i jedan deo postavke Muzeja Srema, u okviru koje se nalazi i trpezarija veoma bogate rimske porodice.

– Ovo je bila jedna gradska vila koja se nalazi ispod čitavog današnjeg muzeja, a ispred nas je prostorija trpezarije u kojoj su Rimljani obedovali, pravili zabave, prijeme… a postoji osnovana sumnja da su ovde pravili i čuvene orgije pošto su pronađeni određeni delovi kreveta… poznato je da su oni stavljali tri kreveta u čelo sobe, i onda su tu organizovali raskalašne zabave. Ukoliko su imali ovakvu kuću, onda su imali dovoljno novca da priušte najbolje vino, masline i sve ostalo što je bilo dovoljno za dobru žurku u ono vreme – objašnjava za 24sedam direktor Muzeja Srema i istoričar Andrija Popović.

24sedam/Goran Sivački

A koliko su bogati bili, govori i činjenica da su za pravljenje kuća koristili kamen mramor koji se u davna vremena vadio samo u Tunisu.

Andrija Popović, 24sedam/Goran Sivački

– Zamislite u to vreme kako je izgledao da transportujete kamen iz Tunisa. Možete zamisliti ako su voleli luksuzan život kako su davali novac na vino, na odeću i na sve ostalo. To je, jednostavno, jedna scena kako je to sve kod njih izgledalo i takve prilike su bile izuzetno posećene. Naravno u tome su učestvovali ti najviši krugovi, a sve ostalo prepuštamo mašti – objašnjava Popović.

24sedam/Goran Sivački

Jedinstven sunčani sat

U skladu sa velikim bogatstvom idu i skupocene stvari, pa je tako na prostoru nekadašnjeg Sirmijuma pronađen i sunčani sat koji je jedinstven u svetu.

– Ovaj sunčani sat je imao funkcionalnu stranu i jedinstvene ukrase. Pronađen je na jednom mestu gde se sahranjivalo u vreme starog Rima. Služio je kao spomenik i imao upotrebnu vrednost da pokazuje vreme – kaže on.

24sedam/Goran Sivački

Sat je jedinstven po ukrasima a na njemu se nalazi atlas, na kome se nalazila zemljana lopta koja je služila kao sunčani sat.

– Na suprotnoj strani nalazi se Herakl, Herkul i njegov polubrat Ifikle. Upravo zbog te kombinacije njih trojice kao ukras ovo ne postoji nigde u svetu i po tome je unikatan predmet – kaže Popović.

Kovčezi vredni kao dvosoban stan

Rimljani su umeli raskalašno da žive, ali nisu žalili novca ni kada su odlazili sa ovog sveta. Tako u muzejskoj zbirci postoje pogrebni sarkofazi koje bi, kako kaže direktor muzeja, bilo skupo i danas izraditi.

24sedam/Goran Sivački

– U ovom trenutku imamo četiri sarkofaga, a postoji još desetak koji se restauriraju. Oni najbogatiji Rimljani mogli su sebi priuštiti sarkofage na kojima bi im mogao svako pozavideti. Dakle, to su ogromne kamene konstrukcije sa ogromnim kamenim poklopcima. Teški su po nekoliko tona, a najluksuzniji su pravljeni od mermera. Možete zamisliti koliko je to teško ako su veliki, na primer, 10 kvadratnih metara! Na te sarkofage su urezivani najlepši ukrasi koji su imali razvijenu simboliku. Možete zamisliti koliko to košta, ako se sve radi ručno. Postojale su specijalne majstorske radionice i to znamo jer smo našli njihove potpise – objasnio je on.

24sedam/Goran Sivački

Popović kaže da je nezahvalno pogađati koliko bi jedan veliki sarkofag koštao danas.

– Zamislite koliko košta tona nekog najfinijeg kamena, pa recimo puta pet. Pa još morate platiti ruke najboljeg majstora. Otprilike, to je ta cena – kaže direktor Muzeja Srema.

Na pitanje da li je bi to moglo da košta kao, recimo, dvosoban stan on kroz smeh odgovara:

– Možda u Beogradu na vodi!

Čamci varvara preživeli vekove

Ali svemu dođe kraj, pa su tako horde varvara uspele da prekinu brzi razvoj Sirmijuma. Napadali su ga Goti, Huni i Gepidi a završni udarac zadali su mu Avari 505. godine. Tragovi njihovog napada ostali su nakon razaranja, a zanimljivo je da je u reci Savi pronađeno nekoliko čamaca koje su koristili u tim napadima.

24sedam/Goran Sivački

– Imamo i jedan čamac koji je iz tog perioda koji je odlično očuvan i pokazuje koja se to ratna tehnika koristila da se osvoji jedan ovakav grad – objašnjava Popović.

Na teritoriji Srbije Sirmijum je bio najznačajniji jer je bio i politički i vojni centar, za razliku od ostalih lokaliteta po našoj zemlji.

– Kada su u pitanju vojne tehnike to je bio velelepan grad sa ogromnim zidinama, i trebala je izuzetno velika vojna sila da ga osvoji. Međutim, varvari su bili veoma snalažljivi i koristili su reku Savu da izvrše invaziju na grad koji je bio oslonjen na nju jednom stranom. Oni su, čak, gradili pontonske mostove sastavljene od čamaca i samim čamcima su nadirali sa te strane obale da osvoje grad. Na kraju im je to i uspelo – priča on.

24sedam/Goran Sivački

Ovo su jedinstveni čamci jer nisu pravljeni od dasaka, uprkos tome što su jako dugački.

– Oni nisu imali tehnologiju za izradu čamaca kakvu mi imamo danas već su svi tadašnji narodi poput Slovena i Avara birali najveća i najjača stabla u šumi, onda ih obarali, dubili i pravili čamac. Dakle, to je čamac iz jednog dela i zato se zove monoksil. Mono znači jedan, ksilo je stablo – objašnjava Popović.

Pročitajte još:
On je pokušao da dočara i kako je Rimljanima izgledalo osvajanje Sirmijuma od strane varvara.

– Rimska gospoda je u ovom gradu živela luksuzno, pa možda i za današnje pojmove. Dakle sa podnim grejanjem, čistom tekućom vodom, kanalizacionim sistemom… to je bio jedan izuzetno razvijen grad. E kada je ta gospoda gledala kako na njihov grad nadire 500 čamaca u kojima sedi po 20-30 golih, bradatih, čupavih varvara naoružanih, najčešće, močugama, improvizovanim sekirama i lukovima i strelama… to je za njih bio ogroman šok. Ali u istoriji je to tako. Ne pobeđuje uvek onaj koji je razvijeniji, nego koji je u tom trenutku jači. Tako je bilo i ovde – priča on.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike