Tri vakcine dostupne su u Srbiji, a stručnjaci posebno simpatišu jednu

15.02.2021

19:37 >> 18:50

0

Sputnjik V, Fajzerova i Sinofarmova su vakcine koje su trenutno na raspolaganju srpskim građanima, a sve imaju isti cilj - da smanje širenje zarazne bolesti k

Tri vakcine dostupne su u Srbiji, a stručnjaci posebno simpatišu jednu
Copyright Tanjug/Kenneth Ferriera/Lincoln Journal Star via AP)

U Srbiji je vakcinu protiv koronavirusa dosad primilo 901.946 ljudi,  čime smo zauzeli drugo mesto u Evropi, a sedmo u svetu po broju vakcinisanih građana na milion stanovnika. Naši građani za imunizaciju mogu se prijaviti preko portala eUprave, a ukoliko ste još uvek u nedoumici koje cepivo da izaberete, stručnjaci za 24sedam rešavaju dilemu.

“Sputnjik V”, “Fajzerova” i vakcina kineskog “Sinofarma” su vakcine koje su trenutno na raspolaganju srpskim građanima, a svi stručnjaci slažu se u tome da su bezbedne i visokoefikasne protiv koronavirusa. Tako epidemiolog, virusolog i vakcinolog prof. dr Radmilo Petrović kaže za naš portal da zapravo ne treba previše razmišljati koju ćemo vakcinu izabrati, jer svaka ima isti cilj – da pobedi virus koji je u cirkulaciji već duže od godinu dana.

AP Photo/Virginia Mayo

– Sve tri vakcine koje u ovom trenutku posedujemo su dobre, efikasne i pouzdane. Zato ne treba previše razmišljati, koju god da izaberemo nećemo pogrešiti. Do sada se pokazalo da su delotvorne. Koja je od koje bolja znaćemo na kraju godine kada dobijemo našu statistiku – poručio je on.

Jedina razlika je, kako ističe dr Petrović, ta što ljudi koji imaju istoriju ozbiljnih alergijskih reakcija ne bi trebalo da budu vakcinisani “Fajzer-Biontekovom” vakcinom protiv kovida.

“Sputnjik lajt” i vakcina “Astra Zeneke” uskoro u Srbiji

Premijerka Srbije Ana Brnabić najavila je danas da ćemo početkom sledeće nedelje dobiti prvi kontingent vakcine “Astra Zeneke”, a nedavno je otkrila i da je naša zemlja u pregovorima za novu rusku vakcinu “sputnjik lajt”, koju razvija Naučno-istraživački centar “Gamaleja”.

Glavna razlika između “sputnjika lajt” i “sputnjika V” je u tome što je “lajt” jednokomponentna, odnosno daje se u jednoj dozi, za razliku od “V”, koja se daje u dve doze.

Takođe, pre dva dana delegacija ruskih stručnjaka odobrila je da u Institutu “Torlak” počne prva faza proizvodnje ruske vakcine protiv virusa korona “sputnjik V”, izjavio je ministar zadužen za inovacije i tehnološki razvoj Nenad Popović, i dodao da bi proizvodnja mogla da počne za dva ili tri meseca.

– Tako nalažu preporuke ovog proizvođača. A to je najpre zbog mogućnosti dobijanja anafilaktičkog šoka, sistemske alergijske reakcije koja najčešće nastaje nakon upotrebe određenih lekova. Upravo zbog toga, savetuje se da nakon primanja ovog cepiva ostanete u kovid ambulanti od pola sata do 45 minuta. Ukoliko se za to vreme ne jave neželjene reakcije, sve je u redu. Naravno, ove reakcije su retke, pa osobe koje imaju blage alergije ne treba da budu zabrinuti – naveo je naš sagovornik.

Šta znamo o vakcinama na srpskom tržištu?

“Sputnjik V” proizvodi Naučno-istraživački institut „Gamaleja“, dok “fajzer” vakcine dolaze iz američke istoimene kompanije. Kinesku vakcinu proizvodi kompanija “Sinofarm”. Sve tri zahtevaju davanje dve doze, dopremaju se i čuvaju u tačno određenim uslovima, a razlike između vakcina su u načinu pravljenja, čuvanja i distribucije, kao i u ceni.

Tradicionalna vakcina (kineskog “Sinofarma”)

Radmilo Petrović, Foto: Jutjub/ Printskrin/RTS

Kinezi su genom virusa, odnosno sve što bi trebalo da se zna o njemu, “pročitali” još 5. januara prošle godine, a te informacije podelili su sa svetom 11. januara. Samo četiri dana kasnije, počelo je istraživanje kako napraviti vakcinu. Odlučili su da će koristiti tradicionalnu metodu, odnosno “umrtvljen” virus. To znači da vakcia sadrži mrtve ćelije koronavirusa.

Epidemiolog prof. dr Radmilo Petrović kaže da taj način izrade nije nepoznat, jer po istom principu nastaje i vakcina protiv gripa.

– Početkom 2020. godine Pekinški institut za biološke proizvode napravio je vakcinu protiv koronavirusa nazvanu “BBIBP-CorV”. Kasnije ga je u klinička ispitivanja sprovela državna kineska kompanija “Sinofarm”, a potom je odobrena njena upotreba i kod nas. Preporučujem je, jer sam u svom radnom veku imao prilike da se susretnem sa vakcinama koje su izrađene na ovaj način. Imunološki sistem se bori protiv ovih ćelija virusa i na taj način stiče se imuno-odgovor, a samim tim i antitela – istakao je on, i dodao da ih, za sada, imamo najviše “na lageru”, a nisu zabeležene neželjene reakcije.

Genetski RNK (“Fajzerova” vakcina)

Kada je u pitanju “Fajzerova” vakcina, prema rečima prof. dr Petrovića, ona pripada modernoj, najsavremenijoj tehnologiji koja se prvi put koristi za razvitak vakcine. Kako kaže prof. dr Petrović, ona je napravljena uz pomoć genetskog koda virusa koji se ubrizga u telo, koje potom razvija antitela i T-ćelije.

Prema dosadašnjim informacijama, ova vakcina deluje tako što se deo virusa, ribonukleinska kiselina (RNK), u kojem su zapisane njegove genetske osobine, ubacuje u organizam, međutim, on ne ulazi u jezgro ćelije, već ostaje u citoplazmi, delu ćelije između njenog omotača i jezgra u kojem je smeštena dezoksiribonukleinska kiselina (DNK), koja “tera” ćeliju da sama proizvodi šiljasti omotač koronavirusa. Tada se ćelije ponašaju kao da je uljez u organizmu i stvaraju antitela.

Ono što je poznato o ovoj genetskoj vakcini je i da ona zahteva skladištenje u posebnim kutijama u kojima je suvi led da bi se održala temperatura od -70 stepeni celzijusa, odnosno da bi vakcina mogla da se očuva u nepromenjenom obliku.

Profimedia

Njene prve doze su 24. decembra u Srbiji dobili premijerka Ana Brnabić, ministarka za rad i članica Kriznog štaba za suzbijanje koronavirusa dr Darija Kisić Tepavčević i epidemiolog, član Kriznog štaba dr Predrag Kon.

Vektorska vakcina ( ruska vakcina “sputnjik V”)

Rusija je prva zemlja na svetu koja je registrovala vakcinu protiv virusa korona – “sputnjik V”, u avgustu 2020. godine. Ona ima cilj da “ubaci gen za proizvodnju spike proteina u ćeliju”, odnosno omotač koronavirusa, koji će podstaći stvaranje antitela u telu čoveka. “Gamaleja”, ruski Nacionalni istraživački centar, koji je razvio “sputnjik V”, odlučila se da “nosač” informacije bude humani adenovirus.

Pročitajte još
Adenovirusi koji se koriste, bilo od šimpanze ili humani, izmenjeni su tako da je umesto dela za replikaciju (razmnožavanje), ubačen gen za proizvodnju spike proteina.

Kako je ranije za naš portal objasnio epidemiolog prof. dr Zoran Radovanović, ta dva adenovirusa koriste kao “nosač” koji će uneti protein koji se nalazi na površini virusa.

– U ovom slučaju informaciju prenosi vektor ili adenovirusi. Tačnije, one služe samo kao transportna sredstva za šiljasti protein prema kojem organizam stvara anitela – rekao je on.

Ruski naučnici tvrde da imunitet počinje da se formira posle prve vakcinacije, a ponovna vakcinacija, nakon dve nedelje od prve doze, pojačava imunološki odgovor tela od 92 odsto i ima dugotrajniji efekat.

Vakcinacija i tokom praznika

Imunizacija građana nastaviće se po unapred utvrđenom planu, bez prekida i tokom predstojećih državnih praznika. Kako su 15. i 16. februar neradan dani zbog obeležavanja Dana državnosti, važno je da građani znaju da to neće odložiti njihov zakazani termin bilo za vakcinaciju ili revakcinaciju. Građani koji se još uvek nisu prijavili za vakcinaciju to mogu učiniti i dalje na portalu eUprave www.imunizacija.euprava.gov.rs , ili pozivom na telefon 0800 222 334 svakoga dana od osam do 20 časova.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike