Sve više kompanija prepoznaje talente i među mladima sa invaliditetom

10.04.2024

15:56

0

Autor: R.B.

O ovdašnjim programa radne prakse za mlade sa invaliditetom razgovarano na prvom Forumu poslodavaca i praktikanata u Beogradu

Sve više kompanija prepoznaje talente i među mladima sa invaliditetom
Forum programa Praksa po meri - Copyright USAID

Dvadeset poslodavaca i dvadeset dva praktikanta, učesnici programa „Radna praksa za mlade sa invaliditetom“, koji se realizuje u okviru projekta „Posao po meri“ koji finansira Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID), a sprovodi Forum mladih sa invaliditetom, okupilo se na prvom Forumu poslodavaca i praktikanata u Beogradu.

Okupljeni su razmenili utiske i iskustva stečena u okviru ovog programa tokom prethodna dva meseca, u kome su mladi sa invaliditetom imali priliku da svoja znanja i veštine primene na željenom radnom mestu, kao i da ih unaprede pod mentorstvom poslodavaca vodećih kompanija u Srbiji, koji su svoje pozicije prilagodili i oglasili za osobe sa invaliditetom.

Na Forumu su istaknuti izazovi sa kojima se susreću mlade osobe sa invaliditetom pri traženju posla, pristupu radnim mestima i razvoju profesionalnih veština, ali su i prepoznati i pohvaljeni napori i podrška kompanija koje kroz ovaj program radnih praksi učestvuju u pokretanju pozitivnih promena.

– Sve više poslodavaca prepoznaje potencijal i talente osoba sa invaliditetom koje žive u ovoj zemlji. Oni istovremeno preduzimaju korake da svoje radne prostore učine inkluzivnijim i pristupačnijim. Tim poslodavcima želim da se zahvalim na njihovom vođstvu i što su pokazali da se kroz uključivanje osoba sa invaliditetom u radne timove poslovanje može učiniti jačim! Nadamo se da će ovaj program stažiranja postati efikasan model koji će druge kompanije u Srbiji slediti kako bi se osobama sa invaliditetom obezbedila adekvatna radna mesta – rekla je Bruk Ajšam, direktorka misije Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID).

Kako to izgleda iz ugla nekog ko je prošao praksu, kazala je Teodora Palinkaš.

– Moje iskustvo na praksi saradnika u sferi ljudskih resursa za modnu kuću "Mona" je izuzetno pozitivno i veoma značajno za moj daljnji karijerni put. Verujem da će mi olakšati potraga za stalnim poslom, jer je praksa jedno radno iskustvo više, a svako radno iskustvo je značajno pri traženju posla, pogotovo u struci psihologa za koju sam se školovala – izjavila je Palinkaš, praktikantkinja na poziciji Saradnik u HR timu u kompaniji „Mona“.

Poboljšanje, uprkos brojnim preprekama

Iako je usvojeno niz afirmativnih mera kojima se podstiće zapošljavanje osoba sa invaliditetom i dalje postoje izazovi i prepreke koje otežavaju njihovo uspešno uključivanje na tržište rada: nepovoljna obrazovna struktura, nedostatak pristupa jednakim mogućnostima za obrazovne obuke i prakse, kao i nedostatak prilika za sticanje veština neophodnih za određene poslove.

Čak i kada osobe sa invaliditetom imaju mogućnost obrazovanja i razvoja svojih stručnih kompetencija, često nailaze na nedostatak šansi za praktičnu primenu tih veština u stvarnom radnom okruženju.

– Kroz ovaj program unapređuju se šanse za zapošljavanje mladih sa invaliditetom, kroz praktično iskustvo i sticanjem novih znanja i veština. Istovremeno poslodavcima se pruža prilika da u praksi primene inkluzivne procedure u procesu regrutacije i selekcije i izvrše sva potrebna individualna prilagođavanja radnog mesta i radnih zadataka – izjavila je Slađana Lević, programska direktorka Foruma mladih sa invaliditetom.

Oba je istakla važnost sveobuhvatne podrške za zapošljavanje osoba sa invaliditetom koja se pruža u okviru projekta „Posao po meri“ kroz karijerno vođenje i savetovanje i portal za zapošljavanje osoba sa invaliditetom zaposljavanje.fmi.rs.

Prema podacima Nacionalne službe za zapošljavanje, blizu 11 hiljada osoba sa invaliditetom je nezaposleno u Srbiji. Prema izveštaju Foruma mladih sa invaliditetom o položaju mladih sa invaliditetom na tržištu rada (2016) mlade osobe sa invaliditetom najčešće rade na poslovima koji su ispod njihovih kvalifikacija. Većina njih radi privremene, kratkoročne poslove i stoga imaju manje šanse za stalno zaposlenje.

Poslovni sektor igra vitalnu ulogu u podsticanju jednakosti pri sprovođenju politika različitosti i inkluzije kroz obezbeđivanje jednakih mogućnosti pri zapošljavanju, stvaranje pristupačnog radnog okruženja i angažovanje u inicijativama korporativne društvene odgovornosti.

– Motiv za ulazak u program radne prakse je proizašao iz namere da PepsiCo učinimo inkluzivnijom organizacijom koja neguje različitosti i na aktivan način se bori protiv predrasuda, stereotipa, neinformisanosti i potencijalne diskrimanacije pojedinih društvenih grupa u nasoj zajednici – izjavila je Vilena Višnjić, menadžerka akvizicije talenata u kompaniji „PepsiCo“.
Projekat “Posao po meri: Ekonomsko osnaživanje osoba sa invaliditetom” finansira Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID), a sprovodi Forum mladih sa invaliditetom, zajedno sa Fondacijom Ana i Vlade Divac, Karitasom Srbije, Smart Kolektivom i Centrom za samostalni život osoba sa invaliditetom Srbije

BONUS VIDEO

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike