Mikročipovima protiv falsifikata hrane: Parmezan na skeniranju

18.08.2023

12:01

0

Udruženje za proizvodnju italijanskog sira parmezana „Parmiđano Ređiano Konzorcium“ (PRC), pronašlo je novi način borbe protiv falsifikovanja njihovog sira

Mikročipovima protiv falsifikata hrane: Parmezan na skeniranju
Proizvodnja parmezana - Copyright Profimedia

Proizvođači čuvenog italijanskog sira parmezana u kolutove će dodavati mikročipove, kako bi sebe i potrošače zaštitili od falsifikata.

Čipovi veličine zrna soli umetaće se u nalepnice koje se nalaze na kori kolutova parmezana, piše „Gardijan“.

Čipovi funkcionišu kao dugotrajne oznake za hranu koje se mogu skenirati, ugrađeni su direktno u oznaku QR koda i napravljeni od strane američke kompanije "p-Chip Corporation".

Sir, čija se istorija može pratiti sve do srednjeg veka, dobio je oznaku zaštićenog porekla (PDO) u EU 1996 i prema tim pravilima parmezanom može da se nazove samo vrsta sira koja se proizvodi na severu Italije, u gradu Parmi i regionu Ređo Emilija.

Kolutovi sira, koji su u proseku teški 40 kilograma, moraju da sazrevaju najmanje 12 meseci u planinskom području, a stručnjaci ih testiraju dve godine nakon proizvodnje da bi se potvrdili da su tamo sazreli.

Status PDO daje se namirnicama "proizvedenim, prerađenim i pripremljenim u datoj geografskoj oblasti korišćenjem priznatog umeća", a pored parmezana, dat je  francuskom šampanjcu, portugalskom madeira vinu i grčkom kalamata maslinovom ulju.

S obzirom na stroga pravila za dobijanje sertifikata, takvi delikatesi se obično prodaju po višim cenama, što ih čini primamljivim tržištem za imitacije, a PRC procenjuje da godišnja globalna prodaja falsifikovanog sira dostiže oko dve milijarde dolara (1,6 miliona funti).

BONUS VIDEO

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike