Privredna komora: Pomoći stočarima da održe proizvodnju

02.05.2022

11:23

0

Država u saradnji sa PKS-om radi sve kako bi se održala sopstvena proizvodnja sa blagim tržišnim viškovima prvenstveno za zemlje regiona

Privredna komora: Pomoći stočarima da održe proizvodnju
Copyright Annie Spratt/Pixabay

Sekretar udruženja za stočarstvo i preradu stočarskih proizvoda PKS-a Nenad Budimović rekao je da se proizvodnja svih vrsta mesa, kao i jaja i mleka prati na šestomesečnom i godišnjem nivou i istakao da su rezultati za sada slični onima od prethodne godine.

On je za Tanjug rekao da je sada ključan trenutak da se preduzme sve kako bi se i u narednom periodu očuvali rezultati od prethodnih godina u broju grla i u trgovinskoj razmeni.

Snabdevenost dobra

Na pitanje da li će poskupeti meso, mleko i jaja u narednom period, Budimović je kazao da to zavisi od cena imupta i da slika nije optimistična na globalnom nivou, ali da država u saradnji sa PKS-om radi sve, kako bi se održala sopstvena proizvodnja sa blagim tržišnim viškovima prvenstveno za zemlje regiona.

On je naveo i da produžena zima nije uticala na snabdevenost hrane za stoku i da je ima dovoljno, ali da je neophodno da država nastavi sa sprovođenjem sistemskih mera, kako bi se stočarima u Srbiji pomoglo da pevaziđu krizu izazvanu ratom u Ukrajini.

U izjavi za Tanjug Budimović je ocenio da zima ove godine nije bila intenzivna i da, što se tiče pripreme kabastih hraniva i napredovanja vegetacije, nije bilo problema, tako da, zaključio je, neće biti posledica za proizvodnju kabaste hrane za preživare.

Kada je reč o ishrani svinja i tovljenika, Budimović je kazao da oni uglavnom koriste kabastu hranu, gde je kukuruz osnovna sirovina, te da nema nagoveštaja da će biti lošijih uticaja zime na proizvodnju kabaste i koncentrovane hrane ni za ove životinje.

Na pitanje da li ima dovoljno trave i sena s obzirom na to da je u nekim delovima zemlje nedavno pao sneg, Budimović je kazao da prvi otkos lucerke, koja je kultivisana biljka, tek predstoji tako da trenutno nema razloga za brigu.

RINA
 

Naveo je da, što se tiče pregonske paše kod ovaca, "to ide svojim tokom" i da se očekuje da vegetacija nakon majskih kiša bude mnogo jača, te da produžena zima i kasni mrazevi neće uticati na životinje koje koriste ovu vrstu hrane.

- Mi imamo dovoljno hrane za životinje, dužina vegetacionog perioda u Srbiji je izuzetno povoljna jer imamo sva četiri godišnja doba, tako da imamo dug period proizvodnje biljne mase neophodne za prehranu životinja - kazao je Budimović.

Izjednačiti podsticaje

Međutim, istakao je da se u globalu na stočarstvo, kao i na cenu hrane za životinje u Srbiji, dosta odrazila kriza izazvana, prvo pandemijom korona virusa, a potom i ratom u Ukrajini.

- Ono što je činjenica to je da skok berzanske robe, kao što je u ovom slučaju kukuruz, ima uticaja na poskupljenje koncentrovane hrane za životinje, jer kukuruz je oko 75 odsto zastupljen u hrani za životinje - naveo je Budimović.

On je dodao i da na poskupljenje hrane za životinje umnogome utiče poskupljenje imputa neophodnih za poljoprivredne radove i proizvodnju hrane, kao što su nafta, struja, plin, transport i ambalaža. Prema njegovim rečima, ono što je ključno u ovom trenutku je da država sprovede sistemske mere za naše stočare, kako bi lakše poslovali i ublažili dejstvo krize.

- Predlog je da se podsticaji za stočarstvo u proizvodnji mesa i mleka izjednače, da nema limita u broju životinja i na broj litara u mleku, kao što je sada, kako bi svi oni koji se bave proizvodnjom dobili podsticaj od države - istakao je Budimović.

Takođe, dodao je da je predlog odbora Udruženja za stočarstvo PKS-a da se razmotri mogućnost smanjenja PDV-a na hranu za životinje na 10 odsto, kao i na veterinarske usluge.

BONUS VIDEO:

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: Tanjug

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike