"Glava nam je u torbi svaki dan, situacija može da eskalira bilo kada": Ekskluzivna ispovest za 24sedam sa Bliskog istoka
Priča Mahmuda Jasina (31) oslikava život u uslovima koji su daleko od mira i stabilnosti
Mahmud Jasin (31), stanovnik Asira Kiblika, malog mesta nedaleko od Nablusa na okupiranoj Zapadnoj obali, svakodnevno se suočava s realnošću rata.
Njegova priča oslikava život u uslovima koji su daleko od mira i stabilnosti.
- Glava nam je u torbi svaki dan. Ovde je malo mirnije nego u Gazi, ali bukvalno se ne zna kada situacija može da eskalira. Jedina rutina koju imamo je da svakog jutra pozovemo rodbinu i prijatelje, da proverimo da li su svi dobro - kaže Mahmud za 24sedam.
"Panika je konstantna, tražimo samo mir"
U Asiri Kibliku, sirene za uzbunu su retkost, ali pretnja izraelskih kopnenih snaga i tenkova stalno visi u vazduhu. Stanovnici žive u stanju neprekidne neizvesnosti i straha.
Mahmud posebno naglašava kako stariji stanovnici teško podnose ovu stalnu napetost.
- Panika je konstantna. Plašimo se i zbog starijih, koji ovo mnogo teže proživljavaju - dodaje on.
Ipak, uprkos svakodnevnim izazovima, Mahmud i njegova porodica pronalaze utehu u trenucima zajedništva.
- Kada dođu pretnje i sukobi, najviše nas na mir podsećaju trenuci s porodicom. Prosti smo ljudi, više od toga ne želimo. Mir za nas, za naše porodice i sloboda, to je sve što tražimo - navodi Mahmud za 24sedam.
"Vera u međunarodnu zajednicu ne postoji"
Govoreći o međunarodnoj zajednici i njenoj uključenosti u zaustavljanje rata na Bliskom istoku, on kaže da vera u nju gotovo ne postoji.
- Ne verujemo međunarodnoj zajednici. Više puta su nas prevarili. Moguć je mir samo ako Palestinci i Izraelci sednu za sto. Palestinska država sa Gazom je jedino rešenje. To godinama tvrdimo - odlučno kaže Mahmud.
Skepticizam prema primirju takođe dominira.
- Svako primirje je privremeno. Nikada nije trajalo doveka. Jedino rešenje koje postoji je formiranje nezavisne palestinske države - zaključuje Mahmud Jasin za 24sedam.
Rat traje više od godinu dana
Palestinske grupe pokrenule su operaciju "Potop Al Akse" u ranim jutarnjim satima 7. oktobra 2023. godine. Tokom te operacije, iz Gaze je ispaljeno između 2.500 i 5.000 raketa na Izrael.
Nakon baraža raketa, više od 2.000 naoružanih boraca upalo je na izraelsku teritoriju kopnom, morem i iz vazduha, ciljajući kibuce i grad Sderot.
Ubijeno je oko 1.200 Izraelaca, uključujući stotine ljudi na muzičkom festivalu, dok su 242 osobe zarobljene.
Izraelska vlada je na to odgovorila proglašenjem vanrednog stanja, prvi put od 1973. godine, i pokrenula operaciju "Gvozdeni mačevi" u Gazi.
Ovaj događaj označio je početak nove faze eskalacije višedecenijskog sukoba.
Uticaj se brzo proširio van granica Izraela i Palestine, dodatno polarizujući globalnu zajednicu između onih koji podržavaju ili kritikuju izraelsku politiku.
Bonus video:
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari