aktuelno

Zabranjena ljubav koja je uzdrmala temelje moćnog carstva: Detalji tragedije otkriveni vek kasnije

30.01.2025

10:22

0

Autor: Vladimir Tanacković

Motiv ovog čina, prema tadašnjim izveštajima, bila je njihova nemogućnost da svoju ljubav ozvaniče pod okriljem konzervativne Habzburške dinastije

Zabranjena ljubav koja je uzdrmala temelje moćnog carstva: Detalji tragedije otkriveni vek kasnije
Copyright Profimedia

Na današnji dan, 30. januara 1889, svet je ostao zapanjen vešću o tragičnoj smrti austrijskog prestolonaslednika Rudolfa Habzburga i njegove ljubavnice, 17-godišnje grofice Marije Večere.

Njihova tela pronađena su u lovačkom zamku Majerling, smeštenom u tišini Bečkih šuma, a tačne okolnosti njihove smrti i dalje su predmet misterije i fascinacije više od jednog veka kasnije.

Smrt u Majerlingu

Tog hladnog januarskog jutra 1889. godine, tela 30-godišnjeg princa Rudolfa i njegove mlade ljubavnice Marije pronašao je dvorski poslužitelj. Zvanična verzija događaja, koju je odmah plasirao carski dvor, govorila je o tragičnom "paktu smrti" – princ je navodno ubio Mariju, a zatim počinio samoubistvo. Motiv ovog čina, prema tadašnjim izveštajima, bila je njihova nemogućnost da svoju ljubav ozvaniče pod okriljem konzervativne Habzburške dinastije.

Iako su tada objavljeni oproštajni dokumenti, poput pisma koje je princ Rudolf ostavio svojoj supruzi Stefaniji, svi drugi zapisi o ovom događaju nestali su, ostavljajući prostor za glasine i teorije zavere – od političkog ubistva do zavera unutar carske porodice.

Nova otkrića osvetljavaju tragediju

Zabranjena ljubav koja je uzdrmala temelje moćnog carstva: Detalji tragedije otkriveni vek kasnijeWikimedia
Marija Večera

Decenijama kasnije, istorijski svet doživeo je senzaciju – pisma Marije Večere, dugo smatrana izgubljenim, pronađena su 2015. godine u bankovnom sefu u Beču. Pisma su deponovana 1926. godine u kožnoj fascikli, zajedno sa ličnim dokumentima i fotografijama porodice Večera.

- Molim te, oprosti mi za ono što sam učinila, nisam mogla da odolim ljubavi - napisala je Marija u jednom od oproštajnih pisama upućenih svojoj majci Heleni Večeri. Takođe, izrazila je želju da bude sahranjena pored princa Rudolfa na groblju u Alandu.

Stručnjaci Austrijske nacionalne biblioteke (ONB) ovo otkriće opisali su kao istorijski dragoceno.

- Dosad se verovalo da su ova pisma uništena nakon smrti Marijine majke. Njihovo postojanje pruža ne samo uvid u poslednje trenutke para već i u emocionalni teret koji su nosili - saopšteno je iz ONB-a.

Zabranjena ljubav koja i dalje fascinira

Rudolf Habzburg, jedini sin cara Franca Jozefa I i carice Elizabete, bio je poznat po liberalnim stavovima i buntovnoj prirodi koja se sukobljavala s očevim konzervativizmom. Njegova veza sa mladom groficom Marijom Večerom bila je tajna koju su delili samo najbliži. Njihova ljubav, zabranjena dvorskim pravilima i društvenim normama, završila je tragično, ali je ostala simbol romanse koja prkosi vremenu.

Zabranjena ljubav koja je uzdrmala temelje moćnog carstva: Detalji tragedije otkriveni vek kasnijeWikimedia/Károly Koller
Rudolf Habzburg

Pisma pronađena u sefu ne samo da potvrđuju dubinu njihove povezanosti, već i bacaju novo svetlo na okolnosti njihove smrti, dajući da se nasluti da je par svesno odlučio da zajednički okonča svoje živote u Majerlingu.

Nasleđe tragedije

Danas je zamak Majerling mesto hodočašća za ljubitelje istorije i misterija. Kapela podignuta na mestu tragedije svedoči o zabranjenoj ljubavi koja je uzdrmala temelje jedne od najmoćnijih evropskih dinastija. Tragedija Rudolfa i Marije inspirisala je brojne knjige, filmove, balete i dramska dela, dok je njihova priča ostala večiti podsetnik na snagu ljubavi – i cenu koju ona ponekad zahteva.

Više od veka nakon njihove smrti, pisma pronađena u bečkom sefu podsećaju nas da su i najmoćniji ljudi često žrtve svojih emocija, dok Majerling i dalje čuva tajne jedne od najvećih romansi evropske istorije.

Suprugu zarazio teškom polnom bolešću

Zabranjena ljubav koja je uzdrmala temelje moćnog carstva: Detalji tragedije otkriveni vek kasnijeWikimedia/Eugen Felix
 

Princ Rudolf se 10. maja 1881. oženio princezom Stefani od Belgije, ćerkom belgijskog kralja Leopolda II i Marije Henrijete Ane fon Habzburg-Lotringen. Njihov brak nije najbolje funkcionisao. Ali ipak, na svet je dospelo njihovo jedino dete, nadvojvotkinja Elizabeta Marija od Austrije. Posledice bračnog života bile su takve da je Rudolf sebe i svoju suprugu zarazio teškom polnom bolešću, te je Stefani ostala neplodna.

Službeni izveštaj fabrikovan

Obdukcija izvršena 1992. godine na telu Marije Večere, koju je Rudolf, prema službenom izveštaju, ubio hicem iz pištolja, dokazala je greške službenog izveštaja iz 1889. godine, pošto je ona ubijena udarcima, a ne hicem. Takođe je kasnije otkriven i stari policijski izveštaj koji govori o tome da je Rudolf ubijen sa šest hitaca iz puške. Čitav događaj je zataškan iz političkih razloga.

Bonus video

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Možda vas zanima

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike